YAMAHA AS-300

YAMAHA AS-300

Yamaha A-S300 to najtańszy kuzyn wspaniałego wzmacniacza A-S2000. Dlatego jest duży i wspaniale wyposażony - a za te pieniądze to coś wyjątkowego.

Chociaż nie ma drewnianych boków referencyjnego modelu, to zachowuje jego układ manipulatorów i ich specyfi czne kształty. A te odsyłają nas gdzieś w lata siedemdziesiąte. Jest regulacja barwy (tony niskie i wysokie), balans między kanałami i płynna (!) regulacja "Loudness". "Pure Direct" skraca ścieżkę sygnału, odłączając regulatory barwy, jest oczywiście selektor wejść, gałka wzmocnienia, a także mała gałeczka do przełączania między jedną parą wyjść głośnikowych ("A"), drugą ("B") i dwoma naraz ("A"+" B"). Głośniki można także wyłączyć ("Off") - wówczas aktywne pozostaje wyjście słuchawkowe.

Tylną ściankę Yamahy A-S300 podzielono na sekcje, odzwierciedlające układ płytek drukowanych wewnątrz. Po lewej stronie mamy pionowe rządki gniazd RCA: pięć wejść liniowych, z czego dwa z pętlą do nagrywania i wejście gramofonowe (dla wkładek MM 47 kΩ).

Mamy tu jeszcze gniazdo wielopinowe, przeznaczone do podłączenia stacji dokującej dla iPoda. Pośrodku umieszczono wyjścia głośnikowe - dwie pary dla każdego kanału. Obok widać monofoniczne wyjście niskopoziomowe (dla subwoofera). Przełącznik "Power Management" to część "zielonego" podejścia firmy do zużycia energii: jeśli jest włączony, jeżeli nie będziemy wykonywali żadnych działań, np. nie podamy sygnału itp., urządzenie po ośmiu godzinach przejdzie automatycznie w tryb stand-by.

Kolejny przełącznik dotyczy impedancji głośników; Yamaha A-S300 pozwala na przystosowanie pracy zasilacza do konkretnego obciążenia. Wewnątrz widać, że to konstrukcja modułowa, stąd mnóstwo mniejszych i większych płytek drukowanych. Elementy bierne są różnej jakości - obok przeciętnych są też ładne kondensatory Nichicona. Sekcję wejściową podzielono między trzy płytki - "bazową" i wpięte do niej dwie pionowe. Na jednej z nich znajduje się przedwzmacniacz gramofonowy i wejście CD.

Sygnał z CD pokonuje znacznie krótszą drogę niż pozostałe wejścia, dlatego podłączajmy do niego najważniejsze źródło. Z selektora sygnał biegnie do potencjometru Alpsa (czarnego) przy przedniej ściance. Płytki regulacji barwy (osobne dla "Loudness" i dla niskich/wysokich) potraktowano z atencją, serwując dobre elementy bierne. Końcówka jest tranzystorowa (komplementarne pary tranzystorów Sankena 2SA1695+2SC4486). Podstawą zasilacza jest wyjątkowo duży transformator z klasycznymi blachami EI firmy Bandur.

Odsłuch

Yamaha A-S300 nie przekonuje nas, że skoro mieliśmy do wydania mniej niż 2000 zł, to musimy pogodzić się z jakimiś poważnymi brakami i wybierać wśród urządzeń dość dziwnych i ograniczonych. Brzmienie jest nasycone, średnica pełni w nim ważną i zauważalną rolę, ale nie jedyną. Średni i wyższy bas gra dynamicznie, a przy tym dobrze wspiera wokale, które mogą nabrać nie tylko ciepła, lecz i prawdziwej mocy.

Yamaha A-S300 nie boi się też pokazać góry pasma i jej inwentarza, zarówno elementów, które ucho radują, jak i tych mniej przymilnych. To rzecz, która powinna determinować dobór kolumn - nie powinny być jasne ani suche. Wzmacniacz gra blachy perkusji, trąbkę itp. bardzo czysto, ale i energetycznie - więcej nie trzeba. Przestrzeń jest niezła - głównie dzięki otwartej górze. Pierwsze plany są podciągane, głębia już mniej zagospodarowana. Jednak Yamaha pokazuje długie pogłosy, niosące się daleko za linię głośników.

O ile wszystkie powyższe uwagi odnoszą się do wzmacniacza z włączonym trybem "Pure Direct", w którym gra bardziej przejrzyście i dynamiczniej, o tyle ze słuchawkami dźwięk był zbyt twardy i zbyt bezpośredni. Dlatego nie zważając na "purystyczne" podejście do sprzętu, dodałem nieco basu i o kilka milimetrów przekręciłem gałkę "Loudness"- dostałem wówczas ładniejszy, cieplejszy dźwięk, który sprawdzał się także w dłuższych odsłuchach.

Wojciech Pacuła

YAMAHA AS-300

 • Produkowany Tak
 • Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 ohm, 2x 94
 • Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 ohm, 2x 103
 • Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 1x 0,2
 • Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 86
 • Dynamika [dB] 106
 • Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 ohm) 59

Laboratorium

Yamaha A-S300 jest bezapelacyjnym zwycięzcą tego testu pod względem mocy wyjściowej, która niemal w każdej konfi guracji przekracza 100 W. Dokładnie 101 W wzmacniacz osiąga przy 8 omach, przy 4 omach 121 W; nie widać więc dużego wzrostu, ale to efekt stosowania selektora impedancji, optymalizującego pracę układów dla obydwu impedancji. W dwóch kanałach moc urządzenia wynosi odpowiednio 2 x 94 W i 2 x 103 W.

Czułość jest na wzorcowym poziomie 0,2 V - trzeba uważać, przy mocnym sygnale pełna moc pojawi się dość wcześnie. Poziom szumów nie jest rewelacyjnie niski (-86 dB), Topaz był tutaj minimalnie lepszy, jednak wysoka moc wyjściowa A-S300 pozwoliła przeskoczyć konkurenta, wypracowując dynamikę 106 dB. Pasmo przenoszenia (rys.1) jest znakomite dla obydwu impedancji, pokazując spadek ok. -1 dB przy 100 kHz. W zakresie basowym dochodzimy do 10 Hz w zasadzie bez spadku (-0,2 dB).

Spektrum zniekształceń (rys. 2) nie wymaga żadnego komentarza - mamy rezultat bliski ideału.

Zniekształcenia THD+N (rys. 3) poniżej 0,1 % udaje się uzyskać dla mocy nieco poniżej 2 W (8 omów) i 3 W (4 omy). Dzięki działaniu selektora impedancji przebieg obydwu wykresów jest zbliżony, choć wartości (z uwagi na szum) nie są rekordowo niskie.

 
 

Podstawowe dane

 • 1 500 zł Cena

Nasza ocena

 • Wykonanie: Duża obudowa, firmowy styl, znakomite wykonanie. "Składana" modułowa konstrukcja wewnętrzna wymusiła dużo połączeń kablami, ale elementy są dobre, a końcówka tranzystorowa.
 • Laboratorium: W tym gronie to prymus. Wysoka moc wyjściowa (ok. 2 x 100 W na obydwu impedancjach), szerokie pasmo przenoszenia, niskie zniekształcenia.
 • Brzmienie: Dynamiczne i detaliczne, z mocnym wyższym basem i wyrazistą górą. Nie kryguje się, gra do przodu.
MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

SONNENTEER Alabaster

SONNENTEER
Alabaster

Cena: 0 zł

EXPOSURE 3010S2D

EXPOSURE
3010S2D

Cena: 8 000 zł

MUSICAL FIDELITY M5si

MUSICAL FIDELITY
M5si

Cena: 9 900 zł

NAD D7050

NAD
D7050

Cena: 4 400 zł

Audio - październik 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio