CREATIVE Zen X-Fi3

CREATIVE Zen X-Fi3

W przypadku Creative`a też pojawił się wybór - Touch 2 oraz miniaturowa nowość Zen X-Fi3. Androidowa "dwójka" charakterem najbardziej przystaje do wyglądu i możliwości pozostałych uczestników testu, jednak jest to model schodzący z rynku (i nie zanosi się, aby w ciągu kilku najbliższych miesięcy doczekał się następcy w swojej kategorii), przyjrzeliśmy się więc bliżej pięknej miniaturce - X-Fi3 o wielkości pudełka od zapałek.

Odtwarzacz Creative Zen X-Fi3 dostarczany jest w komplecie ze słuchawkami dousznymi (EP-630 - popularny model, cieszący się dość dobrą opinią) oraz kablem USB o długości 5 cm (nawet nie wiedziałem, że produkuje się takie krótkie).

Tu pojawia się drobny problem: przewód jest tak krótki, że uniemożliwia swobodne manewrowanie odtwarzaczem, a ten - z uwagi na takie, a nie inne wzajemne położenie wtyków - przekręca się ekranem w dół. Na szczęście jest to typowy mini-USB i łatwo go będzie wymienić.

Sam Creative Zen X-Fi3 to słodkie maleństwo 65 x 45,5 x 12,5 mm, jego front i tył błyszczą się czarnym plastikiem, boczki z matowego, metalizowanego tworzywa mieszczą wygodne w użytkowaniu przyciski: głośności, włączanie/ blokada ekranu, mikrofon, zakrywane gniazdo kart microSD (do 32 GB), reset, wyjście audio/ wideo, wejście mini-USB/ładowanie i głośnik (jazgotliwy).

Reszta funkcji (wybór utworów, odtwarzanie/pauza, menu, powrót) jest dostępna z poziomu dotykowych pól umieszczonych wokół ekranu, jednak ich czułość pozostawia nieco do życzenia; być może z czasem nabiera się wprawy. Sam dwucalowy ekran TFT nie jest dotykowy.

Ogólna stylistyka Creative Zen X-Fi3 przypomina grubszą wersję iPoda Nano, ale w przeciwieństwie do tamtego oferuje dwie bardzo przydatne funkcje - dyktafon i radio FM. I już z powodu tylko tych dwóch dodatków warto się zastanowić nad Zenem, gdy szukamy małego odtwarzacza. Mamy tu też dedykowany odtwarzacz audiobooków (Audible), przeglądarkę zdjęć, odtwarzacz wideo, zegarek z budzikiem oraz X-Fi (zdecydowanie lepiej poprawia przyjemność odsłuchu niż wbudowane tryby EQ), a wszystko to w spolonizowanej wersji menu.

Do tego należy pamiętać o możliwości bezprzewodowej transmisji dźwięku poprzez Bluetooth, co sprawdza się znakomicie w połączeniu np. ze słuchawkami Creative WP-350 (przyjemne bezprzewodowe słuchawki nauszne) lub stacjami dokującymi wszelkiej maści. Transmisja (pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami) odbywa się z użyciem kodeka apt-X, gwarantującego zachowanie wysokiej jakości przekazu.

Cechą odróżniającą ten model od poprzednika jest niewątpliwie wsparcie dla odtwarzania plików FLAC (w standardowej rozdzielczości) i od razu powiem, że to maleństwo potrafi to, czego reszta uczestników tego testu, niestety, nie - odtwarza pliki bez przerw (czasem słychać malutki przeskok, ale to naprawdę drobiazg) - czyli jak się chce, to można ten problem rozwiązać. Brawo dla Creative Labs i powód do mobilizacji dla reszty.

Technika poprawy dźwięku

Technika poprawy dźwięku X-Fi opiera się na dwóch suwakach: Crystalizer i Expand. Pierwszy zwiększa świetlistość utworów poprzez "uzupełnienie ich" o część danych utraconych podczas kompresji, drugi dodaje przestrzeni, oddalając nieco źródła od głowy. Efekty są subtelne i przez to miłe dla uszu, czego nie mogę powiedzieć o predefiniowanych ustawieniach EQ, które są toporne, a ustawienie Rock bije "chamstwem" całą resztę na głowę.

Jedynym usprawiedliwieniem dla takiego działania, jest założenie, że odbiorcami odtwarzacza Creative Zen X-Fi3 będą osobnicy ze "zjechanym" słuchem z powodu zbyt dużej głośności w używanych przez nich, tandetnych słuchawkach. EQ wali z grubej rury, ale na szczęście nie mamy obowiązku korzystania z tej funkcji. Muszę też wspomnieć o innej przypadłości tego urządzenia - na niektórych nagraniach, np. Lana Del Rey "Born to Die", pojawiały się nieprzyjemne artefakty, przypominające z jednej strony słuchanie "zjechanej" płyty analogowej (trzaski), a z drugiej - mocne momenty z dołu pasma (stopa perkusji) brzmiały jak przesterowane.

Nie studiowałem tego przypadku dogłębnie, ale wydaje mi się, że problem pojawia się jedynie podczas odtwarzania FLACów z aktywnym X-Fi - algorytm nie wykazuje się tu szczególną "inteligencją" i próbuje poprawiać coś, co z definicji nie wymaga poprawiania, przez co efekt jest gorszy - zamiast lepszy.

Sam Creative Zen X-Fi3 gra akceptowalnym dźwiękiem o ograniczonej dynamice. W przypadku tak małych urządzeń krytyczna staje się chyba pojemność baterii i albo słuchamy dynamicznie, ale krótko (tu prym wiodą Colorfly i HiFiMan), albo bardziej płasko, za to przez wiele godzin. Urządzenie gra środkiem pasma, co dobrze wpływa na wokale, pozostawiając dół i górę bardziej jako dodatkową dekorację niż integralne elementy przekazu.

Waldemar (Pegaz) Nowak

CREATIVE Zen X-Fi3

  • Produkowany Tak
  • Obsługiwane formaty MP3,AAC,WMA9,FLAC,WAV,APE,Audiabile
  • Pamięć Flash
  • Pojemność pamięci 8
  • Radio Tak
  • Masa 45
 
 

Podstawowe dane

  • 550 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Ładne, malutkie urządzenie, starannie zaprojektowane i wykonane, z 2-calowym ekranem (przyciski dotykowe mało czułe).
  • Laboratorium: Obsługuje bezstratne pliki FLA C i APE, gra bez przerw pomiędzy utworami. Tuner FM, dyktafon, przeglądarka zdjęć, budzik i odtwarzacz wideo, 8 GB pamięci wbudowanej, rozszerzalne o kolejne 32 GB.
  • Brzmienie: Niezbyt wyrafinowane, mało dynamiczne odczytywanie plików bezstratnych nie wnosi dużej poprawy. Wąskim gardłem jest najprawdopodobniej wbudowany wzmacniacz. Znacznie lepiej, gdy korzystamy ze stacji dokującej – Bluetooth z apt-X nie psuje transferowanych plików.
TEAC HA-P90SD

TEAC
HA-P90SD

Cena: 2 500 zł

PIONEER XPD-100R

PIONEER
XPD-100R

Cena: 3 600 zł

HiFiMAN HM-802u

HiFiMAN
HM-802u

Cena: 3 500 zł

Astell & Kern AK120 TITAN

Astell & Kern
AK120 TITAN

Cena: 5 500 zł

 

 

Audio - lipiec - sierpień 2017

Strefa Magazynu

Audio 7-8/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
OPERA LOUDSPEAKERS Quinta SE

OPERA LOUDSPEAKERS
Quinta SE

Wśród wszystkich konstrukcji tego testu Opera Quinta SE wcale nie jest "naj" pod żadnym oczywistym względem. Nie jest na...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio