Causers Of This

TORO Y MOI
Causers Of This

Indie pop

Przyznaję się bez bicia, że nie słuchałem wydanego dwa lata temu krążka "My Touch" Toro Y Moi. Podobno żaden wstyd, bo trudno go zdobyć, a komu się uda to nie pieje z zachwytu. Nadchodzi rok 2010 i co? I trzeba zacząć kojarzyć Chaza Bundicka, koniecznie!

Niby nic tu rewolucyjnego. Ot glitch pop łaczący wokalizy prosto z marzeń sennych z opartymi w dużej mierze na syntezatorach podkładami. Ostatnio nadużywam w przypadku indie popu tego określenia, ale "Causers Of This" faktycznie jest bardzo przestrzenne. W jednej chwili ma się wrażenie, że piosenka została nagrana gdzieś pod wodą, w innej że w powietrzu, a po chwili że w kosmosie. Wszystko oczywiście bez jakiejkolwiek formy izolacji od otoczenia. Szok.

Nie jest to wbrew pozorom materiał naturalny. Brzmi to trochę jakby te skoki ciśnienia spowodowały ostre komplikacje w głowie twórcy, który teraz wydaje album na dowód problemów, które rozgrywają się wewnątrz jego umysłu. Totalne szaleństwo, choć brakuje mi tu czegoś co by przekonało do tego niedowiarków, a Chaz ma coś takiego w rękawie! Jest to cover Michaela Jacksona "Human Nature", który nie pojawił się na płycie. Szkoda, bo właśnie gdy porównamy muzykę pop króla i to co zrobił z nią Toro Y Moi, możemy od razu mieć pełen obraz tego jakie środki wyrazu są mu najbliższe. Trudno uwierzyć, że to powstało bez udziału narkotyków - mi spowalnia bicie serca i sprawia, że mam przed oczami efekt kalejdoskopu.

No ale nie miało być o tym, co mogłoby być, a o tym co jest. A mimo wszystko jest przecież sporo. Przede wszystkim indywidualne podejście do tworzenia muzyki i rozpoznawalny styl. Trochę się obawiam czy w przyszłości artysta nie zamknie się w nim zbyt szczelnie zamiast dalej eksperymentować z brzmieniem, ale nie wychodźmy przed szereg. Na razie wypada cieszyć się z tej popowej płyty ubarwionej bardzo ciepłą i przyjemną elektroniką.

M. Kubicki
Carpark

 

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>DOROTA MIŚKIEWICZ</span> Best Of

DOROTA MIŚKIEWICZ Best Of

<span>DOMINIKA BARABAS</span> Rustykalny cyrk

DOMINIKA BARABAS Rustykalny cyrk

<span>ALESSIA CARA</span> Know-It-All

ALESSIA CARA Know-It-All

<span>PAUL McCARTNEY</span> Pure McCartney

PAUL McCARTNEY Pure McCartney

<span>JAKE BUGG</span> On My One

JAKE BUGG On My One

<span>PETER BJORN AND JOHN</span> Breakin` Point

PETER BJORN AND JOHN Breakin` Point

<span>ROISIN MURPHY</span> Take Her Up to Monto

ROISIN MURPHY Take Her Up to Monto

<span>BAT FOR LASHES</span> The Bride

BAT FOR LASHES The Bride

 
Audio - grudzień 2016

Strefa Magazynu

Audio 12/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio