"Band of Gypsys" Jimiego Hendrixa na płycie winylowej

08 czerwca 2020 Premiery

"Band of Gypsys", ponadczasowy album koncertowy Jimiego Hendrixa z 1970 roku, jest jednym z jego najbardziej ambitnych i wpływowych wydawnictw . W piątek 5 czerwca płyta ukazała się w wersji winylowej.

Nowa edycja "Band of Gypsys" została przygotowana z oryginalnych taśm stereo i została wytłoczona na kolorowym 180-gramowym winylu z ośmiostronicową książeczką wypełnioną unikalnymi fotografiami z koncertów. Opisy przygotował John McDermott.

"To coś więcej niż obchody 50 rocznicy" - powiedziała Janie Hendrix, prezes i dyrektor generalna Experience Hendrix - "To oczywiście jest coś doniosłego, ale jest to również świętowanie przełomowego wydarzenia w życiu Jimiego... rodzaj zmiany warty. Pokazał, że jego muzyczny horyzont nie ma granic. To jest nasz sposób na świętowanie tej części muzycznej podróży Jimiego".

Gdy lata 60. dobiegały końca, Hendrix był u szczytu sławy. Jego pierwsze trzy albumy z The Jimi Hendrix Experience - "Are You Experienced", "Axis: Bold As Love" i "Electric Ladyland" - ugruntowały jego pozycję jako muzycznego wizjonera i międzynarodową gwiazdę. 

"Band of Gypsys" - Jimi Hendrix

Pod koniec dekady Jimi Hendrix zaczął szukać jednak nowych muzycznych wyzwań i odczuwał potrzebę działania z nowymi współpracownikami. W tym celu skompletował skład Band of Gypsys z basistą Billym Coxem oraz perkusistą Buddym Milesem. Album, który powstał to rewolucyjna fuzja bluesa, funku i rocka, która stanowi wyjątkowy rozdział w dorobku gitarzysta.

"Band of Gypsys" zawiera sześć niepublikowanych wówczas piosenek z porywającą antywojenną epopeją "Machine Gun", monumentalnymi "Message to Love" i "Power of Soul" kładącymi podwaliny pod eksperymenty artysty z funk rockiem.

Wydany 25 marca 1970 album nadal inspiruje i wywiera wpływ na kolejne pokolenia muzyków. W chwili śmierci Jimiego Hendrixa we wrześniu 1970 roku była to najlepiej sprzedająca się płyta artysty w USA od czasu "Are You Experienced". Ten ostatni wydany za życia gitarzysty album rzuca światło na to, co w muzyce mogło się wydarzyć.

Lista utworów:

A
Who Knows
Machine Gun

B
Changes
Power To Love
Message To Love
We Gotta Live Together

Źródło: Sony Music

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu