z

Zwrotnica głośnikowa

Zespół filtrów dzielących pasmo akustyczne na kilka węższych pasm i kierujących każde z nich do określonego głośnika kolumny głośnikowej. Najczęściej spotyka się zwrotnice dwudrożne - wtedy podłączone są do nich głośniki: wysoko- i niskośredniotonowy, oraz trójdrożne i głośniki: nisko-, średnio- i wysokotonowy. Konieczność zastosowania zwrotnic wynika z tego, że głośniki nie są w stanie odtwarzać całego pasma akustycznego z zadowalającą jakością; każdy z nich przeznaczony jest tylko do odtwarzania określonego zakresu częstotliwości. W aparaturze audio stosuje się dwa rodzaje zwrotnic: aktywne i pasywne. Pasywne zbudowane są z wykorzystaniem elementów pasywnych (cewek, kondensatorów, rezystorów), zwykle instaluje się je bezpośrednio we wnętrzu obudowy zestawu głośnikowego gdzie zawsze są po wzmacniaczu mocy w torze audio. Zwrotnice aktywne wykorzystują elementy aktywne (układy scalone, tranzystory, lampy) i są umieszczone przed wzmacniaczami mocy. Za zwrotnicą aktywną znajdują się co najmniej dwa lub więcej wzmacniaczy mocy zasilających bezpośrednio odpowiednie głośniki.

Pozostałe hasła na literę "z"
Zniekształcenia harmoniczne (THD) jednostka: procent (%) We wzmacniaczach tranzystorowych zniekształcenia są tak niskie (ułamki procenta), że trudno znaleźć zależność pomiędzy...
Zwrotnica Zespół filtrów (pasywnych lub aktywnych) dzielących pasmo akustyczne na kilka węższych pasm.
Złącze DSS Zobacz: DSS

FAQ

Reportaże i wywiady

Felietony

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio