Black Clouds & Silver Linings

DREAM THEATER
Black Clouds & Silver Linings

Metal progresywny

Dream Theater prawie po ćwierćwieczu działalności brzmi nudno i płytko. Nie nijako, bo każdy pozna drużynę Jamesa LaBrie, ale może to właśnie, wraz z ekstremalnie kiepską warstwą liryczną "Black Clouds & Silver Linings" sprawiło, że mamy do czynienia z jednym z gorszych albumów Amerykanów.

Głównym pozytywem świeżego krążka Dream Theater jest praca gitarzystów. Oni jak zwykle stają na wysokości zadania, nie tylko pokazując swój kunszt, ale i to, co nowego pojawiło się w ich grze od premiery poprzedniego albumu. Cóż jednak z tego, skoro większość utworów to popis, który do niczego nie zmierza?

Jak to zwykle w przypadku Dream Theater bywa, mamy tu niewiele utworów, o strukturze, którą można było przewidzieć. Obowiązkowo piosenek jest niewiele, długość jednej oscyluje w okolicach dwudziestu minut, a innej pięciu. Bez względu jednak na to, ile trwa utwór, na spotkanie naszym uszom wychodzą interesujące pomysły, które jednak mieszają się ze sobą w mającą niewiele sensu papkę. Kompozycje są wręcz przeładowane instrumentami i zagrywkami na nich, które zdają się tylko pokazywać, że mamy do czynienia z mistrzami. Cóż jednak z tego, skoro z trudem się tego słucha i czerpie przyjemność?

Wiele ciekawych motywów jest już zresztą znanych z poprzednich płyt Dream Theater. Te dobre już po prostu nużą. Złe, doprowadzają do zniesmaczenia. Tu warto odnieść się do liryków. Te, w dużej mierze będące autoterapią po uzależnieniu alkoholowym brzmią śmiesznie. Chcę podkreślić, że nie chodzi tu o samą tematykę, lecz sposób ujęcia w słowa pewnych zdarzeń, które mogą wywołać u niejednego słuchacza uśmiech politowania. Dobrze, że co jakiś czas pojawia się solówka odrywająca myśli od tych bolączek: nie trzeba słuchać przedobrzonej ilości instrumentów, ani tekstów. Szkoda, że tak potoczyła się historia "Black Clouds & Silver Linings", ale jest to jedynie płyta z dobrymi pomysłami na album, a nie wydawnictwo, które powinno trafić do sklepów i na półki słuchaczy.

Na koniec parę słów o rzeczach oczywistych. Tak, produkcja jest rewelacyjna, poza trochę jedowartościowanym basem. Tak, ten album byłby lepszy, gdyby go skrócić i obedrzeć z masy nonsensów sprawiających, że można mu przyczepić etykietkę ekstremalnie progresywnego dzieła. Pozostaje mieć nadzieję, że Dream Theater zda sobie sprawę z faktu, że epickość nie liczy się w minutach i ilości ścieżek na utwór.

M. Kubicki
Metal Mind

 

 

 

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

<span>VAN CANTO</span> Voices Of Fire

VAN CANTO Voices Of Fire

<span>BABYMETAL</span> Metal Resistance

BABYMETAL Metal Resistance

<span>SAINT ASONIA</span> Saint Asonia

SAINT ASONIA Saint Asonia

<span>SCORPIONS</span> Blackout

SCORPIONS Blackout

 
Audio - maj 2017

Strefa Magazynu

Audio 5/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio