ACOUSTIC SOLID CLASSIC WOOD

ACOUSTIC SOLID CLASSIC WOOD

Acoustic Solid to jedna z wielu niemieckich firm produkujących gramofony. Jak deklaruje i jak sama jej nazwa sugeruje, trzyma się z daleka od voodoo, pseudonaukowych wywodów i czarnej magii. Nic dziwnego – jej założycielem jest inżynier przez wiele lat pracujący przy produkcji precyzyjnego oprzyrządowania medycznego. A tam nie ma miejsca na hohsztaplerkę, nomen omen pojęcie zapożyczone z języka niemieckiego...

Model Acoustic Solid Classic Wood to pozycja druga z dołu cennika, podobnie jak testowany obok Classic Nero Transrotora. Konstruktorzy obydwu firm mają zbliżone poglądy i chociaż produkty końcowe różnią się, to u ich podstaw leżą takie same założenia. Raz – gramofon, w tym jego talerz, musi być solidny i ciężki. Dwa – żadnych odsprzęganych subchassis. Trzy - porządne zasilanie silnika.

Inaczej niż Transrotor, SA stosuje na podstawy nie tylko metal i akryl. W podstawowych modelach chassis wykonywane jest z okleinowanej fornirem płyty MDF (tak jak tutaj) albo ze sklejki. Grubość podstawy w modelu Acoustic Solid Classic Wood wynosi 4 cm. W płycie wycięto dwa otwory – jeden pod główne łożysko i drugi pod ramię. Łożysko talerza jest klasyczne, tj. nie odwrócone jak w Transrotorze czy PJ: w metalowym, frezowanym elemencie z aluminium umieszczono tuleję z utwardzanego brązu, a na jej dnie teflonowe łoże.

Do tulei wkłada się metalowy trzpień z małą, ceramiczną kulką na końcu, który jest częścią większej struktury, a mianowicie grubego (35 mm) talerza z aluminium. Na zdjęciach w materiałach promocyjnych widziałem ten model z elementami wykończonymi chromem; w egzemplarzu, który przyjechał do testów, były one jednak w naturalnym kolorze aluminium i moim zdaniem tak wygląda to znacznie lepiej (i jest znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości). Połączenie drewna i metalu dało tutaj znakomity efekt plastyczny. Na talerz nakłada się filcową nakładkę.

Acoustic Solid Classic Wood - o silniku i nie tylko

Silnik Acoustic Solid Classic Wood ustawiony jest z tyłu, zamknięty w wysokiej obudowie. Na jego osi umieszczono dość duży talerzyk. Prawie wszystkie gramofony tego testu dla przeniesienia napędu używają paska z gumy lub silikonu – za wyjątkiem Acoustic Solid – tutaj zastosowano cienką żyłkę. Tradycyjne miękkie paski dają sporo korzyści: dobrze izolują talerz, a co za tym idzie także ramię i wkładkę od drgań silnika, pozwalają też na wykonanie paska w postaci jednego kawałka, bez miejsca łączenia. Żyłka zawsze ma, niestety, węzełek. Z drugiej strony to konsekwencja idei „sztywnego” mechanizmu. Oczywiście żyłka też jest trochę elastyczna, mamy więc minimalną ochronę przed drganiami.

Zasilanie silnika płynie nie bezpośrednio z zasilacza, a ze sterownika, gdzie mamy wybór prędkości obrotowej, sygnalizowany kolorem diody świecącej (zielony – 33 1/3 rpm, czerwony – 45 rpm) oraz dokładne jej ustawianie. Do tego celu trzeba na oś silnika założyć mały krążek z naniesionymi czarnymi kreskami (na wyposażeniu) i zaopatrzyć się w neonówkę. Dzięki temu ustawimy prędkość idealnie, bez względu na to, z jakiej wkładki (o jakim nacisku) korzystamy.

Acoustic Solid Classic Wood - mocne ramię 

Ramię to model RB250 Regi, nadal oferowany w systemie OEM (Rega już ich nie wykorzystuje w swoich gramofonach). To znakomita rurka odlana jako całość z osłoną łożysk i główką. Wraz z nią mamy łatwe ustawienie geometrii oraz standardowe kable – niestety, nieodłączalne. Jak to w Redze, nie ma osobnego przewodu łączącego ramię z obudową przedwzmacniacza. Ramię mocowane jest w dużym, aluminiowym krążku, przykręconym do podstawy jedną śrubą. Ramię mocuje się do niego też jedną śrubą imbusową, a to oznacza, że ustawienie VTA jest dość trudne. Inaczej niż w modelu RB300 i jego derywatach (Transrotor), oś, na którą wkręca się przeciwwagę, wykonano z plastiku.

Gramofon Acoustic Solid Classic Wood spoczywa na trzech solidnych stopach z aluminium, które z daleka przypominają elementy odsprzęgające CeraPuc Finite Elemente. Są to jednak klasyczne, sztywne podpory.

Brzmienie

Cokolwiek "wrzucimy" (oczywiście delikatnie, z czułością położymy) na talerz, zostanie z tego wydobyta muzyka, a nie tylko dźwięk. Nie chodzi przy tym o jego ocieplanie, co nawet ładnie wychodzi Thorensowi DT700, ani o jego "elektryzowanie" (coś, jak powietrze przed burzą) jak w TT-I5SI Marantza, a o naturalne uporządkowanie. Nie wszystkie płyty, jakie posiadam, to wydawnictwa wysmakowane, większość z nich ma już swoje lata i nie wymieniłem ich, bo albo nigdy się ponownie nie ukazały (jak np. Katharsis Niemena czy C.O.C.X. Stańki) albo nie czułem takiej potrzeby (np. Behaviour Pet Shop Boys i Quartet Ultravox). Ale Acoustic Solid odtworzy je właśnie solidnie. Podstawą jest tu mocne przetwarzanie wyższego basu i niższej średnicy. Brzmienie całości jest przez to nieco niższe niż, np. w Classic Nero i Perspexie, ale dopóki góra też daje komplet informacji, mamy układ niemal idealny.

To gramofon o naprawdę dobrej rozdzielczości, chociaż nieco innego gatunku niż w Transrotorze i Marantzu. Tutaj liczy się nie absolutna precyzja dźwięku ani też natychmiastowy atak – pod tym względem wymienieni konkurenci są lepsi. W Acoustic Solid mamy za to znakomicie zachowaną strukturę harmoniczną, co wcale nie wyostrza, ale nawet łagodzi przekaz, uwalnia go od nerwowości i mechaniczności. Tak, jakby naturalne wewnętrzne "wiązania" dźwięków zostały zachowane.

Szczególnie z wkładką Denona DL-103 bas był mocny, jędrny, ale wcale nie napompowany. Kiedy jest go mało na samej płycie, nie wychyla się. Gdy jednak został dobrze nagrany, w wydaniu Solid Audio pojawia się w całej krasie, z barwą i dobrą kontrolą niskiego zakresu. Nie jest tak konturowy jak w Transrotorze, jest jednak wystarczająco zwarty i dynamiczny, żeby się z niego cieszyć bez żadnych "ale".

Wspomniałem o wkładce Denona – to jedna z trzech wkładek, jakiej używam przy testach gramofonów (druga to starszy Dynavector Karat 23R i pożyczana Lyra Tytan). DL-103 z niemieckim gramofonem zagrała znakomicie. Chyba najlepiej jak do tej pory. Model Acoustic Solid Classic Wood ma bowiem jakąś wewnętrzną przestrzeń, w której wszystkie błędy dopasowania, geometrii, obciążenia itp. są chowane. Być może jest to sprawa drewna w podstawie, które nieco inaczej akumuluje energię i drga inaczej niż akryl.

Przejście na wyższe wkładki podnosiło oczywiście klasę dźwięku, jednak nie było to żadną koniecznością. Rezultat taki płynie z połączenia dynamiki i gęstości, zachowania proporcji. Właśnie "złoty środek", a nie "najlepszość" są dla tego gramofonu najbardziej charakterystyczne. Można na nim grać każdą płytę, z każdym rodzajem muzyki – może poza "S&M" Mettaliki, ale tej płycie chyba nic nie pomoże... Poza nią wszystko – od oryginału "Out Of The Blue "Electric Light Orchestra po wysmakowany remaster "Just One Of Those Things (and more)" Nat "King" Cole`a. Ideał? Oczywiście nie, ale jak za te pieniądze, to coś obowiązkowego do posłuchania. Bardzo udany gramofon, który w większości systemów pozostanie na długo.

 

ACOUSTIC SOLID CLASSIC WOOD

  • Napęd Strunowy
  • Ramię Proste
  • Ilość składników 1
  • Prędkość obrotowa 33,3/45
  • Typ wkładki nie
 
 

Podstawowe dane

  • 5 900 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Bardzo ładne połączenie drewna i aluminium. Ciężki talerz, sztywny układ mechaniczny.
  • Funkcjonalność: Znakomita - elektroniczne sterowanie ze zmianą prędkości.
  • Brzmienie: Naturalne, zrównoważone, organiczne, z dobrym wypełnieniem i nienatarczywą rozdzielczością. Znakomity bas. Przyjemnie zagra praktycznie każdą płytę.
REGA Planar 2

REGA
Planar 2

Cena: 2 250 zł

MUSIC HALL MMF-2.3

MUSIC HALL
MMF-2.3

Cena: 2 200 zł

ELIPSON Omega 100

ELIPSON
Omega 100

Cena: 2 200 zł

Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 4/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
OPERA LOUDSPEAKERS Quinta SE

OPERA LOUDSPEAKERS
Quinta SE

Wśród wszystkich konstrukcji tego testu Opera Quinta SE wcale nie jest "naj" pod żadnym oczywistym względem. Nie jest na...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio