The Day In The Year Of Candles

SERPENTIA
The Day In The Year Of Candles

Melodic death metal

Długo, oj długo kazali nam czekać na swój nowy album death metalowcy z Serpentii. Ponad siedem lat minęło od czasu wydania "Nails Engima"! Teraz band z Krakowa wraca ze świetnym albumem "The Day In The Year Of Candless", którego ciężko wpakować do jakiejkolwiek szufladki.

Znajdziemy tu wpływy gotyckie, doomowe, progresywne, nawet grunge`owe, ale całości najbliżej przede wszystkim do melodyjnego death metalu. Muzyka Serpentii jest ciężka i gęsta jak smoła, dołujące klimaty rewelacyjnego "Proclamation of Tragedy" interesująco korespondują z brudem gitar w "Archangel" (inspiracja Alice In Chains pięknie wypływa tu na wierzch) czy charakterystycznym dla progresywnego deathu znaku Gojiry groovem w "On The Wings Of Destiny".

Najlepszy moment "The Day In The Year Of Candles"? Dla mnie to "Pain No More" z delikatnym ukłonem w stronę Type O Negative (to podejście do melodii, ta przestrzeń!) i deathowymi wstawkami. Dawno utwór z rejonów ekstremalnej muzyki nie podobał mi się tak bardzo pod względem melodyki!

Bardzo dobrze prezentuje się pierwszy (o ile się nie mylę) kawałek Serpentii w języku polskim "Psalm Bezskrzydły", do którego nagrania zaproszono Krzysztofa Globisza i Karolinę Strużycką z Nemezis. Ta utrzymana w średnim tempie, klimatyczna piosenka ze znaczną rolą elektroniki w tle, stanowi podsumowanie frapującej historii Archaniołów, którzy odkrywają, że Bóg nie istnieje.

Rytmicznie bardzo podobają mi się "Death Is My Old Friend" i "Thorns From the Saviour`s Torn", głównie za sprawą ciętych riffów, które podbijane szybkim przebieraniem palcami na basie i podwójną stopą same zapraszają do trzepania włosiem.

Chyba nie muszę specjalnie podkreślać, że warto było czekać na to wydawnictwo. Serpetnia czerpiąc z różnych źródłem zachowała swój oryginalny charakter i nadal cieszy wysmakowanymi riffami, świetną współpracą sekcji i urozmaiconym wokalem Ivy`ego.

Jurek Gibadło
Recession

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

 

 

 
Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio