PIONEER VSX-919

PIONEER VSX-919
Smolisty klocek

Znakomita większość produkowanych obecnie urządzeń A/V, zwłaszcza kompletnych systemów kina domowego, a  jeszcze bardziej telewizorów, nie może się obejść bez błyszczących, czarnych obudów. Amplitunery Denona i Yamahy wyglądają na tle tej mody wręcz archaicznie, za to świetnie wpisuje się w nią Pioneer - ze wszystkimi tej decyzji plusami i minusami.

Ekspansja smolistych klocków rozpoczęła się u Pioneera kilka lat temu, wraz z serią LX; obecnie błyszcząca czerń rozlała się po wszystkich urządzeniach, nawet najtańszych modelach amplitunerów. Pioneer daje jednak nabywcy wybór - można sięgnąć również po wersje w kolorze srebrnym.

Urodzaj, jaki w tym sezonie zapanował w dziale amplitunerów Pionieera, z jednej strony przeczy słabej kondycji rynków całego świata, z drugiej - może być efektem całkowitego przesunięcia środków z działu wideo (Pioneer wycofał się w tym roku z produkcji telewizorów, która pochłaniała w ostatnich latach większą część jego wysiłków). Teraz trzeba pokazać muskuły w nowej dziedzinie, aby jak najszybciej odrobić straty.

Nówki sztuki

Tylko w podstawowej serii pojawiły się aż cztery modele, a nad nią stoją przecież jeszcze luksusowe LX-y, których w nowych wersjach 09/10 spodziewamy się jesienią. Pioneer VSX-919 jest modelem trzecim od dołu. Pojawiają się w nim zarówno dekodery dźwięku HD, jak też siedem końcówek mocy - nieobecne w dwóch tańszych urządzeniach VSX-519 oraz VSX-819. Pionier nie widzi sensu w proponowaniu dekoderów HD inaczej niż w komplecie 7.1, co jest wyraźnie innym podejściem do sprawy niż u Denona i Yamahy.

W związku z tym, że jest to urządzenie droższe od modeli konkurencji, układy i funkcje zaszyte wewnątrz obudowy są nie mniej efektowne niż błyszcząca obudowa. Już na pierwszy rzut oka widać rozbudowany podręczny panel przyłączeniowy, w którym, choć obowiązkowe,  analogowe wejście A/V ustępuje pierwszeństwa gniazdu USB, a ono w wydaniu Pioneera potrafi na tyle dużo, że należy mu się oddzielne opracowanie w ramce obok.

Liczbą wejść i wyjść na tylnym panelu Pioneer przerasta konkurentów. Inną kwestią jest, czy taki urodzaj rzeczywiście się przyda, skoro w sąsiedztwie amplitunera w tej cenie znajdzie się na ogół głównie odtwarzacz. Rozmnożyły się gniazda analogowe, porty HDMI występują w składzie 3 /1 - tu Yamaha ma więcej do zaoferowania.

Pioneer VSX-919 - zaawansowana elektronika

W Pioneer VSX-919 za samymi gniazdami znajdują się jednak bardzo zaawansowane układy elektroniczne. Wejścia i wyjścia nie są tutaj traktowane wyłącznie jako przełączalne komórki, Pioneer może się pochwalić konwerterem sygnałów wizyjnych, podobnie jak Denon. Układ działa w ramach wszystkich standardów, w górę i w dół, a jedynym ograniczeniem jest brak możliwości przejścia z HDMI na formaty analogowe. W drugą stronę sztuka udaje się już bezbłędnie, z czego płynie najważniejsza korzyść - podłączenia telewizora pojedynczym kablem, właśnie HDMI. Co więcej, z sygnałów wejściowych amplituner potrafi usunąć przeplot (konwersja I/P), nie ma tylko skalera do wyższych rozdzielczości - ten pojawia się w droższym modelu Pioneer VSX-1019.

Jest także wyjście niskopoziomowe, zwiastujące bazową funkcjonalność drugiej strefy. Uruchamiając system w oddzielnym pomieszczeniu możemy wysłać tam dźwięk z gniazd RCA (potrzebna więc będzie końcówka mocy) lub przy włączaniu systemu 5.1 posłużyć się dodatkową parą terminali głośnikowych. Rezygnując z konfiguracji 7.1 będziemy też mogli zasilić kolumny przednie w biampingu. Wygodną pracę w systemie multistrefowym wspierają gniazda dla sygnałów podczerwieni. W całej baterii wejść jest także wielokanałowe 5.1, które wraz z upowszechnieniem się portu HDMI straciło na znaczeniu.

W wielu konfiguracjach

W komplecie dekoderów dźwięku HD, obok Dolby TrueHD, nie zabrakło najbardziej zaawansowanej formy DTS HD Master Audio. W zestrojeniu całego systemu pomoże firmowy system automatycznej kalibracji MCACC. Opcji konfiguracyjnych w menu Pioneera jest sporo, więc nieobeznanym z droższymi amplitunerami lub początkującym użytkownikom może to sprawić nieco problemów. Na szczęście producent przygotował na takie sytuacje specjalne, uproszczone procedury pozwalające ustalić w kilku krokach najważniejsze parametry.

Radiator końcówek mocy jest niewielki, a same układy zgrupowano w trzech scalakach, wykorzystując jeden moduł trzykanałowy i dwa dwukanałowe. Są nimi znane już z wielu poprzednich generacji amplitunerów producenta scalaki jego własnej konstrukcji. W sekcji obrazu znajdziemy bufory i przełączniki Silicon Image, sygnałami audio zajmuje się mocny procesor Freescale DSPA56720. Pilot jest bardzo rozbudowany, może sterować nie tylko całym systemem A/V, ale także telewizorem.

Odsłuch

Najłatwiej wychwycić różnice brzmieniowe między kolumnami, a amplitunery często - i słusznie - wybierane są z uwagi na zróżnicowanie funkcji. Nie jest to zadaniem najprostszym, wymaga nieraz długiego studiowania materiałów firmowych i instrukcji obsługi. Pioneer VSX-919 będzie stosunkowo łatwo wyłowić z tłumu, właśnie ze względu na brzmienie.

Pioneer gra łagodnie, spokojnie, nigdy nie napastliwie, zdarzają się momenty bardziej dynamiczne, ale i one oddawane są ze swoistym ociepleniem i zaokrągleniem. Dlatego też jakby ze zrozumiem i pobłażliwością dla niedociągnięć realizacyjnych traktuje on mniej udane płyty, wlewając więcej substancji w dźwięki zbyt szkieletowate, wygładzając poszarpane krawędzie. Bez zmęczenia, ale też bez możliwości dogłębnej analizy materiału obejrzymy każdy film, przesłuchamy dowolną płytę z kolekcji (nieważne, czy zarejestrowaną na CD, czy w wirtualnej pamięci iPoda dysku). Środek nie razi ani jaskrawością, ani pogrubieniem, góra jest bardzo neutralna. W tej sytuacji trochę zaskakujący charakter ma bas - w stereo raczej krótki, zwarty, chociaż czasami trochę niedopełniony. Otwiera się pole do działania dla subwoofera, który ma szansę wspomóc prezentację nie tylko w ramach ścieżek filmowych.  USB w pełnej krasie

USB w pełniej krasie

Nie we wszystkich amplitunerach z tej klasy cenowej można w ogóle uświadczyć port USB, a jego aplikacja, jaką serwuje nam Pioneer, jest absolutnie unikalna. Posłużono się pojedynczym gniazdem USB, które potrafi jednak komunikować się z przeróżnymi urządzeniami. Pierwszą, oczywistą umiejętnością jest praca z nośnikami pamięci oraz szeroką gamą odtwarzaczy MP3. Pioneer wprowadził również obsługę odtwarzaczy iPod oraz telefonów iPhone. To na pierwszy rzut oka nic nadzwyczajnego, przecież niemal każdy produkowany dzisiaj amplituner "gada" z iPodami, jednak aby tak się stało, należy najczęściej  dokupić dedykowaną stację dokującą.

W komplecie z Pionierem otrzymujemy specjalny kabel, który odpowiada za transmisję dźwięku, a nawet obrazu! By zobaczyć na ekranie telewizora zdjęcia z iPhona, trzeba oprócz USB podłączyć także dodatkowy wtyk do znajdującego się w zestawie gniazd podręcznych amplitunera wejścia kompozytowego. Jak się okazuje, przewód USB z fabrycznego zestawu iPhone działa z Pioneerem równie dobrze (nie potrafi tylko przesyłać obrazu). Cała tajemnica skutecznej obsługi iPod/iPhone tkwi więc w elektronice amplitunera, odpowiedzialnej za pracę z portem USB.

PIONEER VSX-919

  • Produkowany Tak
  • Moc8 [W] 107
  • Wejścia / wyjścia video HDMI/komponent/kompozyt
  • Skaler -
  • Dekodery surround DTS HD Master Audio, Dolby True HD

Laboratorium

VSX-919 wyposażony jest w wentylator chłodzący, wiatrak startuje już przy mocy od 1 W, kiedy bez regulacji obrotów załączany jest od razu "pełną parą".

Potencjał mocowy końcówek we wszystkich amplitunerach jest dość zbliżony - Pioneer oferuje 107 W przy jednym kanale wysterowanym i 2 x 92 W w stereo. VSX-919 jako jedyny ma wejścia 5.1, które pozwoliły określić moc przy pięciu wysterowanych kanałach - 5 x 48 W. Czułość, nieco niższa od standardu 0,2 V, nie będzie nastręczała problemów, jeśli zdecydujemy się korzystać z wyjść analogowych. Poziom szumów -81 dB oraz dynamika 101 dB to wyniki dość przeciętne, za to pasmo przenoszenia (rys. 1) jest idealne; odchylenie przy 10 Hz wynosi -0,2 dB, a przy 100 kHz urządzenie pracuje bez najmniejszego nawet spadku!

Druga harmoniczna widoczna na rys. 2. przy -79 dB jest najsilniejszą i jednocześnie jedyną, która przebija się przez granicę -90 dB. Wykres z rys. 3. obrazujący zmiany poziomu zniekształceń w ramach dostępnych przedziałów mocy wyjściowej potwierdza dobrą formę Pioneera. THD+N utrzymuje się poniżej 0,1 % już od 0,4 W aż do mocy 100 W.

 
 

Testy porównawcze Audio

Podstawowe dane

  • 2 550 zł Cena

Nasza ocena

  • Wykonanie: Nowoczesny styl w błyszczącej czerni, architektura wewnętrzna w lekkim nieładzie, scalone końcówki mocy, bardzo dobre procesory wizyjne, nie gorsze układy dekodujące strumień audio.
  • Laboratorium: Wejście USB z obsługą iPoda i dedykowanym kablem (nie trzeba stacji dokującej), druga strefa, konwerter sygnałów wizyjnych (także na HDMI!) z usuwaniem przeplotu, dużą liczba wejść/wyjść w wielu różnych standardach analogowych; Parametry - Ideał pasma przenoszenia, umiarkowane zniekształcenia i wysoka moc.
  • Brzmienie: Spokojne przy odtwarzaniu niemal każdego materiału, klimaty miękkie i relaksujące. Gasi niedoskonałości realizacyjne.
MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

YAMAHA RX-V681

YAMAHA
RX-V681

Cena: 3 000 zł

DENON AVR-X2300W

DENON
AVR-X2300W

Cena: 3 200 zł

YAMAHA RX-A2050

YAMAHA
RX-A2050

Cena: 7 000 zł

MARANTZ SR7010

MARANTZ
SR7010

Cena: 7 000 zł

Audio - listopad 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Numer listopadowy z pełnym przekonaniem polecam w całości; największy test poświęcony jest zespołom głośnikowym, ale znajdziecie też dużą porcję słuchawek, amplitunerów...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio