Marek Dyjak w ramach "Piątków z Nową Muzyką"

Newsy

Gościem kolejnej odsłony "Piątków z Nową Muzyką" był Marek Dyjak - polski kompozytor i piosenkarz, który zaprezentował swój najnowszy album pt. "Dyjak Gintrowski". Spotkanie odbyło się 16 stycznia w warszawskim Studio U22, a jego inicjatorem był Związek Producentów Audio-Video.

Dodano: 21 styczeń 2019

"Dyjak Gintrowski" jest projektem, który zawiera 10 utworów skomponowanych przez Przemysława Gintrowskiego. Zaśpiewał je Marek Dyjak, natomiast za nowe aranżacje odpowiadają Marek Tarnowski (pianino) oraz Jerzy Małek (instrumenty dęte).

"We wczesnej młodości odkryłem tzw. muzykę moralnego niepokoju. (...) W tamtym czasie największą siłę wyrazu miał Przemysław Gintrowski, który towarzyszył mi przez kilka ładnych lat. 'Cytowałem' jego piosenki. Teraz jestem grubo po czterdziestce, dwa lata temu powstał pomysł, żeby nagrać płytę z Jego utworami. Bardzo się z tego powodu ucieszyłem, od razu ruszyłem do pracy, lecz okazało się, że praca nad tymi piosenkami wymaga ode mnie całkowitego skupienia. Brakowało mi tego skupienia, więc dopiero po dwóch latach ukazuje się przed Państwem płyta" - powiedział Marek Dyjak.

Najnowsze aranżacje kompozycji Przemysława Gintrowskiego oraz przełożenie na instrumentarium pozbawione gitary, otwierają kolejne możliwości interpretacji utworów nie tylko przez odbiorców, ale także przez Marka Dyjaka.

Album "Dyjak Gintrowski" ukazał się 18 stycznia.

Marek Dyjak w Studio U22 - wywiad

Piątki z Nową Muzyką - Marek Dyjak

CD "Dyjak Gintrowski" i Accuphase DP-560

Marek Dyjak w Studio U22

Spotkanie z albumem "Dyjak Gintrowski" odbyło się w ramach ZPAV – Piątki z Nową Muzyką. Jest to inicjatywa światowej branży muzycznej, której celem jest wprowadzenie wspólnego światowego dnia premier muzycznych. Projekt został uruchomiony 10 lipca 2015 roku. Od tego dnia na całym świecie nagrania pojawiają się w sprzedaży w tym samym momencie – w piątki o godzinie 00.01 czasu lokalnego. Dotyczy to zarówno internetowych serwisów muzycznych, jak i tradycyjnych sklepów.

ZPAV, działając na rzecz rozwoju rynku muzycznego, rozpoczął cykle spotkań "Piątki z nową muzyką", na których prezentowane są premierowo lub przedpremierowo materiały z nowych na polskim rynku albumów muzycznych. Spotkania te skierowane są do mediów, a także przedstawicieli branży muzycznej. Studio U22, włączając się w tę inicjatywę, chce budować miejsce otwarte na każdy rodzaj muzyki, gdzie promuje się nowości, miejsce przyjazne zarówno wielkim gwiazdom jak i początkującym artystom.

Fot. Dariusz Kawka

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj