Odtwarzacz Astell&Kern SE300 - kolejny w serii A&futura

12 czerwca 2023 Sprzęt

Koreański producent przenośnych odtwarzaczy audio wprowadza do sprzedaży czwarty model w serii A&futura - SE300. Urządzenie skrywa w pełni dyskretny DAC na drabince rezystorowej (R2R) oraz nowy wzmacniacz słuchawkowy, który może pracować zarówno w klasie AB, jak i A. Co więcej, sam przetwornik może też działać w trybie bez nadpróbkowania.

Przetwornik R2R o 24-bitowej architekturze

Zamiast często spotykanych, zwłaszcza w odtwarzaczach przenośnych, układów DAC o architekturze delta-sigma, w SE300 zastosowano przetwornik oparty na drabince rezystorowej. Ten rodzaj przetwornika, znany także jako R2R, jest ceniony nie tylko za swój analogowy charakter brzmienia, lecz także za naturalne oddanie dynamiki, barwy i atmosfery nagrania. Jednocześnie jest on rzadko stosowany ze względu na jego skomplikowaną implementację.

Sekcja przetwornika w Astell&Kern SE300 składa się z 96 bardzo precyzyjnych rezystorów, które są dobrane w 48 par. Pozwoliło to na uzyskanie rozdzielczości 24 bitów, której nie oferuje nawet wiele drogich stacjonarnych źródeł cyfrowych.

W konstrukcji dyskretnego przetwornika wykorzystanego wSE300 zadbano nawet o zastosowanie rezystorów o specyfikacji TCR10, które nie zmieniają parametrów pod wpływem temperatury.

Odtwarzacz Astell&Kern SE300

Układ FPGA oraz tryb NOS (Non-Over Sampling)

Specjalnie dla Astell&Kern SE300 opracowano układ FPGA, który jest programowalnym układem logicznym i spełnia w tym odtwarzaczu szczególną funkcję. Dzięki wykorzystaniu autorskich algorytmów pracuje on jako wysokiej jakości filtr cyfrowy, umożliwiając nadpróbkowanie sygnałów o częstotliwości 44.1 kHz do 352.8 kHz oraz sygnałów częstotliwości 48 kHz do 384 Khz. Układ ten umożliwia także odtwarzanie formatu DSD, oferując wsparcie aż do DSD256.

Jednocześnie, co jest kolejną unikalną cechą nowego odtwarzacza, Astell&Kern SE300 ma także przełączalny tryb NOS, znany również jako Non-Oversampling. W trybie tym filtr cyfrowy jest zupełnie pomijany i sygnał trafia bezpośrednio do sekcji przetwornika, bez jakiejkolwiek ingerencji w domenie cyfrowej. Przekłada się to na analogowy charakter brzmienia, który jest tak pożądany i nieosiągalny dla układów o architekturze Delta-Sigma.

Odtwarzacz Astell&Kern SE300

Wzmacniacz z dwoma trybami pracy – klasa A lub AB

Astell&Kern SE300 daje możliwość wyboru nie tylko, jeżeli chodzi o tryb pracy sekcji cyfrowej, ale także w zakresie tego, jak działa jego wysokiej klasy wzmacniacz słuchawkowy. Wzmacniacz ten został zaprojektowany specjalnie, aby pokazać wszystkie zalety przetwornika R2R. A przy tym oferuje możliwość pracy w najbardziej purystycznym trybie wzmacniania sygnałów audio, czyli w klasie A.

Dla osób, które oczekują nieco dłuższego czasu odtwarzania, umożliwiono pracę w trybie AB, która dodatkowo oferuje nieco inny charakter brzmienia. Dwa tryby wzmocnienia – "Normal" i "High-Gain" umożliwią doskonałą współpracę odtwarzacza z wieloma modelami słuchawek - czy to dokanałowymi, czy nausznymi.

Odtwarzacz Astell&Kern SE300

Przydatne funkcje

W Astell&Kern SE300 znajdziemy nie tylko pewnie działający układ Bluetooth 5.0, lecz także znane z innych odtwarzaczy koreańskiej marki funkcje AK File Drop czy BT Sink. Umożliwią one nie tylko łatwe przesyłanie plików do odtwarzacza, ale także przesyłanie muzyki do niego w czasie rzeczywistym z różnych urządzeń. Dodatkowo odtwarzacz będzie wspierał dekodowanie MQA oraz pełną funkcjonalność Roon Ready.

Astell&Kern SP300 jest dostępny w sieci sklepów MP3Store / HiFiPRO.

Źródło: MIP

ASTELL & KERN testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta kwiecień 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio kwiecień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu