Marek Dyjak w ramach "Piątków z Nową Muzyką"

21 stycznia 2019 Newsy

Gościem kolejnej odsłony "Piątków z Nową Muzyką" był Marek Dyjak - polski kompozytor i piosenkarz, który zaprezentował swój najnowszy album pt. "Dyjak Gintrowski". Spotkanie odbyło się 16 stycznia w warszawskim Studio U22, a jego inicjatorem był Związek Producentów Audio-Video.

"Dyjak Gintrowski" jest projektem, który zawiera 10 utworów skomponowanych przez Przemysława Gintrowskiego. Zaśpiewał je Marek Dyjak, natomiast za nowe aranżacje odpowiadają Marek Tarnowski (pianino) oraz Jerzy Małek (instrumenty dęte).

"We wczesnej młodości odkryłem tzw. muzykę moralnego niepokoju. (...) W tamtym czasie największą siłę wyrazu miał Przemysław Gintrowski, który towarzyszył mi przez kilka ładnych lat. 'Cytowałem' jego piosenki. Teraz jestem grubo po czterdziestce, dwa lata temu powstał pomysł, żeby nagrać płytę z Jego utworami. Bardzo się z tego powodu ucieszyłem, od razu ruszyłem do pracy, lecz okazało się, że praca nad tymi piosenkami wymaga ode mnie całkowitego skupienia. Brakowało mi tego skupienia, więc dopiero po dwóch latach ukazuje się przed Państwem płyta" - powiedział Marek Dyjak.

Najnowsze aranżacje kompozycji Przemysława Gintrowskiego oraz przełożenie na instrumentarium pozbawione gitary, otwierają kolejne możliwości interpretacji utworów nie tylko przez odbiorców, ale także przez Marka Dyjaka.

Album "Dyjak Gintrowski" ukazał się 18 stycznia.

Marek Dyjak w Studio U22 - wywiad

Piątki z Nową Muzyką - Marek Dyjak

CD "Dyjak Gintrowski" i Accuphase DP-560

Marek Dyjak w Studio U22

Spotkanie z albumem "Dyjak Gintrowski" odbyło się w ramach ZPAV – Piątki z Nową Muzyką. Jest to inicjatywa światowej branży muzycznej, której celem jest wprowadzenie wspólnego światowego dnia premier muzycznych. Projekt został uruchomiony 10 lipca 2015 roku. Od tego dnia na całym świecie nagrania pojawiają się w sprzedaży w tym samym momencie – w piątki o godzinie 00.01 czasu lokalnego. Dotyczy to zarówno internetowych serwisów muzycznych, jak i tradycyjnych sklepów.

ZPAV, działając na rzecz rozwoju rynku muzycznego, rozpoczął cykle spotkań "Piątki z nową muzyką", na których prezentowane są premierowo lub przedpremierowo materiały z nowych na polskim rynku albumów muzycznych. Spotkania te skierowane są do mediów, a także przedstawicieli branży muzycznej. Studio U22, włączając się w tę inicjatywę, chce budować miejsce otwarte na każdy rodzaj muzyki, gdzie promuje się nowości, miejsce przyjazne zarówno wielkim gwiazdom jak i początkującym artystom.

Fot. Dariusz Kawka

Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu