Spirit

DEPECHE MODE
Spirit

Rock / pop

Czternasty album w dyskografii Depeche Mode był z pewnością najbardziej wyczekiwaną płytą tej wiosny. Także w Polsce, gdzie grupa ma rzeszę oddanych fanów kupujących w ciemno każdą płytę tego zasłużonego dla muzyki rockowej i tanecznej zespołu. "Spirit" z miejsca trafił u nas na pierwsze miejsce listy sprzedaży i zaledwie po trzech dniach miał już status Złotej Płyty.

W swoich poszukiwaniach Depeche Mode kontynuują kierunek, jaki obrali na płytach wydawanych w tym wieku. Brzmienie jest mocno stonowane, oparte zarówno na klasycznych syntezatorowych barwach rodem z lat 80., jak i generowanych komputerowo dźwiękach. Muzycy bardziej stawiają na rytm niż melodie, bardziej koncentrują się na budowaniu nastroju niż sileniu się na przebojowość.

Promujący "Spirit" utwór "Where's The Revolution" jest najbardziej depechowym numerem na płycie, zarazem najbardziej chwytliwym. Kraftwerkowskie brzmienia syntezatorów usłyszymy w "You Move". Ociężała bluesowa gitara rozbrzmiewa w "Poison Heart". Znakomicie wypadł "Cover Me". Rozpoczyna się jak ambientowy kawałek, by z każdą sekundą coraz bardziej wciągać bogatą paletą syntezatorowych dźwięków.

Tradycyjnie są na płycie utwory zaśpiewane przez Martina Gore'a ("Eternal", "Fail") – oba mocno wyciszone, refleksyjne, o hipnotycznym klimacie. Piosenki z albumu powinny sprawdzić się podczas występów na żywo, o czym polska publiczność będzie mogła się przekonać już niedługo, bo 21 lipca podczas koncertu na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Grzegorz Dusza
SONY MUSIC

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>ARCA</span> ARCA

ARCA ARCA

<span>JETHRO TULL </span> Stand Up

JETHRO TULL Stand Up

<span>FRANK CARTER & THE RATTLESNAKES</span> Frank Carter & The Rattlesnakes Wild Flowers

FRANK CARTER & THE RATTLESNAKES Frank Carter & The Rattlesnakes Wild Flowers

<span>FUFANU</span> Sports

FUFANU Sports

<span>LOREIN</span> Złamania

LOREIN Złamania

<span>BOB DYLAN</span> Triplicate

BOB DYLAN Triplicate

<span>JIMMY EAT WORLD</span> Integrity Blues

JIMMY EAT WORLD Integrity Blues

<span>VOO VOO</span> 7

VOO VOO 7

 

 

 
Audio - czerwiec 2017

Strefa Magazynu

Audio 6/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio