m

Moc wzmacniacza

jednostka: wat (W)

Moc wzmacniacza jest parametrem najważniejszym przy wyborze sprzętu, ale określenie wymagań nabywcy ani ocena parametrów przez producenta nie są to sprawy proste i oczywiste .

Zwykle podaje się moc nominalna na kanał przy obciążeniu 8 omów. Oprócz mocy nominalnej na 8 omach podaje się też moc na obciążeniu 4 omów. We wzmacniaczu o zerowej impedancji wyjściowej powinna ona być dwa razy większa niż na 8 omach. Jednak w rzeczywistych wzmacniaczach zadowalającym wynikiem jest, jeśli moc na 4 omach jest o 50-70 procent większa niż na 8 omach.
Wszelkie informacje o mocy chwilowej, szczytowej, impulsowej czy jakiejkolwiek innej niż moc nominalna należy traktować bardzo ostrożnie. Są to wprawdzie parametry istotne, bo ze względu na charakter sygnału muzycznego nadwyżka mocy chwilowej ponad wartość mocy średniej (czyli nominalnej) jest bardzo istotna, ale porównując ten parametr dla różnych wzmacniaczy trzeba zwrócić uwagę na porównywalność definicji i warunków pomiaru.
Zobacz więcej
Zobacz także
Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj