PHILIPS MCD 909

PHILIPS MCD 909

W 2007 r. pojawił się produkt absolutnie wyjątkowy - MCD908. Pomysły, które w nim wdrożył Philips a także jakość jego wykonania z miejsca zachwyciły nawet recenzentów prasy specjalistycznej. Nie minęło dużo czasu, a do serii dołączyły dwa następne systemy - MCM772 oraz MCM906. Koniec ubiegłego roku przyniósł nowy, topowy model serii Heritage - MCD909. Zastąpił on wysłużoną 908-kę, od której wszystko się zaczęło.

Philips MCD909 jest jednym z najładniejszych, wyglądających bardzo bogato, ale z zachowaniem wielkiego smaku, tego typu zestawów. Zastosowane materiały, jak i dbałość o całą konstrukcję oraz najmniejsze detale budzą tylko i wyłącznie zachwyt. Jakość stolarki (naturalna okleina palisandrowa!) w obudowach głośnikowych jest znakomita.

Boczne ścianki zwężają się delikatnymi łukami do tyłu, a fronty wklejono w taki sposób, by osadzona między bokami maskownica nie wystawała poza obrys skrzynek. Kolumny mają porządne, "dorosłe" gniazda podłączeniowe ze złoconymi, masywnymi nakrętkami. 

Znawstwo pod publiczkę

Jeszcze ciekawsze rzeczy dzieją się z przodu - to układ trójdrożny z 13-cm głośnikiem niskotonowym, 30 kopułką średniotonową i… wstęgowym wysokotonowym. Trochę to pod publiczkę, ale ze znawstwem. Elektronikę podzielono na dwa urządzenia - Philips posłużył się tu schematem podobnym jak w przypadku Harmana Kardona. W jednej obudowie umieszczono końcówki mocy wraz z zasilaczem oraz elementami sterowania (pokrętło głośności i selektor źródeł), które przekazują tylko komendy do drugiego urządzenia. Źródło podłączone płaskim, wielożyłowym kablem zawiera odtwarzacz DVDVideo, procesor, tuner oraz przedwzmacniacz.

Oprócz płyt DVD-Video i CD Philips MCD909 może odtwarzać płyty CD oraz pliki MP3 i WMA. Te ostatnie najlepiej nagrać na pendriva lub inny nośnik pamięci i podłączyć do portu USB. Urządzenie wyposażono w dekoder Dolby Digital, odtwarzacz poradzi sobie także z plikami DivX zarejestrowanymi na płytach oraz pamięciach USB.

Wszystkie wejścia i wyjścia zgrupowano w module źródła; są wyjścia analogowe (RCA), koaksjalne i optyczne cyfrowe, HDMI (wbudowany skaler 1080p) oraz cały komplet dla obrazu - z komponentem, kompozytem, S-Video, a nawet złączem Scart. Dla zewnętrznych źródeł przygotowano jednak tylko jedno analogowe wejście RCA. Z przodu wzmacniacza znajduje się także wyjście słuchawkowe w standardzie 6,3 mm.

W blasku lamp

Fronty oraz fragmenty górnych ścianek w systemie Philips MCD909 pokryto metalowym panelem, ścianki boczne wyglądają tak samo jak obudowy kolumn. Dużą część przednich paneli zajmują ciemne szyby, w źródle umieszczono tam wyświetlacz, a we wzmacniaczu widać jeden z najpiękniejszych (oprócz kolumn) elementów zestawu - lampy elektronowe, które pracują w przedwzmacniaczu. Jedynym niezbyt pasującym dodatkiem - ale na szczęście pojawia się tylko przy wywoływaniu niektórych funkcji - są jasnoniebieskie diodowe ramki podświetlające krawędzie wokół bocznych ścianek.

Technologiczną kontrą dla lampowego przedwzmacniacza są moduły końcówek mocy, które wykonano w technologii impulsowej. Zaglądając na tylną ściankę wzmacniacza dostrzeżemy wentylator, ale końcówki impulsowe generują i tak małą porcję ciepła w przeciwieństwie do zamkniętych w obudowie lamp, choćby zastosowanych tylko w sekcji napięciowej - to dla nich to chłodzenie, które na szczęście zachowuje się cicho.

Od ekskluzywnego stylu elektroniki nie odstaje także pilot. Jego górną płytę wykonano z metalu, a zamiast typowych przycisków posłużono się umieszczonymi za nacięciami materiału sensorami o małym skoku. Poszczególne funkcje uruchamiamy naciskając (uginając) lekko w wybranym miejscu panel.

Brzmienie

System Philips MCD909 gra efektownie, ale w sposób kontrolowany - trzyma się dostatecznego zrównoważenia. Z pewnością nie jest to dźwięk, który aspiruje do miana mistrza neutralności, bo niektóre elementy Philips dodaje od siebie, upiększa i nie zawsze wychodzi mu to na dobre. Wysokie tony są eksponowane, przestrzeń kreowana przez 909-tkę - obszerna, trochę poszarpana, dająca wrażenie lekkości, swobody, szybkości – to z pewnością w dużej części zasługa wstęgowego tweetera. Średnica ma twardy charakter, trzyma się pół kroku za górą, ale dostarcza absolutnie czytelny materiał.

Bas na tle całej testowanej gamy minisystemów jest wyjątkowy - najlepiej rozciągnięty i nasycony, wreszcie nie sprowadzony do roli uzupełnienia. Potencjał Philipsa jest tu rzeczywiście znakomity i będzie w wielu przypadkach decydujący - zarówno dla brzmienia, jak i decyzji o zakupie. Co więcej, bas nie jest rozpuszczony i dudniący, "bum-boxowy" (nota bene pierwszego bumboxa wprowadził na rynek piętnaście lat temu właśnie Philips), lecz trzyma się kupy i proporcji z resztą pasma - tym razem trzeba jednak uważać z ustawieniem, nie wolno wpychać głośników Philipsa na ciasny regał, trzeba zapewnić im z tyłu trochę wolnego miejsca.

Mimo wciąż umiarkowanych gabarytów, system Philips MCD909 ten wyraźnie aspiruje do roli głównego źródła dźwięku, nawet w dużym salonie - oczywiście z zastrzeżeniem, że nie będzie to salon odsłuchowy audiofila. Aż takich ambicji Philips nie ma, ale może za to, dzięki odtwarzaczowi DVD, wystąpić w roli zestawu kina domowego i jakoś sobie poradzi bez subwoofera. Jakoś…

Radosław Łabanowski

PHILIPS MCD 909

  • Produkowany Tak
  • Skład DVD, A
  • Przedwzmacniacz gramofonowy Nie
  • Moc8 [W] 150
  • Wyjście słuchawkowe Tak
 
 

Podstawowe dane

  • 2 900 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Słodki, luksusowy minisystem. Świetne materiały i technika - przedwzmacniacz lampowy, cyfrowe końcówki mocy, trójdrożne zespoły ze wstęgowym wysokotonowym.
  • Laboratorium: Odtwarzacz płyt DVD-Video z wyjściem HDMI i skalerem 1080p, dekodery Dolby Digital, port USB dla przenośnych odtwarzaczy i nośników pamięci, przebogata paleta wyjść audio/wideo, wejście już tylko jedno. Brak obsługi iPoda.
  • Brzmienie: Mocny, niski bas, wyeksponowana, jasna góra pasma, efektowna przestrzeń. Potencjał nawet do większych pomieszczeń.
YAMAHA Piano Craft MCR-670

YAMAHA
Piano Craft MCR-670

Cena: 3 000 zł

PIONEER X-HM82

PIONEER
X-HM82

Cena: 2 250 zł

PIONEER P2

PIONEER
P2

Cena: 3 600 zł

 

 

Audio - lipiec - sierpień 2017

Strefa Magazynu

Audio 7-8/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
OPERA LOUDSPEAKERS Quinta SE

OPERA LOUDSPEAKERS
Quinta SE

Wśród wszystkich konstrukcji tego testu Opera Quinta SE wcale nie jest "naj" pod żadnym oczywistym względem. Nie jest na...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio