DYNAUDIO XEO 3 + transmitter

DYNAUDIO
XEO 3 + transmitter

Zespoły głośnikowe

Gamę produktów Xeo otwierają dwa modele, wolnostojące Xeo 5 i podstawkowe Xeo 3. Zasada bezprzewodowego przesyłania dźwięku jest w obydwu taka sama.

Podstawkowe Dynaudio Xeo 3 są dostępne w dwóch kolorach - czarnym oraz białym - ale także w dwóch wariantach - lakierowane na wysoki połysk lub w bardziej matowym, satynowym wykończeniu. Łącznie daje to do wyboru cztery kombinacje.

Obudowy Xeo nie wyróżniają się niczym szczególnym - to prosta konstrukcja z delikatnymi fazkami przednich krawędzi. Głośnik wysokotonowy jest tradycyjną, 28-mm jedwabną kopułką, na front której nasunięto delikatnie kosz 15-cm nisko-średniotonowego.

O tym, że Dynaudio Xeo 3 nie są kolejnymi konwencjonalnymi monitorkami, informuje ulokowane tuż obok głośników "oko", za którym mieści się odbiornik podczerwieni. Wszystkie sekrety tej konstrukcji zdradza tylna ścianka z panelem elektroniki. Nie ma tradycyjnych terminali głośnikowych, lecz gniazdo na kabel sieciowy z wyłącznikiem. Są też dwa mikroprzełączniki - jeden decyduje o trybie pracy (kanał lewy, prawy lub mono), drugi definiuje strefę (pomieszczenie), w którym głośnik ma pracować.

W zestawie z Dynaudio Xeo 3 znajduje się pilot zdalnego sterowania, obsługujący parę głośników. Jego funkcje to regulacja głośności, wybór źródeł i przełącznik stref. Ponieważ głośniki są tylko odbiornikami sygnału, więc do działania systemu jest potrzebny jeszcze nadajnik, do którego podłączamy źródła. Mała puszka ma cztery wejścia - standardową parę stereofoniczną RCA, analogowe wejście mini-jack, cyfrowy port optyczny oraz złącze USB, które działa jak zewnętrzna karta dźwiękowa dla komputera.

Do systemu Dynaudio możemy podłączyć zarówno komputery PC, jak i MAC, a maksymalne parametry odtwarzanych plików wynoszą 24 bity/48 kHz. Ponieważ sterownik Dynaudio nie jest odtwarzaczem strumieniowym, a tylko końcowym ogniwem w łańcuchu cyfrowego sygnału, to format plików nie ma tutaj żadnego znaczenia - żądanie odczytu i dekodowania standardów MP3, WMA, Flac czy jakichkolwiek innych ciąży na komputerze i zainstalowanym na nim oprogramowaniu. Dynaudio tylko przyjmuje "gotowy" sygnał z wejścia USB i wysyła go do głośników.

Same głośniki są aktywne (takie muszą być ze względu na typ transmisji), klasyczną zwrotnicę zastąpił układ procesorów DSP, przygotowujących filtrowane charakterystyki dla każdego z głośników, którym oddano do dyspozycji wzmacniacze o mocy 50 W.

W systemach bezprzewodowych trwa walka o uzyskanie przyzwoitej jakości, o czym wiedzą doskonale producenci słuchawek prześcigający się w tworzeniu coraz doskonalszych metod transmisji. Mają oni jednak dużo trudniejsze zadanie, ponieważ system musi spełniać nie tylko odpowiednie wymagania jakościowe, ale równie ważne jest kryterium poboru energii, które w przypadku kolumn (odbiornik ma przecież stałe zasilanie z sieci) nie ma większego znaczenia.

Odsłuch

Aktywna forma kolumn i transmisja bezprzewodowa nie zmieniła znanego brzmienia Dynaudio - to dobra wiadomość nie tylko dla fanów marki. Już od pierwszych sekund słyszymy porządek i opanowanie, płynność oraz jedwabistość wysokich tonów. Ucztą może być każdy dźwięk, choć to raczej delicje niż wielki krwisty stek, a tym bardziej cokolwiek pikantnego.

Żaden rodzaj muzyki nie wybije Dynaudio z ustalonej pozycji. Gładkością, plastycznością i oleistością trochę ujednolicają różne nagrania, jednocześnie pozostają dostatecznie detaliczne i czyste; wszystko w tym brzmieniu do siebie pasuje, wydaje się naturalne i lekkostrawne. Dynaudio Xeo 3 pokazują niedoskonałości słabszych nagrań, ujawniają różnice między oryginałem, choćby nawet CD a kompresją MP3, lecz i wówczas muzykę przenika swoista łagodność. Bas jest często obecny, nieco zmiękczony, ale trzyma rytm, łagodzi szarpnięcia, nie odziera jednak muzyki z dynamiki.

Dynaudio stworzyło własny system transmisji oparty na popularnej częstotliwości 2,4 GHz, firma chwali się uzyskaniem przepływności wystarczającej do zakodowania (bezstratnego) sygnału 16 bit/48 kHz; ponieważ w pasmie 2,4 GHz pracuje obecnie cała masa domowych urządzeń (na czele z routerami Wi-Fi), miałem pewne obawy o skuteczność transmisji, jednak nawet w moim "zatłoczonym", domowym eterze nie wystąpiły najmniejsze problemy.

Bezprzewodowość i wielostrefowość

System Dynaudio w podstawowej wersji składa się z pary głośników oraz "jednostki centralnej" (przy czym ta ostatnia wykonuje tylko polecenia odbierane z pilota za pośrednictwem głośników).

Kilka par głośników możemy zasilać sygnałem z jednej "centrali" wybierając dla nich, za pomocą pilota, różne źródła sygnału. Oczywiście może funkcjonować więcej jednostek centralnych, podłączonych do różnych źródeł, a każdy z głośników może czerpać sygnał z dowolnej z nich - to kwestia konfiguracji. Elastyczne przenikanie źródeł i odbiorników jest jedną z największych zalet systemu Dynaudio, który możemy dowolnie rozbudowywać.

Xeo operuje na sygnałach cyfrowych (w takiej formie są transmitowane z centralki do głośników), więc aby uniknąć dodatkowej konwersji, najlepiej wykorzystywać gniazdo optyczne lub port USB. Mała skrzynka rozdzielni sygnałów aż się prosi o jeszcze jeden dodatek - port sieci LAN (lub moduł Wi-Fi), którym można by było w łatwy sposób dostarczyć dane z komputerów, smartfonów i tabletów. Jest to możliwe, ale wymaga kolejnego urządzenia w łańcuchu źródeł, np. stacji AirPort Express dla urządzeń Apple.

Parametry

DYNAUDIO XEO 3 + transmitter

  • Produkowany Tak
  • Rodzaj głośników P

Testy porównawcze

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Klasyczne monitorki Dynaudio, znany układ przetworników uzupełniono sekcją aktywną. Cztery nowoczesne wersje kolorystyczne.
  • Laboratorium: Autorski system transmisji w pasmie 2,4 GHz z dedykowanego nadajnika, pełniącego rolę rozdzielni sygnałów i centrum sterowania. Trzy wejścia - analogowe, cyfrowe optyczne i USB. Łatwa obsługa kilku stref i elastyczna konfiguracja.
  • Brzmienie: Przyjazne, zrównoważone, uporządkowane.
mbl 101-Xtreme

mbl
101-Xtreme

Cena: 868 000 zł

REVEL F228Be

REVEL
F228Be

Cena: 40 000 zł

FOCAL Kanta No.3

FOCAL
Kanta No.3

Cena: 44 000 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

mbl
101-Xtreme

mbl 101-Xtreme

Na nikim nie zrobi wrażenia zdanie, że oto w teście pojawiają się kolumny wyjątkowe, niezwykłe, inne od wszystkich pozos...