SONY w Wiedniu, czyli światło i dźwięk w salonie i błocie

SONY w Wiedniu, czyli światło i dźwięk w salonie i błocie

Reportaże i wywiady

Podczas styczniowego CES w Las Vegas wszystkie wielkie firmy pokazują najważniejsze nowości, aby niedługo potem urządzać ich prezentacje w różnych regionach świata. Dziennikarze z naszej części Europy zostali zaproszeni pod koniec lutego do Wiednia, a ponieważ była to konferencja poświęcona całej palecie telewizorowo-grającofotograficznej, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Dodano: 7 marzec 2018

W nurcie stacjonarnych, audiofilskich urządzeń hi-fi, do którego Sony kilka lat temu wróciło z kilkoma poważnymi produktami pod nośnym wówczas hasłem hi-res, nic nowego się nie pojawiło. Za wcześnie przesądzać, czy firma znowu na dobre "odpuściła", czy to tylko cisza przed burzą. Tak czy inaczej, w tym momencie oferta i działania są wyraźnie skierowane na te kategorie produktów, które zapewniają duże i pewne obroty - czyli na głośniki i słuchawki Bluetooth.

Swoją drogą, to ciekawe, że na tym polu i w tych czasach jednym z największych konkurentów Sony jest... JBL, podczas gdy kiedyś profile (i popularność) obydwu marek dzieliła przepaść. Sony oczywiście zaznacza specyfikę i zaawansowanie swoich produktów, i trudno nie zauważyć, że niektóre z nich są bardzo oryginalne, nawet gdy należą do określonej kategorii.

Są też takie, które należy klasyfikować zupełnie odrębnie. Banalne określenie "zestawy muzyczne o dużej mocy", a tym bardziej "jednoelementowe zestawy" (cytaty z materiałów prasowych Sony), nigdy nie przywiodłyby nam na myśl tego, czym są w rzeczywistości (przynajmniej w przypadku niektórych modeli, np. V81D) - to grające kombajny na kółkach, wielkości małej pralki, służące do nagłośnienia domowych imprez, działające też do pewnego stopnia jak elektroniczne zestawy perkusyjne (uderzenia w różne części "zestawu” pobudzają czujniki i generują zróżnicowane dźwięki); nie mówiąc o efektach świetlnych, sprzężonych z rytmem muzyki.

Oto wodzirej - V81D - grający, świecący i na pewno coś jeszcze. Jeżeli coś takiego wymknie się spod kontroli, impreza zamieni się w horror.

Oto wodzirej - V81D - grający, świecący i na pewno coś jeszcze. Jeżeli coś takiego wymknie się spod kontroli, impreza zamieni się w horror.

Wcale nie gra tak cienko, jak wygląda – HT- -XF9000 razem z systemowym subwooferem dało namiastkę kina, proporcjonalną nawet do wielkości ekranu telewizora Bravia XF90.

Wcale nie gra tak cienko, jak wygląda - HT- -XF9000 razem z systemowym subwooferem dało namiastkę kina, proporcjonalną nawet do wielkości ekranu telewizora Bravia XF90.

Z głośnikami jest różnie... Zależy, co się rozumie pod określeniem "głośnik". W kategorii "głośnik Bluetooth" sto procent ma Bluetooth...

Z głośnikami jest różnie... Zależy, co się rozumie pod określeniem "głośnik". W kategorii "głośnik Bluetooth" sto procent ma Bluetooth...

Najambitniejszym produktem dla miłośników kina domowego, a może po prostu dla amatorów dużego obrazu i dźwięku, emitowanego z jednego, niezwykłego urządzenia, jest LSPX-A1. To high-endowy projektor i "soundbar" w jednym, w formie dużego, eleganckiego stolika, stawianego bezpośrednio pod ścianą, na której ma się pojawić obraz.

Urządzenie postawiono więc pod ścianą, ale nic o nim nie mówiono, jako że... podobno nie jest przeznaczone do sprzedaży w naszej części Europy. To takie miejsca i momenty, w których gubię się w meandrach korporacyjnej polityki. W uksusowym hotelu w centrum Wiednia słuchamy wykładu o zaletach nowych głośników Bluetooth, które można wytarzać w błocie (mają na to odpowiedni certyfikat), a nie dowiadujemy się szczegółów o produkcie, który demonstruje wielkie możliwości firmy w zakresie techniki, designu i nowych rozwiązań użytkowych.

Bardziej prozaicznym (ponad sto razy tańszym), a grającym bardzo przyzwoicie, jest ultracienki soundbar (w komplecie z subwooferem) HT-XF9000, z obsługą Dolby Atmos, DTS:X. Ten na pewno do nas trafi.

Oczywiście było dużo nowych telewizorów, w utrwalonej już technice OLED 4K HDR, więcej z nich wyposażono w najlepszy procesor X1 Extreme, poprawiający płynność ruchu w najbardziej dynamicznych scenach.

LSPX-A1 – projektor 4K zintegrowany z systemem audio.

LSPX-A1 - projektor 4K zintegrowany z systemem audio.

Już osiemdziesiąt procent słuchawek na rynku to konstrukcje bezprzewodowe.

Już osiemdziesiąt procent słuchawek na rynku to konstrukcje bezprzewodowe.

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj