"Eros | Anteros"

OATHBREAKER
"Eros | Anteros"

Black metal / hardcore / punk

Spośród tegorocznych premier w katalogu Deathwish to nie pożegnalny album Modern Life Is War ani nadchodzący Opus Touche Amore był najbardziej wyczekiwanym przeze mnie albumem. Pozycję tę w moim rankingu zajął "Eros | Anteros" - wściekły, mniej chaotyczny, bardziej black metalowy niż debiut, a przede wszystkim lepszy muzycznie.

Progres jaki dokonuje się w Oathbraker jest zauważalny, choć sam styl nie ulega znaczącemu przeobrażeniu. Po prostu panowie i niezbyt urodziwa, ale za to jak dobrze sprawdzająca się w roli wokalistki, pani raczej wzmocnili elementy, które na doskonale przyjętym debiucie przyprawiły o spazmy radości fanów zarówno Trap Them, Disfear, Converge, Kvelertak, jak i black metalowych hord z Norwegii. W każdym razie młócka serwowana na "Maelstrom", w porównaniu z materiałem zawartym na "Eros | Anteros" wydaje się tylko namiastką tego, co grupa może zaoferować słuchaczom.

Podoba mi się nacisk położony na stricte black metalowy klimat. Ten dość niepokojący nazwijmy go "mrok", typowe dla black metalu blasty oraz dość chaotyczne i mało klarowne brzmienie wywołują jednak we mnie dość sprzeczne odczucia. Ostatecznie, mimo że z "czernią" na co dzień mam mało wspólnego, w takiej formie - opartej na hardcore/punkowym kręgosłupie - przyjmuję ją z diabelskim namaszczeniem.

Tak jak następujące po sobie "No Rest For The Weary" (rzeczone blasty, które stanowią rdzeń utworu) oraz powalający szybkością, a z drugiej zaś miażdżący ciężarem w drugiej połowie kompozycji "Upheaval". I oczywiście bodaj numer uno całego albumu "Offer Aan De Legte" - tłusty, wolny i mający znamiona hymnu walec.

Największym zaskoczeniem były dla mnie bardzo okazyjne czyste wokale, wprowadzające nieco upragnionej przestrzeni do tej niezwykłej i wbrew pozorom jednak bardzo technicznej nawałnicy dźwięków. Moment oddechu doceniam nie mniej niż soniczny atak, dlatego "Agartha", która zawiera właśnie te fragmenty, staje się moim osobistym numerem dwa i utworem, który ukazuje inne, nie mniej interesujące oblicze Oathbreaker. Nie obrażę się, jeśli na kolejnym albumie zespół pójdzie właśnie tą drogą.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

<span>VAN CANTO</span> Voices Of Fire

VAN CANTO Voices Of Fire

<span>BABYMETAL</span> Metal Resistance

BABYMETAL Metal Resistance

<span>SAINT ASONIA</span> Saint Asonia

SAINT ASONIA Saint Asonia

<span>SCORPIONS</span> Blackout

SCORPIONS Blackout

<span>RAMMSTEIN</span> In America

RAMMSTEIN In America

<span>BRING ME THE HORIZON</span> That`s The Spirit

BRING ME THE HORIZON That`s The Spirit

 
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio