VINCENT CD-S7 DAC + SV-236MK

VINCENT CD-S7 DAC + SV-236MK
Zgrany duet

Vincent wypracował rozpoznawalny styl. Jego urządzenia są duże, na ich obudowy (głównie ścianki przednie) nie żałuje się metalu. Szczegóły projektu plastycznego w ciągu lat nieco się zmieniały, jednak od dłuższego czasu elementem charakterystycznym są okrągłe elementy - umieszczone pośrodku ścianki przedniej okienka z lampami, a także charakterystyczne gałki.

Znamienne jest też przefrezowanie frontu, w którym umieszczono przyciski (w CD), albo diody LED (we wzmacniaczu). Znamienne jest też przefrezowanie frontu, w którym umieszczono przyciski (w CD), albo diody LED (we wzmacniaczu). Natomiast różne kolory wzmacniacza (czarny) i odtwarzacza (srebrny), widoczne na zdjęciu, nie są w zestawie obowiązkowe - po prostu taką parkę dostaliśmy do testu, ze względu na chwilowy brak komponentów dopasowanych kolorystycznie.

Ważnym wyróżnikiem, zarówno odtwarzaczy, jak i wzmacniaczy Vincenta, są lampy elektronowe. W źródłach dotyczy to układów buforujących i ich zasilania, a we wzmacniaczach - układów wejściowych. Można więc bez żadnych "ale" nazywać Vincenty konstrukcjami hybrydowymi.

Odtwarzacz CD-S7 DAC

W okienku widać nie lampę wyjściową, ale lampowy prostownik 6Z4, zasilający anody lamp wyjściowych 6922, które umieszczono - prawidłowo - przy gniazdach wyjściowych. Diody LED można przyciemnić, a nawet wyłączyć umieszczonym z tyłu przełącznikiem, zgasić możemy też niebieski wyświetlacz z "kalendarzykiem" charakterystycznym dla napędów Sanyo i Sony.

Znajdująca się po drugiej stronie okienka maskownica szufl ady ma dokładnie takie same wymiary jak wyświetlacz. Razem z przyciskami sterującymi napędem znajduje się gniazdo słuchawkowe duży jack, a obok niego małe pokrętło wzmocnienia. W symbolu odtwarzacza znajdujemy literki "DAC", sugerujące, że to nie tylko odtwarzacz CD, ale także otwarty na inne źródła przetwornik cyfrowo-analogowy. I rzeczywiście - na tylnej ściance widać trzy wejścia cyfrowe: elektryczne (RCA), optyczne oraz USB. To ostatnie jest typu A, sugerujące podłączenie z komputerem, a z odtwarzaczem iPod.

W instrukcji obsługi znajdziemy informację, iż obydwa wejścia S/PDIF przyjmują sygnał tylko o jakości CD (16/44,1). To chyba jednak pomyłka (ograniczenie takie dotyczy wejścia USB) - sprawdziłem i przez RCA można podać sygnał aż do 24 bitów i 192 kHz (włączając w to 88,4 kHz). Pod wejściami jest też wyjście cyfrowe RCA. Z boku umieszczono wyjścia analogowe - zbalansowane XLR i niezbalansowane RCA.

Napęd i transformator zasilający odseparowano ekranem od sekcji dekodującej oraz wzmacniającej i przykręcono nie do dna, ale do drugiej "podłogi", przymocowanej do ścianek bocznych. Sygnał z wejść cyfrowych i z napędu trafia do scalonego selektora. Przy wejściu USB znajduje się stary układ PCM2902 Burr Browna, stąd mamy tutaj limit do 16 bitów. Po wybraniu aktywnego wejścia sygnał trafia do przetwornika C/A Burr Brown PCM1796 - to już niezły układ 24/192 delta-sigma.

Na wyjściu, najwyraźniej w buforze wyjściowym, pracują podwójne triody 6922, po jednej na kanał. Cały tor jest zbalansowany. Sygnał do wyjść RCA pobierany jest z dodatniej gałęzi układu, nie ma przed nimi desymetryzatora.

Wzmacniacz SV-236MK

Wzmacniacz Vincent SV-236MK jest bardzo duży i ciężki. Tym razem w okienku widzimy lampę wejściową, a po jej obydwu stronach cztery gałki - z prawej selektora wejść i siły głosu, z lewej regulacji barwy dźwięku. Na pokrętle wzmocnienia jest mała czerwona dioda, która informuje o tym, że nagrzewają się lampy - potem gaśnie, a szkoda, bo pokazywałaby położenie.

Niebieskie diody wskazują wybrane wejście, obok nich są dwa małe przełączniki - jednym aktywujemy regulację barwy dźwięku, a drugim włączamy dodatkowy układ korekcji "loudness". W środku zagłębienia ulokowano mechaniczny wyłącznik sieciowy.

Mamy tu sześć par wejść liniowych, dodatkowe dwie pary RCA tworzą wejście na końcówkę mocy i wyjście z przedwzmacniacza. Wnętrze wzmacniacza, podobnie jak odtwarzacza, zostało podzielone metalowymi blachami. Widać tu zaangażowane ekranowanie każdego stopnia w układach wejściowych i zasilających - w osobnych, pełnych ekranach mamy przekaźniki wejściowe, potencjometr z napędzającym go silniczkiem, a także lampę wejściową.

Sygnał z wejść trafia na wspomnianą płytkę z przekaźnikami - gniazda są do niej wlutowane. Potem, długimi kabelkami, biegnie do lampy wejściowej (podwójnej triody 12AX7B), a dalej do potencjometru (czarny Alps). Wreszcie trafia na płytkę z przedwzmacniaczem - ten zbudowano na dwóch lampach, takich jak lampa na wejściu. W końcówkach pracują dwie pary komplementarne Sankenów 2SA1386+2SC3519.

W środkowej "komorze" znajduje się bardzo duży transformator toroidalny i kondensatory filtrujące preampu.

Odsłuch

Vincent nawiązuje do szkoły brzmienia, która w latach 80. i 90. była nazywana "brytyjską". To ciepły, jednoznacznie spokojny i nieodwracalnie "ustawiony" dźwięk. Wrzucamy w zasadzie dowolną płytę (wyjątki tylko potwierdzają regułę) i słyszymy to samo: dominację środka, mocny bas, delikatną górę. I spokój, który nie oznacza generalnej utraty dynamiki, lecz jej, umownie rzecz ujmując, zaokrąglenie.

Wprawdzie remiksy Depeche Mode "Remixes 2" brzmią w bardziej motoryczny, "klubowy" sposób niż "Goodbye" duetu Anita Lipnicka&John Porter, która ma zamierzony, melancholijny nastrój, to jednak w ramach danej płyty temperatura staje się podobna. Z jednej strony to rzecz nawet pożądana, bo płyta ma spójny charakter, z drugiej - to wyraźne ukształtowanie dźwięku. Wyraźne, ale nie karykaturalne.

Wprawdzie średnica zawsze jest na pierwszym planie, to jednak nie zawsze jest taka sama; nie jesteśmy skazani na łagodne ciepło, niezależnie od płyty.

System potrafi błysnąć szczegółami, pokazać wyraźną artykulację, choć zawsze doda do tego nasycenie niskich rejestrów - i wtedy jest najprzyjemniej. Z tymi szczegółami bym nie przesadzał, rozdzielczość nie jest tu najważniejsza, dominuje gładkość i plastyczność. "Meloman projektowany" dla systemu Vincenta to ktoś, kto szuka w muzyce emocji, ale równocześnie ukojenia.

Muzyka to różne emocje, to często adrenalina, ale duża część ludzi, którzy od czasu do czasu chcą czegoś posłuchać, wymaga od systemu właśnie tego - nie batów, ale uprzejmości. Jeżeli tak ustawimy priorytety, trudno będzie znaleźć urządzenia w tym zakresie ceny, które robiłyby to w równie dobry sposób.

Nie miałem materiału muzycznego, który zagrałby z odtwarzaczem Vincenta wyraźnie jasno i drapieżnie. Kiedy uderzają blachy, to są albo nieco ciemne ("Saxophone Collosus" Sonny’ego Rollinsa i "Memorial" Clifforda Browna), albo słodkie (Depeche Mode, "8" Nosowskiej). Tak grają lampowe wzmacniacze na EL34, zwłaszcza stylizowane na starsze urządzenia z lat 60.

Elementy, które mają w zakresie średniotonowym najwięcej energii, jak saksofon, głosy ludzkie, gitara elektryczna - są duże, gęste, mięsiste. Można by zakładać, że wystarczy podłączyć do Vincenta jaśniejsze "paczki", trochę "chudsze" - i po sprawie. Zapewne dość często da się taki zestaw w podobny sposób "pożenić", jednak takie neutralizujące kompensowanie nie zawsze się sprawdza, często tylko nakłada na siebie problemy, a ich nie rozwiązuje.

Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie, czy taki dźwięk, jaki oferuje Vincent, jest dla nas problemem - bo jeżeli tak, to go po prostu nie kupujmy… A jeżeli nie jest, a wręcz przeciwnie, jawi się jako oczekiwany i "wyjątkowy" w pozytywnym znaczeniu, to go uszanujmy i korzystajmy z okazji, bo jest to swoista okazja - podobnego brzmienia za podobne pieniądze nie uświadczymy. Można też pobawić się regulatorami barwy we wzmacniaczu. Obecność wejść cyfrowych i wzmacniacza słuchawkowego poszerza funkcjonalność Vincenta, chociaż nie powinny to być elementy decydujące - podstawą jest charakter brzmienia.

Wojciech Pacuła

VINCENT CD-S7 DAC + SV-236MK

 • Produkowany Tak

Laboratorium

Laboratorium Vincent SV-236MK

Integra Vincenta ma podobną moc wyjściową jak para monobloków Audiolaba, przy 8 omach wzmacniacz w jednym kanale oddaje 151 W, a w stereo 2 x 144 W; urządzenie spokojnie radzi sobie z obciążeniem 4-omowym, podnosząc znacznie moc do 272 W w jednym kanale, przy dwóch jednocześnie wysterowanych kanałach trochę słabnie ze względu na ograniczenie z zasilacza, stąd 2 x 219 W.

Bardzo wysoka jest czułość, bowiem wystarczy zaledwie 0,13 V do pełnego wysterowania wzmacniacza. Wynika to z wysokiego współczynnika wzmocnienia (ponad 260 V/V), czego prawdopodobnie skutkiem ubocznym są też wysokie szumy (-75 dB); dynamika zatrzymuje się na pułapie 97 dB.

Pasmo przenoszenia (rys.1) pokazuje niewielki (ok. -1 dB) spadek przy 10 Hz, przy 100 kHz wynosi on -2,2 dB dla 8 omów oraz -2,7 dB dla 4 omów - bardzo dobrze jak na urządzenie z lampami w torze. Vincent generuje bardzo silną drugą harmoniczną (tutaj odzywa się lampowy przedwzmacniacz) sięgającą -65 dB, jednak dalej spektrum zniekształceń (rys. 2) jest już czyste.

THD+N na rys. 3. nie należą do najniższych, poniżej pułapu 0,1 % znajdujemy się w obszarach 5 W - 78 W dla 8 omów i 12 W - 50 W dla 4 omów.

 
 

Podstawowe dane

 • 6 900 zł Odtwarzacz CD
 • 6 900 zł Wzmacniacz Cena

Nasza ocena

 • Wykonanie:

  Odtwarzacz CD: Duża, efektowna obudowa, dobre elementy z lampami na czele.
  Wzmacniacz: Duży zasilacz i mocne końcówki – w solidnej, dużej obudowie.

 • Laboratorium:

  Odtwarzacz CD: Wejścia cyfrowe, w tym US B.
  Wzmacniacz: Sporo wejść, wygodnie ustawione gniazda, pilot zatłoczony.

 • Brzmienie:

  Odtwarzacz CD: Ciepłe, gęste, przyjemne, o umiarkowanej rozdzielczości.
  Wzmacniacz: Zrównoważone, z delikatnym ociepleniem, ale bez przesady – może być uniwersalną podstawą wielu systemów. Dobra kontrola basu, spora rezerwa mocy, brzmienie spójne, neutralne, bez wyostrzeń.

MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

Audio - październik 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio