ADVANCE ACOUSTIC MAP-101

ADVANCE ACOUSTIC MAP-101
Krótka historia pewnej wszechstronności

Advance Acoustic rozwija się szybko, zajmując coraz rozleglejsze tereny, konstrukcją MAP-800 sięgając niemal hi-endu. Z drugiej strony rozpoczyna ofertę integrą MAP-101, która za tę cenę prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie.

Front wzmacniacza Advance Acoustic MAP-101 wykonano z grubego aluminium i podzielono na segmenty - grubszy i wyższy pośrodku plus płytsze po bokach. Całość jest czarna (wyróżnik nowej serii Black Line). Na środku umieszczono pokrętło wzmocnienia i - niespodzianka - niebieski wyświetlacz alfanumeryczny, wskazujący poziom wysterowania. Kręcąc gałką można się przekonać, że za nią znajduje się enkoder, a nie klasyczny potencjometr. Po obydwu stronach zamontowano przyciski zmieniające wejścia oraz włącznik sieciowy (bez trybu standby) - wszystkie z niebieskimi diodami. Z prawej strony mamy też gniazdo słuchawkowe (duży jack).

Na tym historia o wszechstronności MAP-a się nie kończy - podpis "phono" pod jednym z przycisków świadczy o tym, że mamy tu także przedwzmacniacz gramofonowy. Mój sokoli wzrok wyłowił jeszcze jeden napis wraz z towarzyszącą diodą, wskazującą na uruchomienie trybu "High Bias". W MAP-ie, podobnie jak niegdyś we wzmacniaczach Marantza, można podać na tranzystory końcowe znacznie wyższy prąd spoczynkowy i w ten spo sób zmusić urządzenie do pracy w klasie A - jak podaje firma, w zakresie do 10 W. Po audiofilsku, chociaż absolutnie nieekologicznie.

Między tymi dwoma trybami przechodzimy przesuwając mały przełącznik na tylnej ściance, obok którego widać ładne gniazda RCA, dla czterech wejść liniowych i jednego gramofonowego (MM) a także dla wejścia na końcówkę mocy i wyjścia z przedwzmacniacza - spięte złoconymi zworami. Na środku znajdują się bardzo ładne, złocone, wygodne w dokręcaniu gniazda głośnikowe - takie same spotkamy w wielu drogich produktach.

Dobra passa wnętrza

Wnętrze wzmacniacza Advance Acoustic MAP-101 kontynuuje dobrą passę. Sekcję przedwzmacniacza zaekranowano - tylko od góry, ale zawsze... Ma ona swoje własne uzwojenie w transformatorze, a jej centrum, w przenośni i dosłownie, zajmuje duży układ scalony Philipsa - 8-bitowy mikrokontroler, sprawujący pieczę nad zabezpieczeniami przed zwarciem i przegrzaniem a także nad sterowaniem wzmocnieniem. Obok umieszczono małą, scaloną drabinkę rezystorową oraz scalony przełącznik W tej części znajdziemy jeszcze jeden układ scalony - 4580 firmy JRC w preampie gramofonowym. Resztę układu zbudowano na bazie tranzystorów. W końcówkach mocy pracują pary bipolarnych tranzystorów Toshiby (2SA1941- +2SC 5198). Elementy bierne są standardowe, co nie powinno dziwić, zważywszy na cenę urządzenia. Całość robi bardzo dobre wrażenie.

Odsłuch

Duży, pełny dźwięk Advance Acoustic MAP-101 przypomina brzmienie wielu znacznie droższych wzmacniaczy. Bez nerwowości i rozjaśnienia, dojrzałe granie MAP-101 nie wynika z wyraźnego przytłumienia górnego zakresu, lecz z mocnej podbudowy niskich częstotliwości, sporej dynamiki i swobody basu. Pod względem barwy Advance Acoustic MAP-101 wpisuje się w styl znany z innych wzmacniaczy (a także odtwarzaczy) Advance. Konstruktorzy firmy panują więc nad sytuacją i potrafią zaszczepić wybrany klimat nawet w najtańszym projekcie. Priorytetem jest nasycenie, gęsta tkanka muzyczna, a także duża scena. Punkt ciężkości został przesunięty w kierunku wyższego basu, wysokie tony są trochę zaokrąglone, brzmienie nie jest krystalicznie przejrzyste, ale gdyby takie było... trzeba by dopisać do ceny jedno zero.

W trybie "High Current" poprawia się separacja źródeł i czytelność przestrzeni z akustyką studia nagraniowego. Pojawia się jednak problem: radiator w Advance Acoustic MAP-101 jest raczej niewielki; naklejono na nim czujnik temperatury, który po przekroczeniu pewnej wartości, przełącza automatycznie w tryb pracy w klasie AB, a po ochłodzeniu radiatora z powrotem włącza wysoki prąd podkładu (klasa A). Z normalnymi kolumnami MAP w trybie HC wytrzymywał 10, góra 15 minut "średnio głośnego" grania. Radiator jest po prostu za mały i zbyt szybko się nagrzewa. Można się zgodzić na taki układ - ciche, cyzelowane brzmienie albo większa porcja decybeli. Choć już bez takiego wyrafinowania, to wciąż z ładną barwą.

Wojciech Pacuła

ADVANCE ACOUSTIC MAP-101

  • Produkowany Tak

Laboratorium

Najmniejszy ze wzmacniaczy Advance Acoustic chwali się przyzwoitą mocą wyjściową. Dostarczając na wejście liniowe sygnał o wzorcowym napięciu 0,2 V, uzyskamy 66 W przy 8 omach. Moc utrzymywana jest na dobrym poziomie - 2 x 58 W - w trybie dwukanałowym, obciążenie 4-omowe przynosi wzrost do 2 x 72 W.

Słabszą stroną wzmacniacza jest poziom szumów (S/N tylko 74 dB), dlatego mamy także i nie najwyższą dynamikę - 91 dB. Pasmo przenoszenia (rys. 1) jest szerokie, wykres dla 4 omów charakteryzuje się minimalnie większym spadkiem w zakresie najwyższych częstotliwości. Widać również niższy współczynnik wzmocnienia napięciowego. Wysoki udział w spektrum zniekształceń (rys. 2) mają parzyste z najsilniejszą drugą (-63 dB), czwartą (-78 dB) oraz szóstą (-88 dB), ale nieparzyste trzecia i piąta również przebijają się ponad -90 dB.

Razem z szumem nie pozwala to na osiągnięcie niskich pułapów THD+N (rys. 3), choć w szerokich zakresach wykres jest płaski. Nieco lepiej jest dla 8 omów, bo wtedy wzmacniacz potrafi zejść z THD+N poniżej 0,1% w zakresie 2 - 51 W.

 
 

Podstawowe dane

  • 1 290 zł Cena

Nasza ocena

  • Wykonanie: Znakomite, z solidną obudową i dużym zasilaczem. Tylko przydałby się większy radiator.
  • Laboratorium: W ejście gramofonowe, gniazdo słuchawkowe, opcja pracy w klasie A; Parametry Wysoka moc, ale szumy i zniekształcenia też nie najniższe.
  • Brzmienie: Brzmienie Pełne, nasycone, z dużymi źródłami na scenie. W klasie A pojawia się też dobra głębia i przejrzystość.
MONITOR AUDIO Platinum PL500 II

MONITOR AUDIO
Platinum PL500 II

Kiedy siedem lat temu firma Monitor Audio wprowadziła pierwszą generację serii Platinum, była to tyleż sensacja, co ruch...

GATO AUDIO DIA-400S

GATO AUDIO
DIA-400S

Cena: 25 000 zł

ACCUPHASE E-370

ACCUPHASE
E-370

Cena: 26 900 zł

SONNENTEER Alabaster

SONNENTEER
Alabaster

Cena: 8 600 zł

EXPOSURE 3010S2D

EXPOSURE
3010S2D

Cena: 8 000 zł

Audio - październik 2016

Strefa Magazynu

Audio 10/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio