Muzyka z filmu "Chłopi" już na CD. Dziś premiera drugiego singla, wkrótce koncerty

06 listopada 2023 Premiery

Muzyka do filmu "Chłopi", będącego jednym z najchętniej w ostatnich dniach oglądanym w polskich kinach, jest już dostępna na płycie CD. Znajdują się na niej 24 utwory. Wersja streamingowa zawiera ich 21.

Dzieło Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i Rebel Babel Film Orchestra powalczy o nominację do Oscara w kategorii muzyka – Best Original Score. Dziś z kolei premierę ma drugi singiel pt. "Koniec lata", który powstał z udziałem Kwiatu Jabłoni, Karoliny Skrzyńskiej i Beli Komoszyńskiej z Sorry Boys. Pierwszy singiel - "Jesień - Tańcuj", co trzeba zaznaczyć, ma już ponad 2 miliony odtworzeń.

"Koniec Lata" łączy trzy niezwykłe kobiece wokale z dźwiękami mandoliny Jacka Sienkiewicza, tworząc niezapomniane brzmienie, które towarzyszy finałowej scenie filmu. To najbardziej współczesny utwór w filmie, ale tak jak i cały soundtrack nagrany głównie za pomocą instrumentów historycznych i akustycznych.

Na płycie pojawiło się wielu znanych artystów: m.in. Kayah, Dagadana, Laboratorium Pieśni, Sutari, Tęgie Chłopy, wspomniana Bela Komaszyńska, zespół Lor, Maria Pomianowska, Apolonia Nowak, T.ETNO, ale i ukraińscy artyści (Chór Vyrij) oraz białoruski dudziarz Vital Voronau. Muzyka do "Chłopów" została stworzona prawie wyłącznie na autentycznych instrumentach historycznych.

Chłopi - Koniec lata 

Okładka albumu to małe dzieło sztuki - znajduje się na niej projekt plakatu filmowego "Chłopi" autorstwa DK Welchman i Michała Janickiego oraz obraz Małgorzaty Kużnik.

Wewnątrz niej umieszczono z kolei setki miniatur z kadrów filmu, rewers płyty ozdabiają zaś obrazy autorstwa Lesia Lotysh i Jeleny Vezmar. Nie mogło też zabraknąć wycinanek nawiązujących do filmowych Reymontowskiej Jagny, a przygotowanych przez Michała Janickiego.

Amerykański The Hollywood Times napisał o muzyce po premierze filmu w Los Angeles: "Łukasz "L.U.C." Rostowski stworzył ścieżkę dźwiękową, która wprowadza folkowy klimat do filmu, nadając mu rustykalny, tradycyjny dźwięk. Pulsujący i melancholijny soundtrack przywodzi na myśl ścieżkę dźwiękową do gry wideo osadzonej w polskiej kulturze, takiej jak 'Wiedźmin 3'.

Każda z czterech pór roku pełni rolę punktu kontrolnego, co pozwala na ustanowienie narracji jako zestawu czterech obrazów, każdy opisujący fazę historii miasteczka i głównej bohaterki, Jagny".

Koncerty

Już za chwilę rusza także trasa koncertowa, podczas której będzie można usłyszeć muzykę z filmu w najróżniejszych składach i konfiguracjach - także w formie widowiska z multimedialnym ożywionym malarstwem, animacjami i filmami przedstawiającymi kilkuletnią pracę nad tym wyjątkowym projektem.

• 18.11.2023 - Warszawa - Filharmonia Narodowa – Eufonie
• 13.01.2024 – Wrocław - NFM
• 23.03.2024 – Poznań – Sala Ziemi
• 21.04.2024 – Lublin - Centrum Spotkania Kultur
• 22.04.2024 - Łódź - Teatr Wielki

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2023

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2023

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu