"September Night" - wcześniej niewydany koncertowy album kwartetu Tomasza Stańki niebawem w sprzedaży

17 maja 2024 Premiery

Do naszych rąk niebawem trafi wcześniej niewydany koncertowy album Tomasz Stańko Quartet, nagrany w monachijskiej Muffathalle we wrześniu 2004 roku. To fascynujący dokument pokazujący niesamowity muzyczny rozwój grupy, jaki możemy obserwować między albumami "Suspended Night" a "Lontano".

Występ w Monachium był najważniejszym wydarzeniem w roku, w którym Kwartet Stańki zagrał rekordową liczbę koncertów, odbywając rozległe trasy po Stanach Zjednoczonych i Europie. Trębacz prezentuje się na nagraniu jako charyzmatyczny lider, wyraźnie zainspirowany energetyczną grą Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza, dynamicznych muzyków, dla których był i pozostał mentorem. Album koncertowy został wyprodukowany przez Manfreda Eichera.

"Moim największym nauczycielem był oczywiście Tomasz Stańko" - wspominał pianista Marcin Wasilewski po śmierci trębacza w 2018 roku. "Rozwijaliśmy się u jego boku, a on nas obserwował. Każdy koncert, który z nim graliśmy, był ważny - najważniejszy, jakby ostatni. Takiego podejścia nas nauczył: Kiedy grasz muzykę, graj ją na tysiąc procent!'".

"Tomasz nie rozmawiał z nami zbyt wiele", mówi Michał Miśkiewicz w wywiadzie opublikowanym niedawno w Modern Drummer. "Zawsze chodziło o granie tego, co się czuje. Takim był artystą i liderem zespołu. Czuliśmy się bardzo swobodnie, mogąc robić to, co robimy. Zakładał, że jeśli nie będziemy rozmawiać o tym, jak powinniśmy grać, zrobimy to lepiej".

Tomasz Stańko Quartet - September Night

Chociaż w późniejszych latach Tomasz Stańko stał na czele kilku zespołów jednocześnie, polski kwartet ostatecznie okazał się jego najdłużej działającym składem - zaczęli grać razem w 1993 roku, a ich ostatni koncert odbył się w Warszawie w 2017 roku.

Koncert Stańko Quartet w Muffathalle z września 2004 roku został zaprezentowany w kontekście sympozjum muzyki improwizowanej pod hasłem Unforeseen, współorganizowanego przez monachijski Kulturreferat i wydział muzykologii Uniwersytetu Ludwiga Maximilliana.

Tygodniowe wydarzenie było również źródłem dla dwóch innych nagrań na żywo wydanych wcześniej przez ECM: Evan Parker Boustrophedon i Roscoe Mitchell Composition/Improvisation Nos. 1, 2 & 3.

"September Night" został wyprodukowany przez Manfreda Eichera i zmiksowany przez Eichera z Marcinem Wasilewskim i Stefano Amerio.

Premiera wersji CD jest przewidziana na 21 czerwca, zaś LP 5 lipca.

• Tomasz Stańko - trąbka
• Marcin Wasilewski - fortepian
• Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
• Michał Miśkiewicz - perkusja

Źródło: materiały prasowe

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu