In The Silence

ASGEIR
In The Silence

Indie

"Największym eksportowy skarb Islandii od czasów Björk" - tak o niespełna dwudziestodwuletnim Islandczyku wypowiadał się opiniotwórczy The Guardian. Niejaki Ásgeir Trausti Einarsson dzięki swojemu debiutowi "Dýrð í dauðaþögn" zdobył potrójną platynę, przez co według szacunkowych wyliczeń aż co dziesiąty mieszkaniec kraju lodu posiada w domu jego płytę.

Ásgeir nie spoczął na laurach i stworzył anglojęzyczną wersję swojej pierwszej płyty z zamiarem podbicia reszty Europy poprzez przepełnione emocjami utwory. Teksty autorstwa jego 72-letniego ojca zostały przetłumaczone dzięki pomocy Amerykańskiego wokalisty John`a Granta, który dzielnie wspierał młodego Islandczyka także podczas powstawania muzycznej warstwy albumu.

Odsłuchując płytę nieuniknione jest porównanie młodego wokalisty do Bona Ivera czy José Gonzáleza. Ásgeir w zbliżony sposób śpiewa delikatnie i lekko, a jego wysoki falset brzmi tak wzruszająco, że słuchaczowi wydaje się, że dany utwór jest skierowany bezpośrednio do niego.

Podopieczny One Little Indian tworzy muzykę z gatunku "electrofolk". Świetnym tego przykładem jest "Torrent" przykuwający uwagę nie tylko tekstem, lecz także spokojną melodią przerwaną rockowym riffem. Utwór dzięki temu nabiera właściwej dynamiki, dzięki czemu jest świetnym produktem docelowym dla muzycznych stacji radiowych lub telewizyjnych.

Kolejną z zalet "In The Silence" jest to, że z każdym kolejnym kawałkiem Asgeir zaczyna żonglować tempami. Wcześniej wspomniany "Torrent", będący dość szybką jak na Islandczyka kompozycją, poprzedza niemal triphopowy i bardzo wolny "Going Home". Na uwagę zasługuje również singiel "King and Cross", który poprzez rytm oraz świetnie synchronizowane ze sobą gitary i wokale daje nam przepełniony energią radiowy hit utrzymany w klimacie nowoczesnego electro popu.

Po kilkukrotnym przesłuchaniu "In The Silence" przestało dziwić mnie to, że Ásgeir został okrzyknięty największym objawieniem islandzkiej sceny muzycznej. Odczuwalny Skandynawski spokój zawarty na płycie, który odzwierciedla specyfikę jego kraju, stanowi jeden z największych jego plusów. Nic dziwnego, że muzyk ma plany na podbicie reszty muzycznego świata. Po takim albumie sądzę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jego głos stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na rynku. "In The Silence" to płyta, którą należy celebrować przez każdą sekundę jej trwania.

Marcin Czostek

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>JOHN PIZZARELLI</span> Sinatra & Jobim @ 50

JOHN PIZZARELLI Sinatra & Jobim @ 50

<span>WBH</span> Cztery żywioły

WBH Cztery żywioły

<span>TROMBONE SHORTY</span> Parking Lot Symphony

TROMBONE SHORTY Parking Lot Symphony

<span>WILLIE NELSON</span> God`s Problem Child

WILLIE NELSON God`s Problem Child

<span>FRANCIS ALBERT SINATRA & ANTONIO CARLOS JOBIM</span> Francis Albert Sinatra & Antonio Carlos Jobim

FRANCIS ALBERT SINATRA & ANTONIO CARLOS JOBIM Francis Albert Sinatra & Antonio Carlos Jobim

<span>JAN TREBUNIA-TUTKA & EM BAND</span> Po co tyle mówić

JAN TREBUNIA-TUTKA & EM BAND Po co tyle mówić

<span>DROPKICK MURPHYS</span> 11 Short Stories of Pain & Glory

DROPKICK MURPHYS 11 Short Stories of Pain & Glory

<span>SOHN</span> Rennen

SOHN Rennen

 

 

 
Audio - wrzesień 2017

Strefa Magazynu

Audio 9/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio