"Muzyka wolności" - cykl filmowych wywiadów z legendami polskiego jazzu

08 października 2020 Newsy

W niedzielę 27 września rozpoczął się cykl audycji "Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda". Na stronie Audycji Kulturalnych prezentowane są wywiady wideo z muzykami, którzy debiutowali na muzycznych scenach w latach 50. ubiegłego stulecia. Bohaterem pierwszego odcinka był Witold Krotochwil.

Wśród zaproszonych gości są ponadto Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Przemysław Dyakowski, Andrzej Dąbrowski, Janusz Rafalski, Jarzy Bartz i Lesław Lic, którzy przybliżą nam realia czasów niesprzyjających indywidualistom.

W szczerych rozmowach z Jackiem Wróblewskim opowiedzą m.in. o legendarnym festiwalu w Sopocie, o pierwszym jam session, o audycjach Willisa Conovera, a także o swoich (nie)umiejętnościach, marzeniach i kulisach początków jazzu w Polsce.

Premierowe odsłony spotkań z pionierami i legendami polskiego jazzu będą się odbywać w kolejne niedziele do 22 listopada na www.audycjekulturalne.pl oraz kanale YouTube NCK.

Rozmowy z artystami, stawiającymi swoje pierwsze muzyczne kroki w czasach opisanych przez piewcę jazzu na kartach "Dziennika 1954", pamiętających "jak było" i wiedzących "jak jest", pozwolą zachować kulturową ciągłość i muzyczne tradycje, a osobiste doświadczenia wybitnych muzyków i zarazem świadectwo czasów ocalą od zapomnienia.

Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Narodowe Centrum Kultury.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu