One Of Us Is The Killer

THE DILLINGER ESCAPE PLAN
One Of Us Is The Killer

Metal

Od czasu wydania "Ire Works", przełomowego dla The Dillinger Escape Plan albumu ukazującego nowe, romansujące z lżejszym i niemal przebojowym (popowym) graniem oblicze, w zespole sporo się zmieniło.

"Option Paralysis", następca tamtego krążka, był strzałem między oczy, jednak zwiastował obranie trochę innego kierunku, czego jesteśmy świadkami w przypadku - mimo wszystko - wciąż brutalnego i do bólu matematycznego "One Of Us Is The Killer".

Balans pomiędzy chaotycznym, skomplikowanym technicznie szaleństwem, a łatwo wpadającymi w ucho melodiami czy niemal Pattonowskim klimatem jest największą zaletą tego wydawnictwa. Tak samo jak sam Greg Puciato, który od swojego mistrza (miał okazję z nim współpracować) nauczył się, jak urozmaicać utwory co najmniej nieszablonowymi wokalami, dalece wykraczającymi poza zwykłe screamy czy śpiew sam w sobie. Zresztą, wystarczy posłuchać utworu tytułowego, żeby zrozumieć, jak genialnym wokalistą i aranżerem jest uwielbiany przez damską część publiczności energiczny Puciato.

Jednakże wbrew pozorom i mojej osobistej sympatii do samego Puciato, nie on jest gwiazdą tego wydawnictwa. To, co nadal wyróżnia The Dillinger Escape Plan na tle innych mniej lub bardziej math-metalowych/core`owych kapel, to przepotężna sekcja rytmiczna, która - choć nurt sam w sobie m.in. przez samo TDEP jest wyeksploatowany - potrafi zaskoczyć nietypowym złamaniem metrum. Gitarzyści, obaj odpowiedzialni za większość kompozycji, wcale kolegom napędzającym całą tę machinę nie odstępują na krok i dowodzą, choć wcale robić tego nie muszą, że to w ich palcach drzemie cały jeszcze niewyczerpany potencjał Dillinger Escape Plan na przyszłe lata.

Sprawdźcie koniecznie: "Paranoia Shields", mojego faworyta - chyba najcięższy numer na całym albumie, czyli "Crossburn", oraz trudny i wchodzący dopiero po którymś odsłuchu "CH 375 268 277 ARS" (btw, co znaczy ten tytuł? Wyjaśnienie zostawiajcie w komentarzach - przyp.red).

Piąty studyjny album The Dillinger Escape Plan to moc. Nokaut zarówno na płaszczyźnie metalowej ekstremy, jak i bardziej przystępnego niemal rockowego grania.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

<span>OPETH</span> Sorceress

OPETH Sorceress

<span>VAN CANTO</span> Voices Of Fire

VAN CANTO Voices Of Fire

<span>BABYMETAL</span> Metal Resistance

BABYMETAL Metal Resistance

<span>SAINT ASONIA</span> Saint Asonia

SAINT ASONIA Saint Asonia

<span>SCORPIONS</span> Blackout

SCORPIONS Blackout

 
Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 4/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio