Stand Up

JETHRO TULL
Stand Up

Rock progresywny

"Stand Up" ukazała się w wyjątkowym dla muzyki rockowej 1969 roku. Druga płyta w dyskografii Jethro Tull wspięła się w Wielkiej Brytanii na szczyt notowania albumów, a za Oceanem pokryła się złotem. Ian Anderson, lider Jethro Tull, uważa ją za swoją ulubioną płytę zespołu. Nie tylko on, bo także wielu oddanych fanów grupy, do których z pewnością zalicza się doskonale znany w Polsce Steven Wilson (Porcupine Tree, Blackfield). To on przygotował nowe miksy piosenek z oryginalnych analogowych taśm.

"Stand Up" po latach wciąż skrzy się feerią muzycznych barw i oryginalnych pomysłów. Do repertuarowej rozmaitości albumu przyczynił się z pewnością debiutujący w zespole gitarzysta Martin Barre, wzorujący się wówczas na grze Erica Claptona. Najbardziej słychać to w solówkach, choćby w utworze "We Used To Know" czy bluesowym "A New Day Yesterday".

Indyjskie wpływy pojawiają się w kompozycji "Fat Man". Ian Anderson coraz śmielej zaczął wówczas poczynać sobie na folkowym poletku. Jego charakterystyczny wokal, brzmienie fletu i gitara akustyczna sprawiały, że piosenki miały coś z pieśni śpiewanych w średniowieczu przez wędrownych minstreli.

Jethro Tull zręcznie połączyło owe folkowe wpływy z rhythm`n`bluesem, nasyciło piosenki rockową ekspresją. Najbardziej znanym utworem na płycie jest "Bouree", oparty na melodii z "Suity e-moll na lutnię" Jana Sebastiana Bacha. Aranżacja na flet i bas oraz swingujący rytm nie pozbawiły kompozycji barokowego uroku.

Grzegorz Dusza
CHRYSALIS/WARNER

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
<span>L.STADT</span> L.Story

L.STADT L.Story

<span>RADIOHEAD</span> OKNOTOK

RADIOHEAD OKNOTOK

<span>GORILLAZ</span> Humanz

GORILLAZ Humanz

<span>IMELDA MAY</span> Life.Love.Flesh.Blood

IMELDA MAY Life.Love.Flesh.Blood

<span>TEMPLES</span> Volcano

TEMPLES Volcano

<span>ARCA</span> ARCA

ARCA ARCA

<span>FRANK CARTER & THE RATTLESNAKES</span> Frank Carter & The Rattlesnakes Wild Flowers

FRANK CARTER & THE RATTLESNAKES Frank Carter & The Rattlesnakes Wild Flowers

<span>FUFANU</span> Sports

FUFANU Sports

 

 

 
Audio - lipiec - sierpień 2017

Strefa Magazynu

Audio 7-8/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio