Uncomfortable Silences

DYING SPIRIT
Uncomfortable Silences

Death metal

Miasto Piła nie wydało na świat żadnego znaczącego artysty. Death metalowcy z Dying Spirit, choć konsekwentnie starają się wybić nie tylko z terenu własnego województwa, ale przede wszystkim własnego kraju, są (jeszcze) zmuszeni popracować nad tym, aby ich twórczość - która mimo wszystko zadowoli fanów undergroundowego death metalu - odzwierciedlała pomysł na siebie.

Z całym szacunkiem dla kwartetu, to, co najlepsze, Dying Spirit mają jeszcze przed sobą i wolałbym, aby przejściowe były etap, jakim jest "Uncomfortable Silences" i kierunek obrany na tym wydawnictwie. Nie żeby dźwięki prokurowane przez tych sympatycznych muzyków nie miały mocy, bo jest wręcz przeciwnie, a bardzo surowa i totalnie niemodna produkcja pasuje do koncepcji. Co jednak z tego, jeśli z dziewięciu premierowych kompozycji zapamiętuję ledwie melodie, jak w "Invitation" czy groove, jak w "Hoax".

Gdzieś zabrakło polotu, a techniczny aspekt twórczości przesłonił to, co podobało mi się gdy zetknąłem się z tym zespołem po raz pierwszy, młodzieńcza furię i lekki chaos.

"Uncomfortable Silences" momentami jest aż zbyt pieczołowicie dopracowanym materiałem, co nie zmienia jednak faktu, że mniej uważny słuchacz pewnie zainteresuje się (dopiero) "Dokąd Zmierzam", a to chyba nienajlepiej świadczy o całości. Ale, przyznam, że jedyny utwór w naszym języku jest jednocześnie najlepiej zaaranżowanym numerem na całym albumie i gdybym miał wybrać "hit" (choć ten termin w odniesieniu do death metalu to małe faux pas) to mój wybór padłby na "Dokąd Zmierzam".

Generalnie mam bardzo mieszane odczucia. Bo doceniam warsztat, poniekąd gdybym grał death metal zazdrościłbym wokalisty, który ma bardzo wyraźny growl i co istotne - KAŻDY BITY TEKST DA SIĘ ZROZUMIEĆ (rzadkość!), ale nie uginam się pod ciężarem kompozycji pilskiej formacji ani nie jara mnie pewna doza "szwedzkości". Cóż, do zmiany zdania być może namówią mnie koncerty. Może u nas na południu, gdzie death metalu wciąż pod dostatkiem.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio