Pat Metheny i "Road To The Sun" - nowa płyta już w przedsprzedaży

25 stycznia 2021 Premiery

Pat Metheny, będący jednym z nielicznych artystów, którzy przez dziesięciolecia nie obniżają poprzeczki, zapowiedział premierę swojej nowej płyty - "Road To The Sun". Przedsprzedaż albumu trwa, w sklepach krążek pojawi się 5 marca.

Dwa ważne dzieła składające się na nowy album Metheny’ego, wykonywane przez pięciu czołowych gitarzystów świata, wyznaczają nowy sposób zacierania granic między gatunkami, jednocześnie odkrywając nowe aspekty i tak już przebogatego osobistego języka kompozytora.

Wykonanie czteroczęściowej solowej suity na gitarę zatytułowanej "Four Paths Of Light" Pat Metheny powierzył Jasonowi Vieaux, zdobywcy nagrody Grammy, będącemu według radia NPR "prawdopodobnie najprecyzyjniejszym i najbardziej uduchowionym gitarzystą klasycznym swojego pokolenia".

Centralnym elementem tego przełomowego albumu jest jednak sześcioczęściowy utwór "Road To The Sun" w wykonaniu Los Angeles Guitar Quartet (LAGQ), również laureatów Grammy. Według Metheny’ego to jeden z najlepszych zespołów na świecie.

Pat Metheny tak mówi o swoim albumie "Road To The Sun": Gdy zabrałem się do pisania, muzycy z LAGQ stwierdzili, że ucieszyłby ich utwór pięcio- a nawet siedmiominutowy. Zanim się spostrzegłem, rozrósł się do złożonej, trzydziestominutowej, sześcioczęściowej 'rozprawy' na cztery gitary.

Nie mogłem przestać wyobrażać sobie jak moje nuty zabrzmią w interpretacji tych czterech wyjątkowych muzyków. Ten utwór dosłownie 'wylał się' ze mnie. Jednak, sięgając po materiały, które sugerowała taka instrumentacja i konkretni wykonawcy równie mocno starałem się zachować ten rodzaj narracji, muzycznej opowieści, do którego zawsze dążę w swoich utworach, niezależnie od ich opracowania.

Pat Metheny od początku swojej kariery (po raz pierwszy pojawił się na scenie w 1974 r.) wydał ponad czterdzieści albumów. Jest 20-krotnym zdobywcą nagrody Grammy i jedynym artystą, który otrzymał tę nagrodę w 12 różnych kategoriach, w tym Best Rock Instrumental, Best Contemporary Jazz Recording, Best Jazz Instrumental Solo czy Best Instrumental Composition.

Czytaj również nasze Recenzje płyt z kategorii JAZZ

Źródło: materiały prasowe

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu