BPD

BORDERLINE PERSONALITY DISORDER
BPD

Death metal

W Bielsku-Białej, mieście, gdzie na koncertach wciąż przewijają się te same twarze, a muzycy w głównej mierze wymieniają się w różnych składach, co jakiś czas pojawia się nowy projekt, który ślepo wierzy w zaistnienie na scenie. Niektórym, mimo fenomenalnej muzyki i umiejętności, się to nie udaje - innym zaś, owszem, ale w specyficznej niszy.

Nie wiem czy załoga Borderline Personality Disorder zaistnieje na death metalowej scenie, bo z jednej strony - to, co grają bielszczanie jest zbyt nowoczesne i techniczne, z drugiej zaś - nawet w kategorii "sieczki i rozpierdolu", męczące, i bez szatańskiego namaszczenia.

Nie przeczę, muzycy BPD mają co najmniej solidny warsztat (to tyczy się w głównej mierze jeszcze nastoletniego gitarzysty - Jakuba Kosa), ale gdzieś między chęcią grania brutalnie i techniczne (a w zamiarze pewnie i świeżo) brakło talentu, który ustąpił rzemieślniczemu odegraniu skomplikowanych patentów i tematów.

Dodatkowo, debiutancka EP bielszczan to swoisty przegląd fascynacji muzyków wywodzących się z różnych środowisk, co dobitnie odwzorowuje chyba (można tak powiedzieć) hit (!) w postaci "Hannibal" (zwróćcie uwagę na blasty!).

Niestety, nawet jeśli przekonamy się do natłoku dźwięków (przydługich solówek również), przychodzi czas na konfrontacje z wokalem starszego z braci Kosów. O ile na koncertach jest moc, tak na EP chyba "nie czuję" tego co robi Filip. A staram się, i to mocno. Możliwe, że przejadły mi się zarówno takie wokale (a tak przy okazji, polecam Filipowi skupić się wyłącznie na niskich rejestrach!), jak i death metal sam w sobie.

Mówi się trudno. Zwolennicy nowoczesnego oblicza śmierć metalu spod znaku Divine Heresy, thrashowej motoryki a`la The Haunted czy wreszcie, lekko Parterowego groove, mogą być zadowoleni. Ja niekoniecznie.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

<span>VAN CANTO</span> Voices Of Fire

VAN CANTO Voices Of Fire

<span>BABYMETAL</span> Metal Resistance

BABYMETAL Metal Resistance

<span>SAINT ASONIA</span> Saint Asonia

SAINT ASONIA Saint Asonia

<span>SCORPIONS</span> Blackout

SCORPIONS Blackout

<span>RAMMSTEIN</span> In America

RAMMSTEIN In America

 
Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 3/2017

Wreszcie tanie kolumny. Dobre i niedrogie. Tak, to możliwe. Nie obiecujemy i nie raportujemy żadnych rekordów i najwyższego wyrafinowania, ale każda z pięciu...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio