"Aneta Figiel i Starsi Panowie... zupełnie inna historia". Piosenki Kabaretu Starszych Panów w nowej interpretacji

12 marca 2021 Premiery

Twórczość Kabaretu Starszych Panów, w popkulturze nieco zapomniana, właśnie dostała nowe życie. Najpopularniejsze piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego na nowo zinterpretowali Aneta Figiel i Marcin Murawski.

Już w kwietniu na muzyczne półki trafi ich płyta "Aneta Figiel i Starsi Panowie... zupełnie inna historia", którą zapowiada kojący i melancholijny utwór "W słowach ślad tylko został".

W piosence wyczujemy szacunek do pierwowzoru, który w nowej aranżacji zyskał współczesne brzmienie. Celem autorów projektu było bowiem przybliżenie wybitnej twórczości Kabaretu młodszym słuchaczom. Tekst kompozycji wyraża ideę całego projektu – powrót do postrzegania słowa jako nośnika emocji, tęsknotę za jego wartością i kulturową siłą.

"Ta piosenka jest pięknym podsumowaniem przesłania całej płyty. W twórczości Kabaretu słowa i treść były punktem wyjścia. Bardzo mi do tego blisko i tęskno. Tymczasem słowa w dzisiejszych realiach mocno straciły na wartości, często są zastępowane emotikonami, slangiem lub anglicyzmami. Dzięki tym utworom możemy przenieść się w czasie i delektować się erudycją twórców, którzy uwodzili humorem i zabawą słowem" – mówi Aneta Figiel.

***

Aneta Figiel jest piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów. Absolwentką Sekcji Wokalnej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Szerszej publiczności dała się poznać w programie "Jaka to melodia". Na początku swojej artystycznej drogi występowała w musicalach: "Piotruś Pan", "Grease", "Miss Sajgon", "Chicago".

Współpracowała również jako chórzystka ze znanymi polskimi artystami, m.in. z zespołami: Bajm, De Mono, Feel czy Marylą Rodowicz. Z utworem "Myśl o Tobie" zakwalifikowała się w 2010 roku do finału Krajowych Eliminacji Konkursu Piosenki Eurowizji Oslo 2010. W 2015 r. wydała debiutancką płytę "Plan A", z której pochodzą single: "Kahone", "Love" i "Samotny dzień".

W 2016 r. Aneta Figiel zaprezentowała swój materiał w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (Radiowa Trójka). Wystąpiła z gośćmi specjalnymi: Andrzejem Krzywym, Łukaszem Zagrobelnym, Tobiaszem Staniszewskim i Robertem Janowskim oraz znanym w Polsce i na świecie kwartetem smyczkowym - Atom String Quartet.

Brała udział w polskich wersjach filmów Disneya tj. "Alladyn", "Kraina lodu 2", "Coco", "Król lew". Jest założycielką kanału LIVE STORY zupełnie nowego, autorskiego projektu artystycznego. Jest to pełen pasji tworzenia muzyczny talk-show z udziałem gwiazd, które artystka zaprasza do swojego studia nagraniowego.

 "Aneta Figiel i Starsi Panowie... zupełnie inna historia"

Marcin Murawski - muzyk, z jazzem zapoznał się na dobre w szkole muzycznej im. F. Chopina przy ulicy Bednarskiej. Współpracował z Arturem Dutkiewiczem, z którym nagrał płytę "Lady Walking". Występował w Teatrze Powszechnym w Radomiu, by potem odnieść sukces w warszawskich Komedii i ostatecznie Romie, gdzie brał udział w chyba wszystkich odnoszących ogromne sukcesy musicalach.

Marcin Murawski jest też członkiem zespołu Acoustic Jazz Sextet. Grupa w wyjątkowo krótkim czasie zdobyła, prawie hurtowo, wiele czołowych nagród na licznych festiwalach jazzowych. Wraz z wydaniem pierwszej płyty - "Alchemik'99", zespół zmienił nazwę na Alchemik. Kolejne płyty płyta "Sfera szeptów", "Drakula w Bukareszcie" liczne koncerty, ugruntowały pozycję formacji na polskiej scenie jazzowej.

W roku 1998 Murawski rozpoczął studia w Katowicach na wydziale jazzu Akademii Muzycznej. W tym czasie nawiązał współpracę z m.in. Ewą Bem, Krzysztofem Herdzinem, Januszem Stokłosą czy Januszem Stroblem.

Od 10 lat jest kierownikiem zespołu Łukasza Zagrobelnego. Od 2010 roku prowadzi studio Fresh Sound, w którym powstały m.in płyty "Plan A" Aneta Figiel, "Nica's dream" Niki Lubowicz oraz płyty z musicali "Mamma mia" i "Last five years".

Źródło: Smile PR

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu