The Infection

Chimaira
The Infection

Groove metal

Nadal Chimaira, ale jednak nie do końca - tak można podsumować album "The Infection", będący kolejnym etapem w ewolucji amerykańskiego zespołu. Po tym wszystkim co usłyszeliśmy od niego, można napisać, że to tylko kolejny, metalowy album. Nie jest to jednak do końca prawdą, bo ma charakter, i o to chodzi.

Na pewno jest to jedna z wolniejszych płyt Chimairy w jej karierze. Podkreślę to jednak bardzo wyraźnie, że "wolniejsza" wcale nie oznacza, że panowie zaczęli bawić się w sludge metal. Tak naprawdę "The Infection" to ich najbardziej groove metalowy krążek, gdzie styl ten wypiera wyraźniejszy wcześniej metalcore. Jednocześnie obecne są nadal wszystkie inne naleciałości gatunkowe, na czele z thrash i industrial metalem. Utwory są krótsze, zwłaszcza w porównaniu z "self-titled".

Większość kompozycji nie trwa dłużej niż pięć minut, przez co fani zespołu mogą czuć lekki niedosyt kompozycjami. Te potwierdzają jednak klasę zespołu w zakresie produkowania ciężkich utworów. Zaskoczyć może jedynie brak czystych solówek, gdyż praktycznie każda jest ubarwiona dodatkowymi elementami, choćby elektronicznymi. Jest to ciekawy zabieg, choć tradycjonaliści będą pewnie kręcić nosami. Ich "ułagodzić" może długa, instrumentalna końcówka płyty.

Największą jednak niespodzianką jest nowe podejście do liryków, nieomal optymistyczne. Zaraz, tego typu metal i optymizm? W pewnym sensie tak. Oczywiście próżno tu szukać fragmentów, w których podmiot liryczny wychwala piękno przyrody, ale po tych wszystkich destrukcyjnych i autodestrukcyjnych fragmentach z jakimi mieliśmy już do czynienia, jest to miła odmiana. Wokalizy bywają przy okazji momentami czystsze. Żeby już kompletnie dobić fanów kompletnej rzeźni, wspomnę, że na "The Infection" znalazło się również miejsce na piosenkę o miłości.

Chimaira nagrała płytę, która powinna spodobać się jej wiernym fanom. Grupa nie popada w stagnację i choć efekt jej pracy może przynieść skrajne opinie, próbuje urozmaicać swoją grę o nowe elementy. Zamiast stawiania sobie nowych wyzwań, zespół powoli uzupełnia swoją dyskografię o kolejne krążki. Jaki będzie następny krok i czy pozwoli utrzymać dobrą reputację jaką Amerykanie wypracowali sobie przez minioną dekadę? O tym zapewne przekonamy się za jakiś czas

M. Kubicki
Warner Music Poland

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio