MARTIN LOGAN Micros 90

MARTIN LOGAN Micros 90

MartinLogan to kolejny z wielkich producentów zespołów głośnikowych, szukający miejsca w świecie słuchawek. Jakiś czas temu każda szanująca się (lub mniej szanująca) firma chciała mieć w swojej ofercie odtwarzacz MP3. Minęło parę lat i podobna gorączka dotyczy słuchawek. Po prostu w ofercie słuchawki nie tyle wypada mieć, co trzeba je mieć, żeby nie tracić okazji do zarobku. Jednym idzie to lepiej, innym gorzej, a jak to poszło Loganowi?

Podczas rozpakowywania nabrałem wątpliwości, czy przez pomyłkę nie podesłano mi jakiegoś znacznie droższego modelu. Opakowanie jest sztywne, bardzo solidne, a wewnątrz gustowne, owalne, również sztywne etui z kieszonką skrywającą przejściówkę (z małego na dużego "jacka"), odpinany przewód ze sterowaniem do iPhone`a i w końcu słuchawki. Śliczniutkie, cacuszka, aż miło pomacać.

Pałąk jest obszyty obustronnie i wypchany taką ilością pianki, że można chyba wziąć udział w jakimś teście zderzeniowym; dalej chromowany detal (ani go za dużo, ani za mało) i muszle w kształcie jakby zaczerpniętym z główki kija golfowego. Elegancja w każdym calu, mimo że wykonano je z tworzywa i to "tylko" słuchawki do smartfona na miasto. Od dzisiaj czekam z niecierpliwością na to, co Logan pokaże, gdy zdecyduje się na wypuszczenie modelu stacjonarnego.

Moja radość nieco osłabła po założeniu słuchawek Martin Logan Micros 90 na głowę, ponieważ Microsy mają tendencję do odchylania się od uszu, dążąc do rozłożenia się na płasko (jak do transportu). Winę za to ponosi asymetryczne (właśnie owo golfowe), obrotowe połączenie pomiędzy muszlą a pałąkiem. Chcąc przeciwdziałać temu zjawisku, po prostu przesunąłem je bardziej do tyłu i to rozwiązało problem - wtedy muszle niemal przyssały się do uszu, zapewniając przy okazji niezłą izolację od otoczenia.

Pady po stronie wewnętrznej to rozciągająca się, perforowana, płaska powierzchnia ukrywająca 35-mm przetworniki. Tak jak kiedyś Steve Jobs uczył klientów, jak należy "właściwie" trzymać iPhone`a, żeby nie gubił sygnału, tak Logany trzeba również "właściwie" zakładać na głowę, żeby nie uciekł dźwięk - te słuchawki są mało tolerancyjne nawet na niewielkie przesunięcia. Za to gdy już znajdziemy ów "sweet spot", grają jak należy, ale...zgodnie z zaleceniem producenta, należy je wygrzać 15-30 godzin. Istotnie audiofilski produkt.

Odsłuch

Tutaj nie ma żadnej fuszerki - słuchawki Martin Logan Micros 90 ujmują za serce górą pasma, a slogan reklamowy, iż zostały one stworzone przez ten sam zespół, który odpowiada za brzmienie legendarnych elektrostatów, nie jest pustym frazesem... (choć od razu wypada nadmienić, że jest to brzmienie nietypowe). Chyba większości potencjalnych użytkowników bardzo spodoba się taka szczegółowa, ale nienachalna góra.

Martin Logan Micros 90 są jakby odporne na prymitywizm niektórych nagrań albo potrafią zmusić je do minimum kultury i nie pozwalają wysokim tonom przekraczać granicy dobrego smaku. Bas jest rześki, tam gdzie być powinien, ale nie są to słuchawki dla poszukiwaczy rozpasanego basidła, bo jest trzymany na krótkiej smyczy. Wokale wyśmienite, czyste, aczkolwiek nieco chłodne, gdyż niepodgrzewane niskimi rejestrami.

Ostatnio znacznie obniżono cenę na słuchawki Martin Logan Micros 90 i teraz jest to bardzo interesująca propozycja, co nie tylko widać, ale i słychać.

MARTIN LOGAN Micros 90

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Nauszne
 • Masa 163
 • Impedancja (Ω)* 126
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 6-22 000
 • Ergonomia Mocniej od innych przylegają do uszu, ale wymagają starannego założenia - mogą wykazywać tendencję do przesuwania się do przodu. Najlepiej sprawdzić samemu.
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona
 
 

Podstawowe dane

 • 700 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Pięknie zaprojektowane i wykonane, eleganckie nieduże słuchawki.
 • Brzmienie: Trudno odeprzeć skojarzenia z brzmieniem elektrostatów. Wyrafinowana góra pasma, lekka średnica, krótki bas.

Galeria zdjęć

PIONEER SE-MASTER 1

PIONEER
SE-MASTER 1

Cena: 12 000 zł

ULTRASONE Editon 12

ULTRASONE
Editon 12

Cena: 5 600 zł

SENNHEISER HD800S

SENNHEISER
HD800S

Cena: 6 500 zł

OPPO PM-2

OPPO
PM-2

Cena: 5 000 zł

Audio - luty 2017

Strefa Magazynu

Audio 2/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
FOCAL Utopia

FOCAL
Utopia

Wiele (chociaż nie wszystkie) firm głośnikowych, na fali rosnącej popularności słuchawek, zajęło się również tą działką....

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio