o

Ogg Vorbis

OGG Vorbis to konkurencyjny względem MP3 format stratnej kompresji sygnałów audio. Choć nie zdobył szerokiej popularności, to jest rozwiązaniem dobrym pod względem jakościowym. W porównaniu do najbardziej rozpowszechnionego MP3 oferuje wyższą jakość dźwięku przy tej samej objętości wynikowych plików.

Specyfikacja formatu obejmuje niemal dowolną ilość kanałów, aż do 255, nie można zdefiniować stałej przepływności tak jak w niektórych MP3 gdyż OGG Vorbis stosuje technikę zmiennej przepływności VBR. Definicja jakości odbywa się w 12 stopniowej stali, numerowanej w zakresie od -2 do 10. W praktyce przepływność zmienia się od 32kbps do 499.9kbps.

W popularnych przenośnych odtwarzaczach MP3 spotyka się modele z obsługą OGG Vorbis. Proces dekodowania jest prosty i nie wymaga dużych mocy obliczeniowych w przeciwieństwie do procesu kodowania, o czym warto pamiętać, konwertując bibliotekę nagrań na ten format.

OGG Vorbis nie jest opatentowany i pozostaje bezpłatny i dostępny dla wszystkich zastosowań.

Zobacz także
Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj