Fanfare Ciocărlia zagrają we Wrocławiu

18 lutego 2019 Koncerty

Fanfare Ciocarlia mieli zagrać we Wrocławiu 13 stycznia, jednak ze względu na żałobę narodową koncert formacji został odwołany, a nowa data występu rumuńskiej orkiestry została wyznaczona na czerwiec. Jest to jedyny najbliższy termin, w którym to zespół może odwiedzić Polskę.

Fanfare Ciocărlia to jedna z najważniejszych bałkańskich orkiestr dętych, główny rywal Boban Marković Orchestra w Balkan Brass Battle. Liczy 12 członków pochodzących z położonej w północnej Rumunii wioski Zece Prăjini. Zaczynali jako swobodne zgromadzenie muzyków grających okazjonalnie na weselach i chrzcinach. Odkrył ich niemiecki inżynier dźwięku i producent nagraniowy Henry Ernst, który w październiku 1996 roku odwiedził Zece Prăjini. Za jego namową założyli zespół objazdowy Fanfare Ciocarlia. Fanfare jest to rumuńskie słowo pochodzenia francuskiego, które oznacza orkiestrę dętą, a Ciocarlia to po rumuńsku skowronek. Od momentu odkrycia ich przez Ernsta, który został ich menadżerem, zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w ponad 50 państwach na całym świecie.

W zakorzenionej w tradycji austriackich i tureckich orkiestr wojskowych Fanfare Ciocărlia znaleźć można takie instrumenty jak: trąbki, tuby barytonowe i tenorowe, klarnety, saksofony, bęben i perkusję. Teksty ich piosenek są pisane w języku rumuńskim oraz romskim. Styl ich muzyki wywodzi się głównie z rumuńskiej i romskiej ludowej muzyki tanecznej, lecz widoczne są także wpływy tureckie, bułgarskie, serbskie oraz macedońskie.

Swoją popularność Fanfare Ciocărlia zawdzięczają szybkim energetycznym dźwiękom, skomplikowanym rytmom oraz prędkim solówkom na klarnetach, saksofonach i trąbkach, których tempo przekracza czasem 200 bitów na minutę. Muzycy znani są również z tego, że podczas swoich koncertów nie korzystają z żadnego zapisu nutowego, grają również na starych, poobijanych instrumentach.

Zakupione bilety zachowują ważność i nie ma potrzeby ich wymiany.

Źródło: WrockFest

Koncerty
13
Fanfare Ciocărlia - Wrocław
Czerwiec /
 Wrocław

Gdzie: Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
Godz.: 20:00
Bilety:
miejsca siedzące: 75 zł – I miejsca, 60 zł – II miejsca,
miejsca stojące/tańczące: 45 zł – przedsprzedaż, 50 zł – w dniu koncertu

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.biletin.pl, www.biletyna.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, www.kupbilecik.pl; rezerwacje: bilety@o2.pl

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu