"Getz at The Gate" - nieopublikowany dotąd koncert Stana Getza wkrótce na CD

Premiery

26 listopada 1961 saksofonista Stan Getz i jego nowy skład - pianista Steve Kuhn, basista John Neves i perkusista Roy Haynes - zagrali w New York's Village Gate. Występ został profesjonalnie zarejestrowany, ale nagranie przeleżało zapomniane w archiwum ponad 58 lat. Już niebawem, bo 14 czerwca, Verve Records/UMe wyda album "Getz at The Gate", który będzie zawierać każdą nutę zagraną tamtej nocy.

Dodano: 28 maj 2019

Album stanowi swego rodzaju zapis muzycznej ścieżki, którą Stan Getz...mógłby pójść, gdyby bossa nova nie zdominowała sceny pop. Muzyk zebrał nowy kwartet, aby spróbować bardziej nowoczesnego i agresywnego brzmienia. Steve Kuhn dopiero co zakończył swoją współpracę z Johnem Coltranem i bardziej nowoczesną muzyką, którą Coltrane uosabiał. Co więc się wydarzyło?

Album Getza nagrany w 1962 r. z gitarzystą Charliem Byrdem "Jazz Samba" rozpoczął boom na bossa novę. Kurs na następne lata wyznaczyły potem krążki "Jazz Samba Encore!" nagrany z Luizem Bonfą i "Getz/Gilberto", na którym towarzyszył saksofoniście João Gilberto. Wisienką na torcie okazała się nagroda Grammy za "The Girl from Ipanema".

"Getz at The Gate" zawiera utwory nagrane przez Getza w latach 50. (m.in. "When the Sun Comes Out", "Like Someone in Love" i "Spring Can Really Hang You Up the Most"), jak również jedyne znane jego nagrania utworów "It's All Right with Me" i "Yesterday's Gardenias".

Wydawnictwo pojawi się w wersji 2-CD oraz 3-LP.

Tracklista:

• CD 1

1. Announcement by Chip Monck
2. It's Alright With Me (Cole Porter)
3. Wildwood (Gigi Gryce)
4. When The Sun Comes Out (Harold Arlen-Ted Koehler)
5. Impressions (John Coltrane)
6. Airegin (Sonny Rollins)
7. Like Someone In Love (Jimmy Van Heusen-Johnny Burke)
8. Woody 'N You (Dizzy Gillespie)
9. Blues (Stan Getz)

• CD 2

1. Where Do You Go (Alec Wilder-Arnold Sundgaard)
2. Yesterday's Gardenias (Dick Robertson)
3. Stella By Starlight (Victor Young-Ned Washington)
4. It's You Or No One (Jule Stine-Sammy Cahn)
5. Spring Can Really Hang You Up The Most (Tommy Wolf-Fran Landesman)
6. 52nd Street Theme (Thelonious Monk)
7. Jumpin' With Symphony Sid (Lester Young-King Pleasure)

Źródło: Universal Music

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj