PIONEER SX-N30

PIONEER SX-N30

Od kilku lat w ofercie Pioneera, obok wielu wzmacniaczy i odtwarzaczy, skromnie przycupnął stereofoniczny amplituner SX-20. Urządzenie niedrogie, o przeciętnych walorach użytkowych, stąd nie udało mu się zdobyć wielkiej popularności. Inaczej ma być z najnowszym SX-N30, który ponoć otwiera całą nową generację tego typu urządzeń.

Wygląd Pioneera SX-N30 pozwala rozpoznać w nim sprzęt Pioneera, widać tu połączenie rozwiązań znanych z urządzeń wielokanałowych i stereofonicznych. Panel frontowy jest metalowy - miła niespodzianka w tak niedrogim urządzeniu.

Ulokowany centralnie wyświetlacz, duże pokrętło głośności i mniejsze do wyboru źródeł, wraz z wysoką obudową nawiązują do nurtu A/V; pasują do niego także "przytulone" do wyświetlacza przyciski, których w sumie na całym froncie jest aż piętnaście. Natomiast trzy kolejne pokrętła, które są elementami stereofonii - zrównoważenia kanałów i regulacji barwy - można wyłączyć kilkustopniowym systemem Direct. Sterowanie jest bardzo nowoczesne, bazuje na algorytmach i kontroli mikroprocesorowej, wszystkie wskazania i ustawienia (w tym poziomu niskich i wysokich częstotliwości) wskazuje jasna i czytelna matryca.

Pioneer SX-N30 - złącza

Z przodu umieszczono dwa gniazda - wyjście słuchawkowe oraz złącze USB na sprzęt przenośny (z bezpośrednią obsługą modeli Apple) i nośników pamięci.

Gniazda na tylnym panelu nie są wprawdzie złocone, ale należy pochwalić ich liczbę i różnorodność. Samych źródeł analogowych podłączymy do Pioneera aż siedem, w tym gramofon z wkładką typu MM. Pojedyncze wyjście poda sygnał do subwoofera.

Tylny panel, podobnie jak u konkurentów, jest bogato wyposażony; co ciekawe, w amplitunerach stereofonicznych nie widać (na razie) tendencji do "wycinania" gniazd, która występuje w amplitunerach AV.

Tylny panel, podobnie jak u konkurentów, jest bogato wyposażony; co ciekawe, w amplitunerach stereofonicznych nie widać (na razie) tendencji do "wycinania" gniazd, która występuje w amplitunerach AV.

Do zainstalowanego wewnątrz przetwornika C/A prowadzą m.in. wejścia współosiowe i optyczne, ale dzisiaj wielu użytkowników skieruje się prędzej do złącza LAN albo do złożonych obok dwóch anten; żadna z nich nie służy przecież modułowi tunera analogowego AM/FM (od tego są inne gniazda), lecz systemom bezprzewodowej komunikacji Bluetooth oraz Wi-Fi.

Ten pierwszy ułatwi pracę z komputerami, tabletami czy smartfonami niemal wszystkich producentów, w tym Apple, który dodatkowo zapewnia wspomnianą już możliwość pracy w połączeniu przewodowym (przez USB) oraz standard AirPlay.

Moduł odtwarzacza sieciowego pracuje z serwerami w standardzie DLNA, obsługuje pliki 24/192 oraz DSD128, komunikację sieciową uzupełniono o obsługę Spotify i Deezer, oferując także własną aplikację sterującą dla urządzeń z systemami Apple iOS oraz Android.

Dużą obudowę SX-N mogłyby wypełnić układy amplitunera wielokanałowego; wzmacniacz stereo, nawet z nowoczesnymi sekcjami cyfrowymi, zajmuje mniej miejsca.

Dużą obudowę SX-N mogłyby wypełnić układy amplitunera wielokanałowego; wzmacniacz stereo, nawet z nowoczesnymi sekcjami cyfrowymi, zajmuje mniej miejsca.

Wyposażenie w nowoczesne systemy sieciowe, formy komunikacji, a także szerokie spektrum dekodowanych plików jest w przypadku Pioneera SX-N30 znakomite, trudno wskazać najmniejsze braki.

Pioneer sięga po sprawdzone (we wzmacniaczach stereo) rozwiązania, między innymi końcówki mocy. Zasilanie opiera się na transformatorze z rdzeniem oraz parze kondensatorów filtrujących (łączna pojemność 16 400 mF).

Do dekodowania plików audio oraz obsługi komunikacji sieciowej służy procesor DSP Texas Instruments Aureus DA830, układ o szerokich możliwościach, zależnych od oprogramowania, mogących służyć między innymi sygnałom surround (do czego często bywa wykorzystywany).

Odsłuch

Rześkim, bezpośrednim charakterem Pioneer SX-N30 potrafi odświeżyć i rozjaśnić niemal każde nagranie. Pierwsze wrażenie wszystko wyjaśnia, chociaż odrobina wyobraźni i doświadczenia podpowiada, że skutki tego będą różne. Wielu płytom wychodzi to na dobre, zdarzają się też przypadki nadmiaru emocji i wrażeń.

Wyeksponowanie wysokich tonów, mocno połączonych ze średnicą, wprowadzających metaliczność, ustawia całe brzmienie, jednak szczęśliwie jest ono czyste i gładkie, nie atakuje chropowatościami i ostatecznie nie jest agresywne. Błyszczy, przyciąga uwagę detalami, ale nie napada. Siła, dźwięczność, wyrazistość, a także dobra rozdzielczość góry pasma oznaczają realne wzbogacenie przekazu i dostarczenie dużej porcji informacji, chociaż niekoniecznie utrzymanie się w neutralności.

Pokrętła regulacji tonów niskich i wysokich oraz zrównoważenia kanałów są elektroniczne, wskazania można więc odczytać na wyświetlaczu.

Pokrętła regulacji tonów niskich i wysokich oraz zrównoważenia kanałów są elektroniczne, wskazania można więc odczytać na wyświetlaczu.

Średnica została w ten sposób podporządkowana wysokim tonom i przypisywanie jej rozjaśnienia jest tylko powtarzaniem obserwacji, że na pierwszym planie są te drugie. Mimo to można dostrzec płynność, a nawet odrobinę miękkości w wokalach, które nie będą nas usypiać i ogrzewać, ale wcale nie muszą być krzykliwe. W przestrzeni dźwięki są układane dokładnie i czytelnie, chociaż bez oddechu i swobody - Pioneer SX-N30 gra w sposób bardziej skupiony niż zamaszysty.

- Wej./wyj. analogowe audio: 6 x RCA / 1 x RCA
- Wej. podręczne: USB
- LAN / Wi-Fi / BT: tak / tak / tak
- USB: 1 x przód
- Wej. gramofonowe: tak (MM)
- Wej. cyfrowe: 1 x coax., 1 x opt.
- Wyj. cyfrowe: nie
- Wyj. subwooferowe: tak
- Wyj. z przedwzmacniacza: nie
- Wyj. słuchawkowe: tak
- iPOD/iPhone/iPad: USB, AirPlay
- Funkcje strumieniowe: DLNA, Spotify
- Formaty plików: FLAC 24/192, AIFF 24/192, ALAC, 24/96, DSD128, MP3, WMA

Dekodery dwukanałowe

Pioneer chwali się nie tylko sekcją imponujących przetworników DAC, ale również towarzyszącymi im dekoderami plików. Ich umiejętności obejmują niemal wszystkie spotykane dzisiaj warianty i odmiany, SX-N30 akceptuje je zarówno z nośników pamięci podłączonych do gniazda USB, jak i z serwerów DLNA w obrębie domowej sieci.

Skompresowane formaty są wciąż obowiązkowe, bez nich nie można byłoby zachować kompatybilności z urządzeniami przenośnymi. Pioneer wspiera pliki MP3, Ogg Vorbis, AAC oraz WMA - ten ostatni także w bezstratnej wersji Lossless 24 bit/96 kHz.

Identyczne parametry mogą mieć pliki Apple Lossless, z kolei w przypadku WAV i Flac graniczna częstotliwość obejmuje także wariant 192 kHz. Pioneer nie boi się również formatu DSD, pliki o rozszerzeniu .dfs mogą odpowiadać standardowi DSD64 oraz DSD128.

Występują drobne różnice między możliwościami portu USB i modułu sieciowego; ten pierwszy nie wspiera plików DSD128, a także Flac i WAV o częstotliwości powyżej 96 kHz.

Radosław Łabanowski

PIONEER SX-N30

  • Zdalnie sterowany Tak
  • Moc4 [W] 156
  • Moc8 [W] 88

Laboratorium

Przed wejściem w obszar przesterowania, a więc przed szybkim wzrostem zniekształceń, załączają się układy zabezpieczające, nie mogliśmy więc ustalić, jaką moc uzyskuje SX-N30 przy progu 1% THD+N, lecz w momencie "odcięcia" zasilania osiągał 88 W przy 8 Ω i 156 W przy 4 Ω (zarówno dla jednego, jak i dwóch wysterowanych kanałów). Nawet w takiej sytuacji jest ona wyższa od specyfikacji producenta, który obiecuje "tylko" 85 W przy 8 Ω.

Pioneera nie można jednak pochwalić za niski poziom szumu, mimo włączenia układu Pure Direct wskaźnik S/N wynosi zaledwie 81 dB, a dynamika osiąga równe 100 dB.

Charakterystyki przenoszenia (rys.1) osiągają 100 kHz ze spadkiem -2,2 dB przy 8 Ω i ok. -3 dB przy 4 Ω.

Wyraźną przewagę w spektrum zniekształceń (rys. 2) mają harmoniczne nieparzyste, trzecia przy -78 dB, piąta przy -85 dB oraz siódma już poniżej -90 dB; najsilniejszą parzystą jest druga przy -82 dB. Na wykresie z rys. 3. zniekształcenia THD+N przekraczają 0,1 % dla mocy wyjściowej powyżej 2 W dla 8 Ω i 3,5 W dla 4 Ω.

 
 

Podstawowe dane

  • 2 200 zł Cena

Nasza ocena

  • Wykonanie: Styl łączący cechy urządzeń wielokanałowych i stereofonicznych. Bardzo nowoczesny układ konwertera cyfrowo-analogowego.
  • Funkcjonalność: Przedwzmacniacz gramofonowy, komunikacja LAN, Wi-Fi oraz Bluetooth, obsługa plików Flac oraz DSD, współpraca ze sprzętem Apple (w tym AirPlay), odtwarzacz sieciowy, wsparcie dla serwisów internetowych Spotify oraz Deezer.
  • Laboratorium: Wysoka moc (2 x 88 W/8 Ω, 2 x 156 W/4 Ω), umiarkowane zniekształcenia, wyższy szum.
  • Brzmienie: Bezpośrednie, rozjaśnione, detaliczne, ale przy dobrej czystości i wygładzeniu unika agresywności
MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

YAMAHA R-N602

YAMAHA
R-N602

Cena: 2 300 zł

HARMAN/KARDON HK 3770

HARMAN/KARDON
HK 3770

Cena: 2 300 zł

YAMAHA R-N301

YAMAHA
R-N301

Cena: 1 350 zł

YAMAHA R-N500

YAMAHA
R-N500

Cena: 2 200 zł

Audio - październik 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio