Złamania

LOREIN
Złamania

Indie rock

Jakieś 3-7 lat temu bardzo mocno interesowałem się całą polską sceną muzyczną, wyłapując większość ze znanych dziś wykonawców wcześniej, niż "przeciętny" słuchacz. Lorein debiutował akurat w tamtym czasie, ale jakoś zupełnie mnie ominął. Znaczy się last.fm podpowiada, że zapoznałem się z "MoNoKoLoRem", ale pamięć dodaje: ani trochę mnie ta muzyka nie rozgrzała.

Czy to kwestia chwili, czy po prostu lepszego materiału, ale chcę powiedzieć, że "Złamań" słucham już piąty raz i nie jest to tylko dziennikarska przyzwoitość. Lorein daje mi dziś to, co zabrał Artur Rojek odchodząc z Myslovitz.

Umówmy się - fascynacji wspomnianym zespołem wręcz nie da się nie zauważyć. Owszem, skład ze Skarżyska-Kamiennej jest jakby bardziej dynamiczny, acz przy tym bardziej trzymający się pewnych ram, ale skojarzenia są aż nadto oczywiste.

Co mam na myśli "trzymający się pewnych ram"? Lorein nie wzbija się na jakieś oryginalne pomysły czy to melodyczne, czy aranżacyjne (czego u Myslovitz nigdy nie brakowało), pisze w punkt, maksymalnie przystępnie. Wokalista, Łukasz Lańczyk, nie ma też w sobie takiej charyzmy, jak koledzy grający indie rocka w Polsce kilka-kilkanaście lat temu. Jednak coś w tej muzyce jest, że chce się do niej wracać.

Może chodzi tu o dobre, przebojowe refreny (patrz "Ładny), może o ciekawy miks, w którym fajnie uwypuklono sekcję rytmiczną, a może o niegłupie teksty w punkt trafiające w serce współczesnego dwudziestolatka ("Kilka dni kilka słów" - odsyłam do niego wszystkich zagubionych)? Nie jestem w stanie tego skonkretyzować. Po prostu mi się podoba i tyle.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>L.STADT</span> L.Story

L.STADT L.Story

<span>RADIOHEAD</span> OKNOTOK

RADIOHEAD OKNOTOK

<span>GORILLAZ</span> Humanz

GORILLAZ Humanz

<span>IMELDA MAY</span> Life.Love.Flesh.Blood

IMELDA MAY Life.Love.Flesh.Blood

<span>TEMPLES</span> Volcano

TEMPLES Volcano

<span>ARCA</span> ARCA

ARCA ARCA

<span>JETHRO TULL </span> Stand Up

JETHRO TULL Stand Up

<span>FRANK CARTER & THE RATTLESNAKES</span> Frank Carter & The Rattlesnakes Wild Flowers

FRANK CARTER & THE RATTLESNAKES Frank Carter & The Rattlesnakes Wild Flowers

 

 

 
Audio - lipiec - sierpień 2017

Strefa Magazynu

Audio 7-8/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio