Future Present Past EP

THE STROKES
Future Present Past EP

Indie rock

Mam dla was dwie informacje związane "Future Present Past EP". Dobra to taka, że to najlepsze wydawnictwo Amerykanów od jakichś 13 lat. Zła - że liczy tylko trzy piosenki.

Smutne są losy dzieciąt nowej rockowej rewolucji. Właściwie żaden zespół, którym jarano się na początku XXI wieku nie przetrwał próby czasu i nie stał się tak wielką gwiazdą, jak oczekiwano. Nawet Arctic Monkeys, ekipa komponująca stosunkowo najlepsze piosenki wśród muzyków swojej generacji, stoi jakby na uboczu rockowego światka.

O The Strokes nawet nie ma co gadać. Być może o zespole Juliana Casablancasa dyskutują słuchacze Anny Gacek i Piotra Stelmacha, ale na pewno nikt poza tym. Co poszło nie tak? Nowojorczykom po prostu w pewnym momencie zabrakło dobrych piosenek. Kolejne albumy owszem, udane ("Comedown Machine" nawet bardzo), ale nie zawierały żadnych ewidentnych przebojów.

Najnowsza epka kwintetu, choć również nie porywa przebojowością, to jednak ma w sobie "to coś". Iskrę bożą, która nakłoniła Casablancasa do stworzenia prościutkiego hymny rodem z 2001 roku - "Threat of Joy". Bezczelnie banalna, szczeniacka piosenka nie bez przyczyny reprezentuje na płycie przeszłość.

Za teraźniejszość odpowiada "OBLIVIUS", faktycznie najbardziej zbliżona do ostatniej płyty The Strokes. To dojrzałe rockowe granie, z lekka podbite elektroniką. o przyszłości opowiada "Drag Queen". Tutaj elektronika wysuwa się na pierwszy plan, jednak ciągle wiesz, że to piosenka autorstwa Udarów. Podoba mi się głęboki bas, trochę w duchu cold wave. Czuję to!

Życzę sobie, by duża płyta The Strokes - a wierzę, że nadejdzie - utrzymana była właśnie w takim duchu.

Jurek Gibadło

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>ANDREW BIRD</span> Are You Serious

ANDREW BIRD Are You Serious

<span>THE BEATLES</span> The Beatles: Live at the Hollywood Bowl

THE BEATLES The Beatles: Live at the Hollywood Bowl

<span>PERFECT</span> Muzyka

PERFECT Muzyka

<span>LAMBCHOP</span> FLOTUS

LAMBCHOP FLOTUS

<span>ORGANEK</span> Czarna Madonna

ORGANEK Czarna Madonna

<span>T.LOVE</span> T.Love

T.LOVE T.Love

<span>JAN BO</span> Kawa i dym

JAN BO Kawa i dym

<span>SBB</span> Za linią horyzontu

SBB Za linią horyzontu

 
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio