Nelle Trio z nową płytą o doświadczeniu emigracji

01 grudnia 2020 Premiery

Polsko-norweski zespół Nelle Trio wydał właśnie płytę, której tematem przewodnim jest emigracja. Album nosi tytuł "Tribe".

W skład Nelle Trio wchodzą Karolina Śmietana, Radek Wośko i Stian Swensson. Dwoje pierwszych od 12 lat mieszka i pracuje w Danii, więc łączy ich nie tylko artystyczna pasja, lecz także sytuacja życiowa - emigracja. Określają ją mianem "twardego resetu".

Na kanwie doświadczeń związanych z życiem poza ojczyzną powstał właśnie album "Tribe", na którym gościnnie wystąpiło ponad 30 emigrantów z różnych części świata. Promuje go singiel "Forgotten Women".

Nelle Trio w ośmiu utworach stara się przybliżyć słuchaczom to, co kryje się za przeprowadzką do innego kraju. Można tu także odnaleźć poetycki obraz duńskiego społeczeństwa.

 

Kompozycje przeplatane są krótkimi fragmentami muzycznych deklaracji dotyczących istotnych tematów, jak: równość, jedność w różnorodności, demokracja, pochodzenie, religia.

Nasz bagaż emigracyjnych doświadczeń jest już na tyle duży, że naturalnie stworzył się z tego motyw przewodni płyty. O emigracji lubimy mówić jako o "twardym resecie", który pozwala pozbyć się przyzwyczajeń i zacząć zupełnie od nowa. Emigracja daje poczucie, że można sobie poradzić wszędzie. Jednak koniec końców stworzenie prawdziwych więzi jest możliwe z ludźmi o podobnych przeżyciach - mówi Radek Wośko.

Singiel "Forgotten Women" powstał we współpracy z emigrantkami mieszkającymi w Danii. Każda zaproszona kobieta szepcze jedno zdanie w swoim języku: Jesteś silniejsza niż myślisz, jesteś piękna, taką jaka jesteś. Życie składa się z pięknych i trudnych chwil. Wyciągaj wnioski z każdej z nich. Bądź kobietą, którą wiem, że możesz być. Urodziłaś się piękną kobietą, aby dokonywać pięknych rzeczy, więc uwierz w siebie. Bądź taka jaką chcesz być. Bądź kobietą, która jest silna, dzika i wolna. Jesteś silna, piękna, genialna i odważna.

Nelle Trio - Tribe

Utwory na płycie "Tribe" odzwierciedlają różnorodność emocji związanych z próbą adaptacji w nowej przestrzeni, wśród ludzi z innej kultury. Muzyka na płycie oddaje emocje, które towarzyszą emigrantom - w kompozycjach słychać: tęsknotę, siłę, rozczarowanie, wiarę, pragnienia i zwątpienia.

Na początku emigracja to fascynacja, podekscytowanie, dużo emocji. Z czasem zauważa się kolejne wyzwania komunikacyjne, organizacyjne, kulturowe. Emigracja to nieustanny bodziec do rozwoju. Z drugiej strony to ciągła tęsknota i akceptacja utraty pewnych doświadczeń bezpowrotnie. I w końcu jest to też konieczność zmian, pracy nad charakterem, definiowanie siebie na nowo, radzenie sobie z samotnością i tęsknotą - dodaje Karolina Śmietana.

Album "Tribe" powstał we współpracy z cenionym duńskim producentem Davidem Elberlingiem, a finansowego wsparcia udzieliła duńska organizacja KODA stojąca za prawami autorskimi w Danii.

Źródło: Smile PR

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu