HECO METAS 300

HECO
METAS 300

Zespoły głośnikowe

Kolejne sto złotych więcej, i napotykamy drugi niemiecki głośnik - ale zupełnie inaczej skonstruowany. Heco długo szukało swojego stylu, ale wreszcie go stworzyło - i połączyło z doskonałą techniką. Dlatego dzisiaj modele nowych serii Heco zajmują wysokie pozycje na listach głośnikowych przebojów.

Heco odważnie kreśli swój nowy wizerunek - zarówno pod względem brzmienia, o czym później, jak i estetyki - o czym teraz. Wszystkie konstrukcje powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat pięknie, czy też niepięknie - zależy od gustu - błyszczą pierścieniami dookoła głośników, ale najgorsze przypuszczenia nie sprawdzają się - to prawdziwe aluminium, a nie wybłyszczony plastik, co byłoby rzeczywiście straszne.

A kiedy okazuje się, że aluminiowe są całe kosze obydwu głośników, to nawet nie przepadając za takim stylem, nabieramy do niego choć trochę więcej przekonania, bo jest tu przecież kontynuacją bardzo solidnej konstrukcji samych przetworników. A jeżeli błysk diamentowanego aluminium kojarzy się pozytywnie - bo kiedy mieliśmy pierwsze Altusy, jeździliśmy na stopniach tramwaju, czy coś w tym stylu...

Kolejną atrakcją Metasów jest obudowa - już nie taka zwykła prostopadłościenna skrzynka - bo z bokami 'złamanymi' w odległości ok. 1/3 całkowitej głębokości. Zwiększa to jej sztywność, a także - do pewnego stopnia - redukuje fale stojące generowane wewnątrz, skoro boki nie są już równoległe. Zaglądamy na tylną ściankę, i oczy wychodzą z orbit - to jest monitor za 1600zł? Heco naprawdę poszło na całość, i czy nam się taki widok podoba, czy nie, trzeba przyznać, że 'jakość postrzegana' jest nadzwyczajna, a minimalnie tylko tańsze Cantony GLE403 zaczynają na tym tle wyglądać zdecydowanie skromnie...

Metas 300, zresztą tak jak wszystkie modele tej serii (i wyższej Celan), udostępnia nie tylko komplet zacisków potrzebny do podwójnego okablowania, w dodatku zacisków solidnych i efektowych, ale dodatkowo dubluje plusowe zaciski sekcji wysokotonowej, prowadzące dalej sygnał przez różne tłumiki - krótko mówiąc, w ten sposób możemy zmieniać poziom wysokich tonów - albo 'linear', albo '+2dB'.

W dolną ściankę możemy wkręcić, będące na wyposażeniu, gumowe nóżki - bardzo praktyczne. Okleina wciąż pozostaje sztuczna, ale gdyby do tego wszystkiego, co Metasy 300 już prezentują, miały jeszcze fornir, to nie byłyby już Metasami, i kosztowałyby tyle, że w ogóle w tym odcinku testu byśmy ich nie zobaczyli.

Odsłuch

Metasy 300, należące z grubsza do tej samej klasy cenowej, co małe Cantony, też są przykładem 'nowoczesnego, niskobudżetowego niemieckiego brzmienia', a przecież przykładem brzmienia zupełnie innego... Przeniesienie akcentu na środek pasma czyni wysokie tony mniej wyrazistymi - chociaż są one doskonale wplecione - a bas pokazuje się ze szlachetnym umiarem, mając przy tym dobre rozciągnięcie i sprężystość. Stąd też wniosek, że tym brzmieniem zainteresują się ci, którzy w pierwszorzędnej roli średnich tonów upatrują znamion audiofilskiej klasy.

W tej sprawie Metasy 300 na pewno nie zawiodą, chociaż nie oznacza to automatycznie wyniesienia na najwyższy poziom naturalności i plastyczności. średnie tony, a przez to i całe brzmienie staje się dość agresywne przy nagraniach gorzej zrealizowanych lub skomplikowanych ponad siły (Metasów), na szczęście energia ta nie lokuje się w najbardziej nerwowym dla ucha połączeniu średnich i wysokich, tonów, ale jest siłą samego 'środka środka'.

Metasy są więc żywe i bezpośrednie w podobnym stopniu, jak Ushery, ale w nieco inny sposób - mniej wygładzone, przybrudzone, z posmakiem wina z dębowej beczki, z niżej ulokowanym środkiem ciężkości. Szlachetny, swoisty gatunek i smak, nadający brzmieniu wagę i autorytet.

Parametry

HECO METAS 300

 • Produkowany Tak
 • Moc wzmacniacza [W] 90
 • Wymiary [cm]* 35x23x31,5
 • Typ obudowy br-t
 • Rodzaj głośników W
 • Efektywność [dB] 86
 • Impedancja (Ω)** 6
 • * Wymiary: wys./szer./gł.
 • ** W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Laboratorium

Charakterystyka przetwarzania (na osi głównej) mieści się w granicach +/-2dB w bardzo szerokim pasmie już od 50Hz, a spadek -6dB w zakresie niskich częstotliwości pokazuje się przy ok. 45Hz.

Jednak równe prowadzenie na osi głównej oznacza, że pod innymi kątami ciśnienie w zakresie wysokich częstotliwości jest nieco niższe niż w pozostałej części pasma - pod kątem 15° jest jeszcze w porządku, ale pod kątem 30° brzmienie zrobi się już zbyt ciemne.

Spadek widoczny pod tym kątem może zostać zrekompensowany przełączeniem wysokotonowego w pozycję '+2dB'. Na naszym rysunku charakterystyka ta pokazana jest dla pomiaru na osi głównej, ale dobrze widać jej odstęp od charakterystyki w pozycji 'linear' z tej samej osi.

Niewielka zmiana kąta w płaszczyźnie pionowej powoduje zmiany również niewielkie - dwudecybelowe osłabienia w zakresie kilku kHz.

Maskownica ma widoczny (czy jednak wyraźnie słyszalny?) wpływ, wywołując dołki przy 3kHz i 7kHz.

Minimum impedancji o wartości ok. 4,5 oma przy 200Hz pozwala zakwalifikować Metasa 300 to grupy 'pośredniej' - zespołów znamionowo 6-omowych, co w praktyce oznacza zdolność współpracy z każdym wzmacniaczem. Efektywność to w takiej sytuacji całkiem dobre 86dB.

Podstawowe dane

Nasza ocena

 • Wykonanie: Wyjątkowa zawartość techniczna w tym zakresie ceny. Mocne przetworniki, mocna obudowa, dodatki godne znacznie droższych monitorów.
 • Laboratorium: Bardzo dobra liniowość charakterystyki, doskonale zestrojony układ rezonansowy obudowy, dobra efektywność. Doskonale!
 • Brzmienie: Mocne, spójne, bezpośrednie, osadzone w dobitnym zakresie średnich tonów. Regulacja poziomu wysokich tonów pozwala wpuścić więcej "powietrza".
MBL 101-Xtreme

MBL
101-Xtreme

Cena: 868 000 zł

REVEL F228Be

REVEL
F228Be

Cena: 40 000 zł

FOCAL Kanta No.3

FOCAL
Kanta No.3

Cena: 44 000 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

MBL
101-Xtreme

MBL 101-Xtreme

Na nikim nie zrobi wrażenia zdanie, że oto w teście pojawiają się kolumny wyjątkowe, niezwykłe, inne od wszystkich pozos...