Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018

i

Impedancja - kolumny

Impedancja nie mówi nic o jakości kolumn, jest natomiast ważnym parametrem użytkowym. Chodzi o techniczne dopasowanie kolumn do wzmacniacza, tak aby urządzenia współdziałały prawidłowo.

Impedancja znamionowa kolumn podawana przez producentów przyjmuje zazwyczaj wartość 8 omów lub 4 omy, rzadziej 6 omów, sporadycznie inne wartości. W specyfikacjach wzmacniaczy podaje się zazwyczaj, że są one przystosowane do impedancji obciążenia 4 lub 8 omów. Jeśli impedancja kolumn pokrywa się z zalecaną dla wzmacniacza impedancją obciążenia wszystko jest w porządku. A jeśli nie, to czy można użytkować taki zestaw sprzętu? Otóż z reguły można, a negatywy takiego rozwiązania są niewielkie, zwłaszcza w przypadku wzmacniaczy tranzystorowych.

Bezpieczniejszym wariantem jest zastosowanie kolumn o impedancji znamionowej wyższej niż nominalna impedancja obciążenia wzmacniacza. Tak więc zastosowanie kolumn 8-omowych lub 6-omowych zamiast 4-omowych nie powinno budzić obaw. Mniej wskazany jest wariant odwrotny, czyli stosowanie kolumn o impedancji niższej niż zalecana do danego wzmacniacza. Nie należy jednak z definicji wykluczać ewentualnego zakupu takiej kombinacji sprzętu. Ujemne konsekwencje niedopasowania impedancji sprowadzają się głównie do zmniejszenia mocy wzmacniacza realnie dostępnej dla użytkownika.

Jeśli impedancja kolumn jest wyższa od zalecanej dla danego wzmacniacza impedancji obciążenia (np. 8-omowe kolumny zamiast 4-omowych) zmniejszenie dostępnej mocy nie jest związane z ryzykiem pogorszenia jakości brzmienia czy przeciążenia wzmacniacza. W sytuacji odwrotnej (np. 4-omowe kolumny zamiast 8-omowych) zmniejszenie dostępnej mocy jest związane z większym ryzykiem pogorszenia jakości brzmienia czy też przeciążenia wzmacniacza, ale tak czy tak, zazwyczaj jest to ryzyko niewielkie. Sporo zależy tu od możliwości wzmacniacza.

O ile przestrzeganie powyższych zaleceń jest wystarczające w większości przypadków, to rzeczywistość jest niestety dużo bardziej skomplikowana. Impedancja znamionowa kolumn jest parametrem opisującym prawdziwe własności kolumny bardzo zgrubnie i w sposób przybliżony. Rzeczywista impedancja nie ma bowiem stałej wartości, a jest zmienna w zależności od częstotliwości.

Pozostałe hasła na literę "i"
Impedancja wejściowa - wzmacniacz jednostka: om Zwykle stopień wejściowy wzmacniacza jest sterowany napięciowo, czyli jego impedancja wejściowa jest na tyle duża, żeby prąd...
Impedancja Wielkość opisująca elementy w obwodach prądu przemiennego, będąca rozszerzeniem pojęcia rezystancja z obwodów elektrycznych prądu stałego; umożliwia...
Incredible Surround Funkcja zwiększająca odczucia odbierania dźwięku stereofonicznego, sprawiająca wrażenie "rozsunięcia" zestawów głośnikowych.
Infradźwięki Dźwięki o częstotliwościach niższych niż 20 Hz (od 0,01 Hz do 20 Hz); mimo iż mogą być niesłyszalne, są wyczuwalne przez organizm ludzki.
Input Z angielskiego - wejście; gniazdo, do którego należy doprowadzić sygnał.
Integra Potoczne określenie urządzeń zintegrowanych tzn. takich gdzie w jednej obudowie zawarto np.: wszystkie elementy toru audio.
Interactive Sound Studio Pełny pakiet korekcji dźwięku zawierający między innymi: 26 ustawień DSC przygotowanych w oparciu o 6 ustawień podstawowych (Klasyka-1, Rock- 5,...
ISO Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, opracowała szereg norm np.: standard zapisu plików na nośnikach CD i DVD, standard kodowania znaków.
ISO 4001 Oznaczenie zgodności ze standardem ISO 4001.
ISRC Oznaczenie Międzynarodowego Standardowego Kodu Nagrań umożliwiającego identyfikację nagrań dźwiękowych i muzycznych wideo. Każde z nich posiada swój...

FAQ

Reportaże i wywiady

Felietony

Zobacz także
Czy głośnik centralny musi być ekranowany? Co to jest HDCD, XRCD? Co to jest konstrukcja dual-mono i jakie są jej zalety? Czy obudowa z membraną bierną to obudowa zamknięta?
Audio - czerwiec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Znowu kolumny.... Ale tym razem polecam test pięciu modeli za ok. 4000 zł nie tylko dlatego, że można w nim znaleźć propozycje warte uwagi, ale też dlatego, że znalazły się w nim konstrukcje, które swoim indywidualizmem, kontrowersyjnością, brzmieniem nawet ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio