Fanfare Ciocărlia zagrają we Wrocławiu

Koncerty

Fanfare Ciocarlia mieli zagrać we Wrocławiu 13 stycznia, jednak ze względu na żałobę narodową koncert formacji został odwołany, a nowa data występu rumuńskiej orkiestry została wyznaczona na czerwiec. Jest to jedyny najbliższy termin, w którym to zespół może odwiedzić Polskę.

Dodano: 18 luty 2019

Fanfare Ciocărlia to jedna z najważniejszych bałkańskich orkiestr dętych, główny rywal Boban Marković Orchestra w Balkan Brass Battle. Liczy 12 członków pochodzących z położonej w północnej Rumunii wioski Zece Prăjini. Zaczynali jako swobodne zgromadzenie muzyków grających okazjonalnie na weselach i chrzcinach. Odkrył ich niemiecki inżynier dźwięku i producent nagraniowy Henry Ernst, który w październiku 1996 roku odwiedził Zece Prăjini. Za jego namową założyli zespół objazdowy Fanfare Ciocarlia. Fanfare jest to rumuńskie słowo pochodzenia francuskiego, które oznacza orkiestrę dętą, a Ciocarlia to po rumuńsku skowronek. Od momentu odkrycia ich przez Ernsta, który został ich menadżerem, zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w ponad 50 państwach na całym świecie.

W zakorzenionej w tradycji austriackich i tureckich orkiestr wojskowych Fanfare Ciocărlia znaleźć można takie instrumenty jak: trąbki, tuby barytonowe i tenorowe, klarnety, saksofony, bęben i perkusję. Teksty ich piosenek są pisane w języku rumuńskim oraz romskim. Styl ich muzyki wywodzi się głównie z rumuńskiej i romskiej ludowej muzyki tanecznej, lecz widoczne są także wpływy tureckie, bułgarskie, serbskie oraz macedońskie.

Swoją popularność Fanfare Ciocărlia zawdzięczają szybkim energetycznym dźwiękom, skomplikowanym rytmom oraz prędkim solówkom na klarnetach, saksofonach i trąbkach, których tempo przekracza czasem 200 bitów na minutę. Muzycy znani są również z tego, że podczas swoich koncertów nie korzystają z żadnego zapisu nutowego, grają również na starych, poobijanych instrumentach.

Zakupione bilety zachowują ważność i nie ma potrzeby ich wymiany.

Źródło: WrockFest

Koncerty

czerwiec

13

czwartek

Gdzie: Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
Godz.: 20:00
Bilety:
miejsca siedzące: 75 zł – I miejsca, 60 zł – II miejsca,
miejsca stojące/tańczące: 45 zł – przedsprzedaż, 50 zł – w dniu koncertu

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.biletin.pl, www.biletyna.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, www.kupbilecik.pl; rezerwacje: bilety@o2.pl

Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj