Jazz i klasyka na wyjątkowych płytach XRCD

08 sierpnia 2019 Newsy

Firma Audio Atelier została oficjalnym polskim dystrybutorem płyt XRCD. Krążki te powstały jako owoc pracy najlepszych japońskich specjalistów od muzyki i sprzętu audio i - jak mówi producent - "oferują niezrównaną jakość dźwięku najlepszych płyt z muzyką jazzową (zarówno japońską, jak i amerykańską) oraz klasyczną".

Za płyty XRCD odpowiada Combak Corporation i – w szczególności właściciel firmy – pan Kazuo Kiuchi. Dla przypomnienia warto dodać, że to właśnie Combak jest odpowiedzialny za (między innymi) high-endowe urządzenia marek Reimyo, Harmonix oraz Hijiri.

Co szczególnego ma być w płytach XRCD? Droga ku lepszemu dźwiękowi rozpoczyna się już na etapie masteringu. Ananalogowy sygnał trafia do konsoli (co istotne, zaprojektowanej specjalnie na potrzeby formatu XRCD), a następnie zostaje przekonwertowany do domeny cyfrowej za pomocą 20- lub 24-bitkowego K2 kodowania. Wszystko to przy zachowaniu nieprawdopodobnego zakresu dynamicznego - 108 dB, -96 dB THD dla 20 bitów, 127 dB, -108 dB THD dla 24 bitów - oraz wyraźnego zredukowania zniekształceń harmonicznych.

Co istotne, ścieżka sygnałowa w urządzeniach służących do masteringu materiału na płyty XRCD została znacznie skrócona, między innymi dzięki pozbyciu się niepotrzebnych dodatków oraz wybraniu najlepszych możliwych komponentów, takich jak wysokiej jakości kable. Combak podkreśla, że wszystko zostało wielokrotnie przetestowane przed masteringiem i wytłoczeniem płyt XRCD w celu zachowania możliwie najlepszej jakości dźwięku.

Na płytach XRCD ukazały się głównie albumy z jazzem (głównie amerykańskim i japońskim) oraz muzyką klasyczną. Na szczególną uwagę zasługuje szczególnie materiał z Kraju Samurajów; znajdziemy tutaj i propozycje dla fanów vocal jazzu (Reyna Qotrunnada, Passion), fortepianu (Tsuyoshi Yamamoto Trio, Hida-Takayama Jazz Session) czy rasowego brzmienia saksofonu (Seiichi Nakamura Quintet+2, The Boss). Z klasyki znajdziemy w ofercie albumy jak "The Planets, Op. 32" Holsta w interpretacji Andre Pervina, Czterech porach roku Vivaldiego od Itzhaka Perlmana czy utworów na skrzypce Bacha w wykonaniu Yehudi Menuhina.

Bogatą ofertę płyt wydanych na XRCD uzupełnia kilka wybranych albumów rockowych. Są to między innymi "Hell Freezes Over" grupy Eagles czy kultowy w audiofilskich kręgach "Brother In Arms" Dire Straits.

Pełna oferta płyt znajduje się na stronie www.audioatelier.pl

Źródło: Moje Audio

Live Sound & Installation luty 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio luty 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu