"Podróż przez dźwięki" - ukazała się nowa biografia Stanisława Moniuszki

04 czerwca 2020 Premiery

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się wyjątkowa publikacja - podróż po biografii ojca polskiej opery - Stanisława Moniuszki. Jej autorką jest prof. dr hab Magdalena Dziadek. Książka nosi tytuł "Podróż przez dźwięki".

"Podróż przez dźwięki" to książka ukazująca życie i twórczość Stanisława Moniuszki w świetle nowo przestudiowanych źródeł prasowych i epistolograficznych. Stanowi przymiarkę do przyszłej dużej monografii kompozytora, której napisanie będzie możliwe po wykonaniu innej dużej pracy - przygotowaniu krytycznej edycji listów do Moniuszki i przez niego pisanych.

Tego zadania podjęła się również prof. dr hab Magdalena Dziadek, tym razem we współpracy z wybitnym filologiem prof. Radosławem Okulicz-Kozarynem z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Książka zostanie opublikowana w ramach przygotowywanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne nowego zbiorowego wydania dzieł Moniuszki.

Już na obecnym, wstępnym etapie wieloletnich badań nad moniuszkowską spuścizną epistolograficzną, można było podać wiele nowych informacji, sprostować wiele błędów pokutujących w dotychczasowych opracowaniach, nade wszystko zaś przepracować konwencjonalny portret Moniuszki, jaki przekazali dotychczasowi biografowie.

Autorka książki barwnie przedstawiła otoczenie kompozytora, wprowadziła nowe wątki a niektóre z elementów biografii znterpretowała - można rzec - ponownie. Chodzi m.in. o ocenę wileńskiego okresu działalności Stanisława Moniuszki i jego wkładu w tworzenie literacko-muzycznej "szkoły litewskiej", udziału mecenasów i przyjaciół kompozytora (w tym licznego grona kobiet) w kreowaniu jego publicznego wizerunku, recepcji muzyki Moniuszki w kraju i za granicą, wreszcie – światopoglądu kompozytora.

Bohater mojej minimonografii jest z pewnością mniej jednoznaczny niż ten ze starszych prac, gdyż jego postać charakteryzują w równej mierze cnoty i słabości, "jedynie słuszne" decyzje i dramatyczne wahania.

"Dyskretnym wątkiem przewodnim rozważań uczyniłam towarzyszącą Moniuszce od początku kariery myśl: Kompozytor narodowy: co to właściwie znaczy?" - mówi prof. Dziadek.

O książce posłuchać można również w rozmowie z cyklu Po Cichu. O muzyce i literaturze. Dyrektor, redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy, razem autorką książki powiadają o najnowszych odkryciach dotyczących Stanisława Moniuszki.

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu