Devialet przedstawia nowy soundbar - Dione

30 marca 2022 Sprzęt

Devialet poszerzył swoje portfolio o soundbar Dione. Urządzenie jest kompatybilne z systemem dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i wykorzystuje wiele autorskich rozwiązań technicznych. Do sprzedaży trafi 1 kwietnia.

Devialet Dione - przetworniki i złącza

Soundbar jest wyposażony w 17 przetworników - 9 szerokopasmowych i 8 subwooferów o długim skoku membrany – z magnesami neodymowymi i aluminiowymi membranami. Moc układu wynosi 950 W RMS.

Devialet Dione dysponuje złączem HDMI (eARC), wejściem optycznym audio oraz złączem Ethernet, które pozwala na przewodowe podłączenie soundbara do Internetu. Na wyposażeniu nie zabrało również modułu Bluetooth 5.0 (w tym kodeków SBC i AAC) i dwuzakresowego modułu Wi-Fi (2,4 i 5 GHz).

Czytaj również nasze testy urządzeń Devialet

Devialet Dione - współpraca z Dolby Atmos

Devialet Dione jest kompatybilny z technologią dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Obsługiwany format 5.1.2-kanałowy oznacza obsługę 8 kanałów audio, wliczając dwa charakterystyczne dla Atmosa kanały wysokości.

Dźwięk z nich skierowany jest pod odpowiednim kątem w stronę sufitu i dopiero po odbiciu od niego trafia do miejsca odsłuchu, kreując efekt szerokiej sceny dźwiękowej z trójwymiarową przestrzenią akustyczną.

Czytaj również nasze testy z kategorii Soundbary

Devialet Dione - obsługa

Dione współpracuje z autorską aplikacją Devialet Dione, za pomocą której można było dotychczas zarządzać głośnikami z serii Phantom. Tym samym zyskujemy dostęp do różnorodnych rozwiązań technicznych i przyszłych aktualizacji oprogramowania. Muzykę można odtwarzać z wykorzystaniem takich funkcji jak AirPlay 2, Spotify Connect, Bluetooth czy protokół UPnP.

Aplikacja oferuje też dostęp do kalibracji akustyki pomieszczenia i trybu nocnego zmniejszającego intensywność basu. Do wyboru jest jeden z czterech trybów odsłuchu – Film, Muzyka, Przestrzenny i Głos – dzięki czemu np. dowolny sygnał zostanie przekształcony do postaci 5.1.2-kanałowej.

Soundbar Devialet Dione można obsługiwać również poprzez znajdujący się na jego obudowie panel lub za pomocą sprzedawanego osobno pilota Devialet Remote.

Devialet Dione - funkcja korekcji akustyki wnętrza

Funkcja korekcji akustyki pomieszczenia jest realizowana przy wykorzystaniu czterech zintegrowanych z soundbarem mikrofonów, które przetwarzają sygnały zbierane podczas pomiarów kalibracyjnych.

Bazując na przeprowadzonych analizach z danych pomiarowych, sygnał wyjściowy dopasowuje się do stworzonego modelu akustycznego pomieszczenia. W ten sposób brzmienie Dione jest właściwie dostosowane do warunków akustycznych danego wnętrza.

Devialet Dione - zaawansowane rozwiązania techniczne

Devialet Dione oferuje rozwiązania, które zapewniają wysokiej jakości dźwięk przestrzenny. Są to m.in.:

• SPACE – autorski algorytm upmixingu, który pozwala przetworzyć sygnały mono i stereo na dźwięk 5.1.2-kanałowy.
• ORB – opatentowana konstrukcja sferycznego elementu znajdującego się w centralnym punkcie urządzenia. Sfera ORB dopasowuje swoje ustawienie do sposobu ustawienia soundbara, zawsze ukierunkowując się frontem do miejsca odsłuchu.
• ADE (Advanced Dimensional Experience) – unikatowa technologia łącząca właściwe rozmieszczenie przetworników w listwie soundbarowej i zaawansowane filtry cyfrowe w celu zwiększenia trójwymiarowości dźwięku.
• AVL (Adaptive Volume Level) – błyskawiczna korekcja dźwięku w czasie rzeczywistym, której zadaniem jest harmonizacja poziomów głośności przetwarzanego sygnału. Przekłada się to na przyjemniejszy odbiór materiałów audio.
• Devialet Intelligence Procesor – "inteligentny" procesor marki Devialet bazujący na chipie (SoC) i wykorzystujący technologie francuskiego producenta, w tym ADH (Analog Digital Hybrid) oraz SAM (Speaker Active Matching).

Devialet Dione - instalacja

Soundbar Devialet Dione można swobodnie ustawić na szafce RTV lub – po jego odpowiednim obróceniu - zawiesić na ścianie. Przetwarzanie dźwięku jest przy tym dopasowane do sposobu instalacji, a wszystko dzięki temu, że soundbar jest wyposażony w żyroskop i najnowszą technikę wirtualizacji.

Źródło: Audio Klan

DEVIALET testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta kwiecień 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio kwiecień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu