"Critique Of Swing In Two Parts" - nowa płyta Pianohooligana 25 kwietnia

22 kwietnia 2024 Premiery

Już w czwartek 25 kwietnia ukaże się długo oczekiwany album Pianohooligana pt. "Critique Of Swing In Two Parts". Płyta ujrzy świało dzienne po przeszło sześciu latach od premiery pianistycznej trylogii wydawniczej dla Decca Classics - "Experiment: Penderecki". "15 Studies For The Oberek" i "24 Preludes & Improvisations".

Podzielona na dwie ścieżki Krytyka swingu konsekwentnie kontynuuje oś unikalnych, "dźwiękowych manifestów" Pianohooligana, lecz tym razem zaskakuje oszczędnością formy i bardzo osobistym, frapującym brzmieniem.
 
Album zapowiada singiel "Two" – fragment pochodzący z części drugiej, reprezentującej bardziej dynamiczne i intensywne uniwersum, mocno kontrastujące z refleksyjną One. Obie, pełne wersje utworów znajdą swoje miejsce na dwóch stronach winyla, który trafi do dystrybucji fizycznej jako prototyp dualnej konstrukcji "Critique of Swing".

Pianista zaprezentuje najnowszy program w dniu premiery handlowej (25 kwietnia) podczas koncertu specjalnego o 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w ramach cyklu Jazz.PL.

Pianohooligan - Critique Of Swing In Two Parts
 
Nowa, czwarta płyta solowa Pianohooligana to zarazem analityczne i pełne ciepła spojrzenie na zjawisko muzyczne, pozostające jednym z fundamentów twórczej myśli artysty. Mowa o swingu – podstawie jazzu i nieodłącznym elemencie kultur pierwotnych. Wariacyjna forma dyptyku Orzechowskiego zadaje pytanie o rolę i nieuchwytną naturę swingu, kwestionując jego dotychczasowe, potoczne znaczenie.
 
Od głośnego zwycięstwa na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 Piotr Orzechowski pozostaje jednym z najbardziej ekscytujących polskich pianistów-improwizatorów.

Bezkompromisowy dekonstruktor twórczości Krzysztofa Pendereckiego, artystyczny partner Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Sinfonii Varsovii czy gwiazd światowego jazzu jak Randy Brecker, Avishai Cohen czy Carlos Zíngaro oraz wielkich osobowości muzyki elektronicznej, by wymienić tylko Adriana Utleya z Portishead i Williama Basinskiego – koncentruje się jednak przede wszystkim na autorskiej twórczości solowej, która wymyka się prostym gatunkowym podziałom.

Album powstał w koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury.

Źródło: materiały prasowe

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu