ARCAM mini Blink

ARCAM mini Blink
Muzyka zawsze ciekawa

Oprócz rozwoju "poważnego" sprzętu Hi-Fi, Arcam stworzył całą serię R, w której zgromadzono niewielkie urządzenia, przystawki, adaptery, staje dokujące, wszystko to, co pozwala uzupełnić posiadany już sprzęt o najnowsze strumieniowe możliwości.

RSeries to przede wszystkim przetworniki DAC, a wśród nich aż trzy konstrukcje bezprzewodowe. Najstarszy w tym gronie jest rBlink, typowy przetwornik dla źródeł Bluetooth, jest też sieciowy AirDAC, ale nas interesuje najmniejszy Arcam mini Blink.

Arcam postawił na zupełnie nową formę, odbiegającą od dotychczasowych przetworników, obudowa ma kształt sporego otoczaka, owalną obudowę złożono z przedzielonych srebrnym pierścieniem dwóch połówek, które wykończono na wysoki połysk. "Kapsułka" jest wykonana z plastiku, z jednej strony ulokowano skromniutki panel połączeniowy z płaskim gniazdem zasilającym (w komplecie jest ścienny zasilacz) oraz pojedynczym wyjściem mini-jack. To oczywiście gniazdo analogowe; w komplecie są dwa interkonekty, jeden zakończony parą RCA, drugi takim samym wtykiem mini-jack. Sygnał ze źródła "doprowadzamy" przecież bezprzewodowym standardem Bluetooth.

W odmienny na tle konkurencji sposób potraktowano kwestię zasilania, przewód ma typowe złącze USB i takie też gniazdo znajdziemy w dołączonym zasilaczu. Decyzja o uniwersalnym standardzie (tak fizycznym - portu USB, jak i elektrycznym) ma bardzo słuszne podłoże. Nie chodzi tu o możliwość stosowania jakiegokolwiek zasilacza z wyjściem USB, ale o łatwość podłączenia miniBlinka do sprzętu Hi-Fi.

Wiele amplitunerów wyposażonych jest w specjalny port USB właśnie do celów zasilania. Unikamy kolejnej wtyczki i plątaniny przewodów. Arcam ma jeszcze inną specjalną cechę, jest nią przycisk służący do parowania DAC-a ze źródłem Bluetooth, w wielu konkurencyjnych urządzeniach ten proces jest automatyczny i permanentny, tutaj aby przejść w tryb "wykrywania" należy nacisnąć (i przytrzymać) przycisk z ikonką Bluetooth, pulsująca dioda potwierdzi załączenie układu. Z tego powodu nie powinniśmy wrzucać przetwornika w niedostępne miejsce, lecz mieć go "na wyciągnięcie ręki". Przetwornik Arcama wspiera jeden z najpopularniejszych trybów transmisji dźwięku Bluetooth aptx.

Odsłuch

Arcam mini Blink zaprezentował brzmienie żywe, przestrzenne i bardzo swobodne. W zakresie średnicy słychać lekkie ocieplenie, złagodzenie ostrości, a więc pewne "uzdatnienie" gorszych nagrań i efektów kompresji.

Arcam mini Blink gra delikatnie, ulotnie, zwiewnie i lekko, a przy tym jest dostatecznie dynamiczny i sprawnie porusza się po skomplikowanych nagraniach. Nie ma bezwzględnego wymogu podawania sygnału wysokiej jakości, nawet smartfon bez dodatku aptx generuje przyzwoite rezultaty.

Bas jest nieco pogrubiony, ale nie nadmiernie eksponowany. Arcam mini Blink nie jest mistrzem mocy, konturów i definicji, nie sili się tez na fajerwerki, ale dzięki temu muzyka zawsze jest strawna i ciekawa, nigdy denerwująca i spłaszczona.

Dobra para

W przypadku przetworników to one są odbiornikiem (choć komunikacja jest z technicznego punktu widzenia dwustronna) i to one "rozgłaszają" w eter swoją obecność. W źródłach, odtwarzaczach przenośnych, smartfonach, tabletach czy komputerach wystarczy włączyć moduł Bluetooth (fabrycznie jest na ogół i tak aktywowany) i z listy dostępnych urządzeń (odbiorników) wybrać nasz przetwornik DAC (który przedstawia się nazwą). Co ważne, przetwornik pojawi się na tej liście tylko wtedy gdy będzie uruchomiony wspomnianym tryb "wykrywania". To podstawy działania protokołu i na nich bazuje np. Arcam.

Procedura "aktywacji" zostawia jednak drobną rysę na wizerunku Bluetooth – systemu prostego i intuicyjnego. Dlatego, aby poradzić sobie z tym problemem i ominąć niedogodności, część z producentów przetworników zautomatyzowała ten proces. Nie trzeba wówczas wywoływać żadnych specjalnych trybów ani niczego "wykrywać", przetwornik jest dostępny dla nowych źródeł na stałe. Wygodne...ale każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Trzeba pamiętać, że w ten sposób do naszego systemu Hi-Fi "nadawać" będzie mógł każdy, jedyne ograniczenie to zasięg transmisji (wynosi ok. 10-12 metrów, ale zależy od przeszkód na drodze sygnału, a także indywidualnych możliwości urządzeń).

ARCAM mini Blink

  • Produkowany Tak
  • Regulacja wyjścia Nie
  • Wejście cyfrowe nie
  • Bity / częstotliwość 16/44
  • Słuchawki Nie
  • Wyjścia analogowe jack
 
 

Podstawowe dane

  • 490 zł Cena

Nasza ocena

  • Wykonanie: Oszlifowany na błyszczącą czerń szlachetny "kamień".
  • Funkcjonalność: Jedno wyjście analogowe mini-jack, w zestawie przewody mini-jack i RCA, wygodny zasilacz w standardzie USB, klasyczny przycisk do parowania ze źródłem.
  • Brzmienie: Soczyste na basie, ale przy tym dość lekkie i przejrzyste.
BOWERS & WILKINS CM10 S2

BOWERS & WILKINS
CM10 S2

Wprowadzając nowe serie czy poszczególne konstrukcje, choćby tylko lekko zmodyfikowane, ich producenci podkreślają znacz...

WADIA di322

WADIA
di322

Cena: 12 900 zł

CARY DAC 100

CARY
DAC 100

Cena: 11 000 zł

CHORD ELECTRONICS Mojo

CHORD ELECTRONICS
Mojo

Cena: 2 500 zł

Audio - styczeń 2017

Strefa Magazynu

Audio 1/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio