Epizod A

MIKOŁAJ HERTEL
Epizod A

Elektroniczna

Mikołaj Hertel pisał piosenki dla Ireny Jarockiej, Jerzego Połomskiego, Alicji Majewskiej i Zdzisławy Sośnickiej, ale jego główną działalnością była muzyka elektroniczna. Wydał szesnaście albumów, ale wcześniejsze nagrania publikował w swoich audycjach Jerzy Kordowicz na falach Trójki. Właśnie te, a właściwie ich wybór z lat 1983–88 trafił na płytę "Epizod A".

- To był korzystny i pomyślny czas dla twórczości elektronicznej, która była wtedy na fali wznoszącej, stanowiła nowy środek wyrazu - wspomina Mikołaj Hertel w komentarzu do albumu. Po raz pierwszy na tak dużą skalę w rękach polskich muzyków pojawiły się instrumenty elektroniczne.

Większość twórców zachwyciła się możliwościami klawiatury Yamaha DX-7, natomiast Hertel przywiózł sobie Rolanda Juno-106 i właśnie na nim zrealizował większość nagrań z tego albumu. Możliwości tego instrumentu zdeterminowały nie tylko brzmienie, ale także kształt i wizję kompozycji.

Mikołaj Hertel jest przede wszystkim pianistą, ale elektronika ubarwia jego twórczość i życie. Niektóre utwory są związane z konkretnymi wydarzeniami. "Płomienie świec" skomponował po śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kiedy znicze otoczyły kościół na Żoliborzu, w którym głosił kazania. "Przylot Okęcie 80" odnosi się do katastrofy lotniczej, w której zginęła Anna Jantar, a dla niej też pisał piosenki. Inne tematy były wykorzystywane w audycjach TVP m.in. naukowej "Sondzie" oraz podróżniczej "Pieprz i wanilia".

Marek Dusza
GAD RECORDS

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>MOTION GRAPHICS</span> Motion Graphics

MOTION GRAPHICS Motion Graphics

<span>JEAN MICHEL JARRE</span> Electronica 2 - The Heart Of Noise

JEAN MICHEL JARRE Electronica 2 - The Heart Of Noise

<span>FLYING LOTUS</span> You`re Dead!

FLYING LOTUS You`re Dead!

<span>BONOBO</span> The Flashlight

BONOBO The Flashlight

<span>WE ARE SHINING</span> Kara

WE ARE SHINING Kara

<span>THE ALGORITHM</span> Octopus4

THE ALGORITHM Octopus4

<span>BENGA</span> Chapter II"

BENGA Chapter II"

<span>MIKE OLDFIELD</span> Tubular Beats

MIKE OLDFIELD Tubular Beats

 
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio