The Musician

CHICK COREA
The Musician

Jazz

Jesienią 2011 roku pianista i kompozytor Chick Corea obchodził swoje siedemdziesiąte urodziny w klubie Blue Note w Nowym Jorku, dając 48 koncertów z dziesięcioma różnymi zespołami, w skład których weszło 27 muzyków. Trudno o lepszą okazję do realizacji dokumentu z tych spotkań. Tak powstał film "The Musician" wydany na DVD i Blu-rayu, dodawany teraz do trzypłytowego albumu (w wersji deluxe) pod tym samym tytułem.

Do recenzji trafiła wersja 3CD bez filmu i jest to mała encyklopedia kariery muzyka, choć siłą rzeczy nie obejmuje wczesnych lat, kiedy zaczynał u boku Blue Mitchella, Stana Getza, wreszcie zastąpił Herbiego Hancocka w zespole Milesa Davisa, uczestnicząc w elektrycznej jazzowej rewolucji przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Chick Corea ma na koncie najwięcej nagród Grammy ze wszystkich jazzmanów - 22 - a nominowany był aż 63 razy!

Pierwszą statuetkę otrzymał za wykonanie utworu "No Mystery" w 1976 r., a ostatnie dwie w 2015 r. za album "Trilogy". Jego kariera solowa rozwinęła się po wydaniu albumu "Return to Forever" (1972, ECM Records). Tytuł płyty dał nazwę zespołowi, który występował w różnym składzie i przyniósł pianiście największą sławę. Połowa lat 70. należała do muzyki fusion, takie zespoły jak Mahavishnu Orchestra, Headhunters Herbiego Hancocka i The Brecker Brothers wypełniały publicznością wielkie sale koncertowe. Do grona najpopularniejszych należał też zespół Chicka Corei.

Właśnie od występu kwartetu Return To Forever Unplugged z basistą Stanleyem Clarke`em, perkusistą Lennym White`em i gitarzystą Frankiem Gambale`em zaczyna się pierwsza z trzech płyt albumu. Muzycy wykonali dwa utwory: "Captain Marvel" i "Light as a Feather". Ten drugi, napisany przez Clarke’a i Florę Purim, dał tytuł albumowi z 1973 r., gdzie po raz pierwszy pojawiła się bodaj najpopularniejsza kompozycja Corei "Spain". Na albumie usłyszymy ją później w wykonaniu duetu Corea - Bobby McFerrin. Wystarczył jeden utwór "I Hear a Rhapsody" wykonany w trio z kontrabasistą Garym Peacockiem i perkusistą Brianem Blade’em, by pokazać, jakim żywiołem pianisty jest mainstreamowe trio.

W jesienny wieczór temperatura w klubie The Blue Note podniosła się, kiedy na scenę weszli: gitarzysta John McLaughlin, saksofonista Kenny Garrett, kontrabasista John Patitucci, a za perkusją pozostał Brian Blade. Kwintet nagrał niegdyś album pod szyldem Five Peace Band i był atrakcją festiwali. Teraz muzycy wykonali utwór Corei "Spirit Rides" i McLaughlina "Special Beings". Solówki legendarnego gitarzysty, który jest o siedem miesięcy młodszy od jubilata, nieustannie zadziwiają wirtuozerią i inwencją. Jeśli dodać mistrzowskie akordy lidera, a także kontrabasisty i niekonwencjonalną grę perkusisty, to naprawdę jeden z najlepszych zespołów współczesnego jazzu.

Pierwszą płytę albumu zamyka duet Chick Corea - Bobby McFerrin, który objechał z koncertami cały świat, był także gwiazdą Warsaw Summer Jazz Days w Sali Kongresowej. Zawsze nasycone humorem występy pozostawiają niezapomniane wrażenia. Pomiędzy muzykami tworzy się niewidzialna nić porozumienia, mogliby improwizować wokół każdego tematu, a nawet tworzyć nowe utwory na żywo. Tu usłyszymy standard "I’ve Got the World on a String"i wspomniany hit "Spain".

W dobrym nastroju sięgamy po drugą płytę, którą otwiera słynny duet Corei z wibrafonistą Garym Burtonem. Towarzyszy im Harlem String Quartet, a w drugim utworze dołącza żona pianisty, wokalistka Gayle Moran. Czasy elektrycznego Milesa przypomina set w wykonaniu muzyków, którzy niegdyś występowali z Davisem. Na scenę wyszedł trębacz Wallace Roney, w pewnym sensie namaszczony przez Milesa na koncercie w Montreux. Dołączył saksofonista Gary Bartz, kontrabasista Eddie Gomez i perkusista Jack De- Johnette. Kwintet zagrał standard "If I Were a Bell" oraz kompozycję Wayne’a Shortera "Nefertiti". Drugą płytę albumu zamyka set "hiszpański" - "Flamenco Heart" z sensacyjnym udziałem wokalistki Conchy Buiki.

Nie mniej zaskakująco zaczyna się trzecia płyta albumu, bo do duetu pianistów Chick Corea - Marcus Roberts dołączył trębacz Wynton Marsalis. Jakież cudowne brzmienie ma jego trąbka grająca frazy "CC’s Birthday Blues"! Nie mogło zabraknąć duetu gigantów fortepianu: Corei i Herbiego Hancocka. Ich koncerty były atrakcją pod koniec lat 70. Obaj pianiści nadal potrafią się inspirować zachowując szacunek jeden dla drugiego, wszystko w imię intrygującej jazzowej improwizacji. Ich set wieńczy "Cantaloupe Island", przebojowa kompozycja Hancocka.

Na finał albumu wybrano dwa długie utwory w wykonaniu The Chick Corea Elektric Band z gitarzystą Frankiem Gambale`em, saksofonistą Erikiem Marienthalem, basistą Johnem Patituccim i perkusistą Dave`em Wecklem. I wtedy wybucha wulkan energii fusion, a lider młodnieje o ćwierć wieku, kiedy występował także w Warszawie, a w czerwcu tego roku ponownie w Polsce - we wrocławskiej hali Orbita na X Ethno Jazz Festival. Świetny album, który przytrzyma słuchaczy przy głośnikach przez bite trzy godziny. I nie będą to tylko siwiejący fani Return To Forever. Chick Corea nie jest muzykiem - on jest muzyką.

Marek Dusza
CONCORD/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>CHARLIE WATTS</span> Meets The Danish Radio Big Band

CHARLIE WATTS Meets The Danish Radio Big Band

<span>PHRONESIS & FRBB</span> The Behemoth

PHRONESIS & FRBB The Behemoth

<span>AHMAD JAMAL</span> Marseille

AHMAD JAMAL Marseille

<span>SHELLY BERG & DAVID FINCK</span> The Deep

SHELLY BERG & DAVID FINCK The Deep

<span>MARK WHITFIELD</span> Live & Uncut

MARK WHITFIELD Live & Uncut

<span>JEF NEVE</span> Spirit Control

JEF NEVE Spirit Control

<span>RÓŻNI WYKONAWCY</span> The Passion of Charlie Parker

RÓŻNI WYKONAWCY The Passion of Charlie Parker

<span>AMBROSE AKINMUSIRE</span> A Rift In Decorum

AMBROSE AKINMUSIRE A Rift In Decorum

 

 

 
Audio - wrzesień 2017

Strefa Magazynu

Audio 9/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio