Michał Urbaniak kolejny raz odwiedził Studio U22

Newsy

18 stycznia w warszawskim Studio U22 odbyło się kolejne spotkanie z światowej klasy jazzmanem – Michałem Urbaniakiem. Tym razem zaproszeni gości mieli szansę na zapoznanie się z najnowszym albumem artysty "Urbanator Days - Beats & Pieces" w ramach "Piątków z Nową Muzyką".

Dodano: 22 styczeń 2018

Gościem specjalnym tego ekskluzywnego odsłuchu był autor albumu, czyli Michał Urbaniak, z którym o płycie rozmawiał prowadzący spotkanie Piotr Metz. Jazzman opowiedział o tym, jak wyglądała praca nad jego najnowszym wydawnictwem i swoich inspiracjach. Wyjaśnił także, skąd pomysł na połączenie jazzu z tak różnymi gatunkami muzycznymi. Artysta wspomniał również o trasie koncertowej promującej ten album, która odbyła się jeszcze w zeszłym roku.

W rozmowie uczestniczył również Marek Pędziwiatr - pianista jazzowy, klawiszowiec, wokalista, raper, producent oraz dj, który album "Beats & Pieces" m.in. współprodukował oraz zagrał na nim na instrumentach klawiszowych. Marek Pędziwiatr to reprezentant prężnego, młodego środowiska muzycznego rozdartego pomiędzy sceną klubową, hip-hopem i jazzem. Co ciekawe, nominowany do tegorocznych Paszportów Polityki Pędziwiatr to także współautor docenionego przez polskie środowisko jazzowe albumu "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)".

 

Michał Urbaniak kolejny raz odwiedził Studio U22

O swojej współpracy z Michałem Urbaniakiem powiedział: Michał Urbaniak muzycznie jest jednym z moich bohaterów. Zakładałem jednak, że to muzyk ze zbyt odległego pokolenia, aby móc w ogóle marzyć o jakimś wspólnym projekcie. Dlatego też możliwość pracy przy "Beats & Pieces" to dla mnie wielki zaszczyt.

Michał Urbaniak jest cenionym na całym świecie muzykiem jazzowym. Ideą jego najnowszej płyty "Beats &Pieces" jest fuzja jazzu z hip-hopem, elektroniką i wieloma kierunkami muzyki rytmicznej zwanej NuJazz lub UrbJazz. Na wydawnictwie znajdą się kompozycje Urbaniaka z udziałem młodych producentów, raperów, wykonawców i muzyków nowej generacji, z takich zespołów jak EABS czy P. Unity. Jazz, hip-hop, rap, reggae, soul, r&b i electro zostały połączone w jeden projekt. W aranżacjach będzie można usłyszeć wokale Marka Pędziwiatra, Andy Ninvalle, trąbkę Michaela Patchesa Stewarta oraz oczywiście skrzypce i sax Michała Urbaniaka. Album ukaże się 9 lutego nakładem Wydawnictwa Agora.

Michał Urbaniak i Marek Pędziwiatr

Spotkanie w ramach "Piątków z Nową Muzyką" było drugą wizytą Michała Urbaniaka w Studio U22. Po raz pierwszy artysta odwiedził kamicę przy Ujazdowskich podczas jednego ze spotkań w ramach cyklu "Wieczór z Czarną Płytą" organizowanego przez Black Record Store. Wydarzenie odbyło się 6 października 2016 r. Zaproszeni goście wysłuchali wówczas w towarzystwie muzyka utworów z albumu "Tutu" Milesa Davisa, w przypadającą wówczas 30. rocznicę wydania albumu, na której udzialał się właśnie Urbaniak.

Spotkanie z albumem "Beats & Pieces" odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV – Piątki z Nową Muzyką. Jest to inicjatywa światowej branży muzycznej, której celem jest wprowadzenie wspólnego światowego dnia premier muzycznych. Projekt został uruchomiany 10 lipca 2015 roku. Od tego dnia na całym świecie nagrania pojawiają się w sprzedaży w tym samym momencie – w piątki o godzinie 00.01 czasu lokalnego. Dotyczy to zarówno internetowych serwisów muzycznych, jak i tradycyjnych sklepów.

Michał Urbaniak w Studio U22

ZPAV, działając na rzecz rozwoju rynku muzycznego, rozpoczął cykle spotkań "Piątki z nową muzyką", na których prezentowane są premierowo lub przedpremierowo materiały z nowych na polskim rynku albumów muzycznych. Spotkania te skierowane są do mediów, a także przedstawicieli branży muzycznej. Studio U22, włączając się w tę inicjatywę, chce budować miejsce otwarte na każdy rodzaj muzyki, gdzie promuje się nowości, miejsce przyjazne zarówno wielkim gwiazdom jak i początkującym artystom.

Fot. Dariusz Kawka/ZPAV

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj