Jakie są perspektywy radiofonii cyfrowej?

Jakie są perspektywy radiofonii cyfrowej?

Świat AV

Pod względem wykorzystania pasma, a więc od strony nadawcy, DAB jest nieporównywalnie lepszy od radiofonii analogowej, ponieważ w tym samym paśmie pozwala pomieścić kilkadziesiąt razy więcej stacji.

Od strony odbiorcy satysfakcja zależy od jego oczekiwań. Sygnał zawsze ma maksymalną siłę (albo nie ma go w ogóle), wyeliminowano więc największą bolączkę radia analogowego - szumy. Jakość dźwięku jest jednak w sumie znacznie gorsza niż z radia analogowego, głównie z powodu obniżania przez nadawców przepływności (wybierają więcej stacji z gorszym dźwiękiem).

Jedynie prędkość przepływu 256 kb/s pozwala mówić o dobrym dźwięku - tak zoptymalizowany został system Eureka-147, leżący u podstaw DAB. BBC na początku nadawania określiła, że prędkość 192 kb/s daje zadowalający dźwięk.

Dzisiaj tylko kilka stacji nadaje z prędkością 128 kb/s, a znacząca większość z prędkością 64 kb/s. Obecnie mówi się o zmianie standardu DAB na DAB+, w którym kodowaniem zajmie się znacznie lepszy kodek AAC+, umożliwiający przesył trzykrotnie większej ilości informacji przy tej samej prędkości przepływu.

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

W perspektywie zwycięstwa Blu-ray, jaka jest przyszłość formatów: CD, DVD, SACD, DVD-A?

Jakie słuchawki są lepsze - otwarte, półotwarte czy zamknięte?

Jaka jest żywotność płyt CD, DVD i Blu-ray?

Jakie są różnice pomiędzy DVD-RW, DVD+RW i DVD-RAM?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

Audio - maj 2017

Strefa Magazynu

Audio 5/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio