Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

ELAC BS 63.2

ELAC BS 63.2

Seria 60.2, z której pochodzi BS 63.2, nie jest w katalogu Elaka najtańsza (jest nią linia produktów 50.2). W przypadku serii 60.2 postarano się poważnie o to, żeby nie tylko się spodobała, lecz również upodobniła do jeszcze droższych modeli tej marki.

Osiągnięcie za pomocą nieco tańszych komponentów i materiałów, powiedzmy, 80 procent efektu - wziąwszy pod uwagę cenę - to bardzo dobry wynik, nieprawdaż?

Problem w tym, że to, co ktoś oceni na 80 procent, inny - tylko na 50 procent albo i mniej, a pewne namiastki techniki i stylu mogą razić właśnie komercyjnym "udawaniem" i niesolidnością. To kwestia gustu, lecz według mnie Elakowi udało się to doskonale. W gruncie rzeczy, głośnik nisko-średniotonowy ma prawdziwą membranę sandwiczową - dwuwarstwową, złożoną z celulozowego stożka i aluminiowej "miski", w formie takiej, jaką znamy z wyższych serii Elaka.

Budżet był za mały, aby zainstalować tu przetwornik wysokotonowy typu JET, więc przynajmniej standardową, 25-mm jedwabną kopułkę zasłonięto dużą srebrzystą siateczką, która wraz z membraną nisko-średniotonowego efektownie kontrastuje z czarnym, błyszczącym frontem.

Nie jest to wszystko tak wyrafinowane, jak w modelach hi-endowych, ale gdzie jest w tym teście? Nie jestem wielbicielem "piano blacku", zwłaszcza w takim fragmentarycznym wydaniu (tylko front tutaj tak wykonano - pozostała część skrzynki jest oklejona folią drewnopodobną), lecz wszystko zrobiono staranie, elementy obudowy dobrze spasowano, a wariant kolorystyczny, który pojawił się w teście, wygląda sympatycznie i dostatecznie naturalnie - ciemny orzech jest modny i nie razi "winylowatością".

Maskownica w głośnikach Elac BS 63.2 trzyma się nie na kołkach, ale na ukrytych magnesikach, dzięki czemu błyszczący front jest czysty (dopóki nie będzie na nim śladów naszych palców...). I wreszcie proporcje - lubię właśnie takie skrzyneczki, jak Elac (a także KEF i Paradigm), niezbyt wysokie, lecz wystarczjąco głębokie, wszędzie będą stać stabilnie, chociaż ze względu na brak miejsca z przodu muszą mieć otwór bas-refl eks z tyłu.

Odsłuch

To, czy dwa brzmienia nazwiemy podobnymi czy różnymi, zależy bardziej nie od obiektywnych faktów, ale od tego, na czym skupimy uwagę... Zawsze są jakieś różnice i zawsze są jakieś podobieństwa. Może to banał, ale warto o nim pamiętać.

Wpadłem na tę "pozłacaną myśl", kiedy chciałem porównać brzmienia Elaka i Cantona - jest uzasadnione zakwalifikowanie ich do tej samej "szkoły", jak też wypunktowanie rozbieżności. Zacznę od wspólnych cech, które jednocześnie określają ich wysoką jakość - obydwa brzmienia są dobrze zrównoważone, spójne, dynamiczne, a przy tym zadowalająco dokładne.

Bas nie jest chimeryczny, lecz nie został też podpompowany do kreowania efektu "dużego dźwięku". Naturalność brzmienia Elac BS 63.2 jest swobodna i niczym niewymuszona, wolna od ewidentnego efekciarstwa, zarazem bardzo miła dla ucha i pełna witalności.

Ponownie - bo to nie pierwszy raz u Elaka - plastyczny, harmonijny, dźwięczny i nasycony środek pasma pojawia się stabilnie na pierwszym planie. Wokale wychodzą lekko do przodu, nigdy nie stają się nerwowe i agresywne, lecz nie trzeba ich szukać i wyławiać z akompaniamentu, mają wolumen i substancję, są bliskie oddechem i szeptem; sybilanty zamieniane są w lekkostrawne szelesty, choć w brzmieniu strun gitary można usłyszeć odpowiednią dawkę metaliczności.

Płynnie, gładko, czysto, blisko. Cantony grały jaśniej, a jednocześnie w dystansie. Kolumny Elac BS 63.2 są cieplejsze, bardziej kameralne, a przecież wcale nie tracą blasku czy dźwięczności. Bezpieczne i uniwersalne, zrównoważone oraz żywe, z niczym nie przesadzają, znajdują doskonały balans między obiektywną neutralnością a subiektywną muzykalnością.

Andrzej Kisiel

ELAC BS 63.2

 • Produkowany Tak
 • Moc [W] 60
 • Wymiary [cm]* 33 x 20,5 x 26,5
 • Rodzaj głośników P
 • Efektywność [dB] 86
 • Impedancja (Ω)** 4
 • * Wymiary: wys./szer./gł.
 • ** W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Laboratorium

Pod względem elektryczno-energetycznym BS 63.2 jest dobrze wyważoną konstrukcją, 6-omowa impedancja znamionowa nie wykolei żadnego wzmacniacza, a czułość 85 dB jest przy takiej impedancji całkowicie satysfakcjonująca (biorąc pod uwagę naszą metodę pomiaru, symulującą warunki otwartej przestrzeni i realne możliwości małych monitorów, a nie dane katalogowe).

Charakterystyka impedancji nie jest przy tym mocno pofalowana, mimo że można podejrzewać, iż Elac - swoim zwyczajem - mocno rozbudował zwrotnicę. Najpierw Elaków słuchałem, potem (przed chwilą...) zobaczyłem ich charakterystykę.

Podczas odsłuchu zastanawiałem się, jak oni to zrobili, że przy tak dobrej równowadze, środek pasma jest tak ładnie eksponowany. Na zmierzonej charakterystyce widać, na czym polega ta godna pochwały "sztuczka".

Delikatne osłabienia na przejściach między podstawowymi zakresami nie psują spójności, a pozwalają w brzmieniu zaznaczyć to i owo. Nie jest to wzorzec liniowości i neutralności, ale subiektywnie oceniana naturalność zdobywa wysokie noty.

Różnice między charakterystykami zmierzonymi na różnych osiach są niewielkie, nawet "występki" maskownicy można zignorować. Spadek -6 dB w zakresie niskotonowym pojawia się przy ok. 45 Hz - rezultat typowy dla tego testu i zgodny z danymi katalogowymi.

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

 • 2 000 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Udany kompromis w doborze materiałów, zgrabne połączenie skrzynki oklejonej folią drewnopodobną z czarnym, błyszczącym frontem. Maskownica na magnesy, efektowne przetworniki.
 • Laboratorium: Dobre ogólne zrównoważenie, wygodna impedancja 6 omów, czułość 85 dB. Wszystko w porządku.
 • Brzmienie: Żywe i bliskie, z plastycznym środkiem pasma, delikatną górą i kulturalnym basem. Prawidłowe i przyjemne.
XAVIAN Jolly

XAVIAN
Jolly

Cena: 6 000 zł

SONUS FABER Principia 7

SONUS FABER
Principia 7

Cena: 6 000 zł

PSB Imagine X2T

PSB
Imagine X2T

Cena: 6 000 zł

MONITOR AUDIO Silver 200

MONITOR AUDIO
Silver 200

Cena: 6 200 zł

 

 

Audio - styczeń 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Po Świętach i Nowym Roku możemy być trochę ociężali, więc na początek proponuję lekki rozruch, bez napinania się na trudne wykłady teoretyczne i sążniste artykuły. Test dziesięciu modeli słuchawek w cenie 1000-2000 zł, a więc już dobrej klasy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio
MISSION LX-3

MISSION
LX-3

Firma Mission powstała w roku 1977, zatem obchodzi właśnie 40-lecie, ale na razie o żadnych obchodach tego jubileuszu ni...